Borg Automotive kupuje hiszpańską firmę specjalizującą się w regeneracji turbosprężarek

Borg Automotive kupuje Turbo Motor Inyeccion S.L. Borg Automotive
18.9.2020

Największy w Europie niezależny producent regeneracji samochodów kupuje hiszpańską firmę specjalizującą się w regeneracji turbosprężarek.

Duńska firma regenerująca Borg Automotive przejęła hiszpańską firmę Turbo Motor Inyeccion S.L. zajmującą się regeneracją turbosprężarek, dodając regenerację turbosprężarek do swojego portfolio biznesowego. Dzięki temu przejęciu Borg Automotive wzmacnia swoją obecność na ważnych rynkach Europy Południowej i umacnia swoją pozycję największego, niezależnego producenta regenerowanych części samochodowych w Europie.

BORG AUTOMOTIVE

Borg Automotive, należący do duńskiego konglomeratu przemysłowego Schouw & Co., ogłosił właśnie, że przejmie Turbo Motor Inyeccion (TMI), hiszpańską firmę regenerującą turbosprężarki. TMI, z siedzibą w hiszpańskiej Pampelunie, wygenerował w zeszłym roku dochód w wysokości 105 milionów DKK, co przyniosło zysk w wysokości 12 milionów DKK. TMI zatrudnia około 135 pracowników i jest jedną z wiodących europejskich firm na rynku regeneracji turbosprężarek samochodowych.

– Borg Automotive ma jasną i ambitną strategię rozwoju, opierającą się zarówno na rozwoju organicznym, jak i przejęciach, a przez ostatnie kilka lat pracowaliśmy nad kilkoma konkretnymi przypadkami przejęć – wyjaśnia CEO Borg Automotive Kim Kruse Andersen i kontynuuje: – Kupując TMI, robimy teraz pierwszy duży krok w ramach tej strategii. TMI to dobrze funkcjonująca i dobrze zarządzana firma rodzinna, specjalizująca się w regeneracji samochodowych turbosprężarek.

Rynek posprzedażowy części samochodowych jest obecnie w trakcie konsolidacji, co utrudnia funkcjonowanie średnich firm. Ze względu na warunki rynkowe TMI musiało dokonać wyboru pomiędzy rozszerzeniem własnej działalności lub włączeniem do większej grupy, takiej jak Borg Automotive. TMI zdecydowało się dołączyć do Borg Automotive, głównie ze względu na dobrą reputację. – Wraz z rodziną cieszymy się, że dołączamy do Borg Automotive. Jesteśmy w kontakcie od dłuższego czasu i wierzymy, że TMI będzie miało najlepsze warunki do ciągłego rozwoju z Borg Automotive. Osobiście cieszę się również, że moi dwaj synowie nadal będą częścią firmy. Jestem przekonany, że będą nadal angażować się w firmę i pomagać w wykorzystaniu jej potencjału – mówi założyciel i prezes TMI, Jesús Lizarraga.

Przejęcie ma zostać sfinalizowane w czwartym kwartale 2020 roku. Po przejęciu, Borg Automotive będzie zatrudniać 1500 osób i posiadać zakłady produkcyjne w Polsce, Anglii i Hiszpanii, a także biura sprzedaży w Danii i Belgii.

Nowy produkt

Dzięki przejęciu Borg Automotive dodaje do swojego portfolio biznesowego produkt szybko rozwijający się. – Połączona europejska flota samochodowa składa się z około 280 milionów pojazdów. Około 140 milionów tych pojazdów ma jedną lub kilka turbosprężarek, a prognozujemy, że liczba ta będzie rosnąć o 9–10 procent rocznie. Wynika to z faktu, że większość dzisiejszych pojazdów jest produkowana z mniejszymi i bardziej energooszczędnymi silnikami. Producenci samochodów używają turbosprężarek, aby skompensować zmniejszony wpływ mniejszych silników – wyjaśnia Kim Kruse Andersen.

Borg Automotive sprzedaje swoje produkty pod trzema różnymi markami: międzynarodową marką Lucas, a także markami własnymi firmy Elstock i DRI. TMI jest również certyfikowanym dystrybutorem części samochodowych Lucas. Według Kim Kruse Andersena, obecni i nowi klienci skorzystają na TMI, który już dystrybuuje dobrze znaną markę. Dla Borg Automotive ważne jest również rozszerzenie swojej obecności na ważnych rynkach Europy Południowej.

sprężarkaDziś TMI regeneruje 65 000 turbosprężarek rocznie i obecnie ma zdolność produkcyjną 140 000 sztuk rocznie.

Pierwszy krok w ambitnej strategii rozwoju

Schouw & Co. widzi wielki potencjał w Borg Automotive i niedawnym rozszerzeniu portfolio firmy. Schouw & Co. przejęła Borg Automotive trzy lata temu, a duński konglomerat przemysłowy traktuje wzrost poprzez przejęcia za jedną ze swoich głównych mocnych stron. –  Borg Automotive jest liderem na atrakcyjnym i długoterminowym, zrównoważonym rynku. W warunkach gospodarki o obiegu zamkniętym, przemysł motoryzacyjny w wielu obszarach jest daleko do przodu, a Borg Automotive zajmuje wiodącą pozycję na wszystkich rynkach europejskich, na których jest zaangażowana firma, mówi CEO Jens Bjerg Sørensen w Schouw & Co. i dodaje – Jako aktywny właściciel mamy obowiązek wspierać prężny rozwój, którego Borg Automotive doświadczył w ostatnich latach. Naszym celem jest zwiększenie zarówno rozmiaru, jak i zasięgu, i będziemy kontynuować prace nad przeniesieniem firmy Borg Automotive na wyższy poziom. Przejęcie TMI to pierwszy krok, ale nie poprzestaniemy na tym. Naszą ambicją jest dalszy rozwój największego, niezależnego producenta regenerowanych części samochodowych w Europie i mamy determinację oraz siłę finansową, aby tę ambicję zrealizować.

Ze względu na standardowe przepisy, przewiduje się, że zakup TMI zostanie sfinalizowany w czwartym kwartale 2020 r., zatem nie wpłynie to znacząco na oczekiwania wobec roku obrotowego 2020. Borg Automotive spodziewa się przychodów w wysokości około 850 mln DKK oraz zysku (EBITDA) w przedziale 75-85 mln DKK.

O regeneracji w Borg Automotive

Wszystkie jednostki w Borg Automotive przechodzą sześciostopniowy proces regeneracji: najpierw uszkodzone jednostki są demontowane. Po wstępnym sortowaniu sztuki z możliwością regeneracji są czyszczone i poddawane obróbce powierzchniowej. Oczyszczone jednostki są następnie dokładnie sprawdzane w celu ustalenia, czy nadają się do regeneracji. Po wyczyszczeniu i kontroli rozpoczyna się proces regeneracji części, aby spełniały one oryginalne standardy. Regenerowane części są składane w taki sam sposób, jak nowe części oryginalne, a na koniec przechodzą test wydajności i niezawodności.

Regeneracja zapewnia wiele korzyści, w tym funkcjonalność, wydajność i wygląd oryginalnych części samochodowych. Oprócz tego energia wykorzystywana do regeneracji jest zmniejszona nawet o 85 procent w porównaniu z produkcją nowej części, a wpływ złomowania na środowisko jest również znacznie zmniejszony. To sprawia, że regeneracja jest ważną częścią gospodarki o obiegu zamkniętym.Zarówno Borg Automotive, jak i TMI sprzedają regenerowane części za pośrednictwem rozległej europejskiej sieci hurtowej oraz bezpośrednio do producentów OEM / OES.

Źródło: Borg Automotive

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę