Bosch z warsztatem przyszłości na Automechanice 2016

Bosch
18.8.2016

W warsztacie przyszłości urządzenia diagnostyczne będą się komunikowały ze sobą, tworząc połączenia sieciowe, również z dostępem do internetu. To pozwoli na podniesienie efektywności serwisowania pojazdów, zwiększenie stopnia wykorzystania urządzeń diagnostycznych i wyznaczenie nowych standardów obsługi klienta.

Podczas teorocznych targów Automechanika 2016 (13–17 września) Bosch zaprezentuje własną wizję warsztatu przyszłości. W hali targowej nr 9 na powierzchni 2400 m2 odwiedzający będą mogli na żywo zobaczyć funkcjonowanie tzw. „Connected Workshop” czyli warsztatu, w którym urządzenia komunikują się ze sobą, są połączone w wewnetrzną sieć, jak również mają dostęp do internetu. A wszystko to będzie się odbywało w ramach tzw. rozszerzonej rzeczywistości (z ang. Augmented Reality), w której świat realny łączy się z wirtualnym.

Powiązane firmy

Bosch - Robert Bosch Sp. z o.o.

Inteligentne przetwarzanie danych, internet rzeczy (IoT) oraz rosnąca liczba urządzeń będących w sieci i łączących się z otoczeniem kryją ogromny potencjał dla warsztatów samochodowych. Pozwalają łatwiej planować wizyty klientów w warsztacie i poprawić poszczególne etapy pracy w serwisie. Dane pojazdu i historia napraw są dostępne już w chwili przybycia klienta do warsztatu. Nastepnie są one automatycznie wymieniane między urządzeniami diagnostycznymi, dzięki czemu mechanik ma dostęp do informacji producenta samochodu w czasie rzeczywistym.

Warsztat w sieci: Bosch Connected Repair

Na targach Automechanika Bosch po raz pierwszy zaprezentuje oprogramowanie Connected Repair, które umożliwa łączenie ze sobą urządzeń diagnostycznych w warsztacie. Dzięki temu mechanik po wpisaniu numeru rejestracyjnego danego pojazdu lub jego numeru VIN od razu otrzymuje dostęp do danych technicznych pojazdu na wszystkich urządzeniach. Podczas kolejnych wizyt klienta nie jest wymagana żadna dodatkowa identyfikacja. Wystarczy podanie numeru rejestracyjnego lub numeru VIN, aby na każdym stanowisku uzyskać od razu dostęp do pełnej historii pojazdu z uwzględnieniem wszystkich wyników badań. Ponadto, oprogramowanie wykorzystuje nowatorską identyfikację auta, którą mogą uzupełniać określone parametry uzyskane z poszczególnych urządzeń diagnostycznych. Przy następnej naprawie parametry te zostają ponownie wykorzystane do identyfikacji. Oszczędza to czas przygotowania miejsca pracy, upraszcza procesy naprawy i serwisowania oraz zapobiega niepotrzebnemu powielaniu czynności.

Program jest aktywowany dla całej sieci za pomocą kodu rejestracyjnego i może być używany na dowolnym komputerze w warsztacie. Informacje na temat eksploatacji pojazdu można zapisać centralnie i są one w razie potrzeby dostępne na każdym stanowisku pracy. Standardowy port pozwala również podłączyć się do większości systemów DMS (Dealer-Management-System) w stacjach autoryzowanych.

Obecnie w sieci za pomocą Bosch Connected Repair zintegrowane są następujące urządzenia:
•    stacja do serwisowania klimatyzacji ACS 752,
•    pakiet oprogramowania warsztatowego ESI[tronic] 2.0 / KTS 5xx,
•    urządzenia do geometrii kół FWA 9000 i FWA 4630,
•    przenośny moduł diagnostyczny FSA 500.

Do końca roku 2016 zostaną jeszcze zintegrowane:
•    moduł diagnostyczny FSA 7xx,
•    urządzenie do ustawiania świateł HTD 815,
•    urządzenie do badania spalin BEA 750 i BEA PC DE.

Na stoisku targowym we Frankfurcie Bosch zaprezentuje nowości produktowe takie jak: urządzenie diagnostyczne KTS 560/590, cyfrowy przyrząd do ustawiania świateł HTD 815, akumulator litowo-jonowy do motocykli i nową, zintegrowaną linię przekładni kierowniczych. Ponadto zostaną pokazane nowe rozwiązania telematyczne, które będą w przyszłości dostępne w warsztatach.

Źródło: Informacja prasowa Bosch

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę