Bosch promuje wykorzystanie sztucznej inteligencji

Bosch promuje wykorzystanie sztucznej inteligencji Bosch

W ciągu ostatnich pięciu lat firma Bosch złożyła wnioski patentowe na ponad 1000 wynalazków związanych ze sztuczną inteligencją, co czyni ją jednym z wiodących podmiotów w Europie. Najnowsze osiągnięcia technologiczne w dziedzinie generatywnej sztucznej inteligencji i tak zwanych modeli podstawowych (takich jak ChatGPT) również oferują firmie zupełnie nowe możliwości. Są w stanie generować takie treści, jak: kod oprogramowania, tekst, obrazy lub muzyka. W porównaniu z poprzednimi modelami AI te są szczególnie wydajne, ponieważ szkoli się je na większych ilościach danych.

Powiązane firmy

Bosch - Robert Bosch Sp. z o.o.
  • Członek zarządu Bosch, Tanja Rückert: „W dziedzinie sztucznej inteligencji wraz z przełomami technologicznymi rozpoczyna się zupełnie nowy rozdział. Chcemy wykorzystać ten potencjał dla firmy Bosch”;
  • Ponad 1000 wniosków patentowych firmy Bosch dotyczących sztucznej inteligencji od 2018 r.;
  • Miliardowe obroty firmy Bosch dzięki rozwiązaniom AI w nadchodzących latach.

W firmie Bosch eksperci ds. sztucznej inteligencji pracują obecnie nad konkretnymi opcjami aplikacji, które oferują nowe modele sztucznej inteligencji. Jednym z przykładów jest własna baza danych firmy, która przechowuje wpisy zgodnie z wyszukiwanymi hasłami. Im mniej precyzyjne słowo kluczowe, tym mniej dokładny wynik wyszukiwania i odwrotnie. Rozwiązanie oparte na generatywnej sztucznej inteligencji wyszukiwałoby informacje znacznie szybciej i, co najważniejsze, bardziej kompleksowo. Umożliwiłoby to łatwiejszy dostęp i dokładniejsze wykorzystanie informacji. Wyszukiwanie oparte na sztucznej inteligencji jest jednym z około 60 potencjalnych przypadków użycia modeli fundacji, które są obecnie analizowane i które firma planuje wdrożyć, jeśli ocena będzie pozytywna.

Bosch wprowadza sztuczną inteligencję do aplikacji szybciej niż pierwotnie planowano

W ostatnich latach firma Bosch poczyniła duże postępy w dalszym rozwoju sztucznej inteligencji w jednostkach biznesowych i lokalizacjach na całym świecie. Szybko i skutecznie wprowadzamy sztuczną inteligencję do naszych aplikacji. Jesteśmy na dobrej drodze – mówi Tanja Rückert, członek zarządu i dyrektor ds. cyfrowych firmy Robert Bosch GmbH.

Do końca tego roku wszystkie produkty Boscha mają albo korzystać ze sztucznej inteligencji, albo zostać opracowane lub wyprodukowane z jej pomocą. Firma pierwotnie wyznaczyła sobie ten cel na 2025 rok, ale jest na dobrej drodze do zrealizowania go dwa lata wcześniej. To zasługa ponad 300 naukowców zajmujących się sztuczną inteligencją, którzy obecnie pracują nad rozwojem nowych metod AI w firmie Bosch. W tym zakresie istnieje ścisły kontakt między działem badawczym a działami firmy. Uruchomiono ponadto program szkoleniowy w zakresie sztucznej inteligencji pod kierownictwem działu badań Boscha.

Kursy szkoleniowe odgrywają ważną rolę we wprowadzaniu wiedzy specjalistycznej w zakresie sztucznej inteligencji do wszystkich obszarów firmy. Bosch nawiązał również silną współpracę z wiodącymi globalnymi instytucjami, takimi jak renomowany Carnegie Mellon University w Stanach Zjednoczonych, i przez lata stale poszerzał swoje portfolio patentów w dziedzinie sztucznej inteligencji – mówi Thomas Kropf, szef działu badań firmy Bosch.

Miliardy sprzedaży dzięki sztucznej inteligencji

Od pewnego czasu sztuczna inteligencja jest postrzegana jako motor postępu i wzrostu. Według PWC PKB w Niemczech może wzrosnąć o 11% do 2030 roku. Na rok 2025 Tractica prognozuje światową sprzedaż na poziomie około 31 miliardów dolarów. Głównymi powodami są większa produktywność i wydajność. Bosch chce również osiągnąć miliardowe przychody ze sprzedaży produktów wykorzystujących sztuczną inteligencję w ciągu najbliższych kilku lat.

Postrzegamy sztuczną inteligencję połączoną z tworzeniem sieci produktów jako kluczową technologię i siłę napędową postępu naszego społeczeństwa. Dla nas kluczowe jest, aby sztuczna inteligencja przynosiła korzyści ludziom – powiedziała Tanja Rückert.

Źródło: Bosch

Tagi artykułu

autoExpert 11 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę