BILSTEIN oferuje bezpłatną kontrolę stanu technicznego amortyzatorów

Bezpłatna kontrola stanu technicznego amortyzatorów BILSTEIN
31.5.2022

Marka BILSTEIN powróciła do Polski z kolejną edycją akcji mobilnego testera zawieszenia. Na podstawie szybkiego badania na testerze, można realnie ocenić stan techniczny amortyzatorów, które są jedynym łącznikiem nadwozia z kołami samochodu.

Sprawny technicznie samochód jest kluczowym elementem w zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze. W jego konstrukcji amortyzatory są jedynym łącznikiem pomiędzy nadwoziem a kołami. Wszelkie nieprawidłowości w ich pracy przekładają się więc na zachowanie trakcji, tak podczas jazdy, jak i hamowania.

Amortyzatory są ukrytym elementem samochodu, dlatego nawet ich uszkodzenie mechaniczne jest trudne do zauważenia. Jednak o wiele częstszym powodem do ich wymiany jest po prostu zużycie techniczne całej konstrukcji. To naturalny, ale i niosący ze sobą niebezpieczeństwo proces. W trakcie codziennej jazdy kierowca przyzwyczaja się do stopniowej utraty parametrów pracy zawieszenia, przez co nie jest w stanie dostrzec zachodzących zmian. Trudniej więc wychwycić moment konieczności wymiany amortyzatorów

– mówi Andrzej Wojciech Buczek, doradca techniczny w IHR Warszawa, oficjalnego przedstawiciela marki BILSTEIN w Polsce.

Jednym ze sposobów na ujawnienie nieprawidłowości w pracy zawieszenia są okresowe badania techniczne pojazdów. Jednak sprawdzian na stanowisku kontrolnym można uznać za pobieżny, na jego podstawie diagnosta wykryje jedynie poważne uszkodzenia. Polska w tym zakresie nie jest wyjątkiem, z czego zdają sobie sprawę przedstawiciele marki BILSTEIN - konstruktora i producenta amortyzatorów. Stąd od wielu lat prowadzona jest globalna akcja z użyciem mobilnego testera zawieszenia.

Zasada naszego badania jest bardzo prosta. Na specjalnie skonstruowanej płycie badamy osobno przyczepność każdego z kół. Na tej podstawie obliczany jest stan zużycia amortyzatorów i elementów zawieszenia. W większości przypadków wynik jest pozytywny, ale nie zawsze tak jest za pierwszym razem. Niestety, wielu kierowców bagatelizuje systematyczną kontrolę ciśnienia w kołach. A już nawet niewielkie nieprawidłowości przekładają się na pracę zawieszenia, a tym samym zachowanie samochodu na drodze

– dodaje Andrzej Wojciech Buczek z IHR Warszawa.

Obecnie marka BILSTEIN prowadzi w Polsce kolejną edycję akcji z mobilnym testerem zawieszenia. Mogą z niego skorzystać bezpłatnie wszyscy kierowcy samochodów osobowych i dostawczych. Badanie trwa około 10 minut i zawsze poświadczone jest wydrukiem z uzyskanymi wynikami. Na koniec są one omawiane z każdym kierowcą, który otrzymuje indywidualne zalecenia odnośnie dalszej eksploatacji pojazdu.

Źródło: BILSTEIN

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę