Bezpłatne badania profilaktyczne dla kierowców

Bezpłatne badania profilaktyczne dla kierowców Pixabay_SplitShire

Już po raz drugi, 20 czerwca br., Autostrada Eksploatacja organizuje akcję bezpłatnych badań profilaktycznych dla kierowców. W tym roku jest ona realizowana w ramach szerokiej kampanii #(S)HeWorks#ICare, odbywającej się tego samego dnia na wielu autostradach europejskich.  W ramach kampanii operatorzy i koncesjonariusze autostrad organizują spotkania osób obsługujących autostradę (patrolowców, pracowników utrzymania) z korzystającymi z autostrady kierowcami.

Choć akcja Masz jedno życie, badaj się! dedykowana jest głównie dla kierowców, przebadać będą mogli się też pasażerowie. W ubiegłym roku z bezpłatnych i anonimowych badań skorzystało ponad 150 osób. 

Zdajemy sobie sprawę, że zawodowi kierowcy znaczną część swojego życia spędzają w samochodzie. Będąc nieustannie w trasie nie mają czasu, by zadbać o swoje zdrowie lub boją się wyników przeprowadzonych badań. Dlatego też postanowiliśmy zorganizować im badania tam, gdzie korzystają z przerwy w pracy, czyli na przyautostradowych parkingach – mówi Renata Rychlewska, rzeczniczka prasowa spółki Autostrada Eksploatacja.

W trakcie badania ratownicy medyczni z Pomogę bo mogę sprawdzą miedzy innymi: ciśnienie tętnicze i poziom glikemii. Pomogą też ustalić dalsze kroki w przypadku konieczności wykonania dodatkowych badań. Każdy z przebadanych kierowców otrzyma też broszurkę z podstawowymi informacjami dotyczącymi zdrowego stylu życia. Będzie też okazja do skonsultowania na miejscu wyników badań. W trakcie trwania akcji kierowcy, korzystając z alko i narkogogli będą mogli sprawdzić  jak spowalniają nasze reakcje alkohol czy narkotyki. Dzięki specjalnemu urządzeniu będą mogli też zbadać widzenie zmierzchowe.

– Bycie kierowcą wiąże się z ryzykiem wystąpienia  między innymi chorób układu krążenia, przede wszystkim niedokrwienia serca oraz nadciśnienia tętniczego. Zawodowi kierowcy narażeni są również na ogromny stres, zmęczenie i zaburzenia wzroku – wylicza Konrad Pierzchalski, ratownik medyczny z Pomogę bo mogę.Dlatego bardzo ważne jest, by oprócz badań profilaktycznych, na które trzeba znaleźć czas, zadbać też o aktywność fizyczną oraz odpowiednią dietę. 

Wyniki ubiegłorocznej akcji pokazały, że kierowcy chętnie korzystali z badań pod warunkiem zachwowania anonimowości. Część z nich (obcokrajowcy w Polsce i Polacy za granicą) nie miała stałego dostępu do lekarzy.  Niektórzy z badanych nie zdawali sobie sprawy ze swojego złego stanu zdrowia. 

W grupie przebadanych kierowców ponad 80 osób zdecydowanie gorzej widziała po zmroku. Świadomośc tego faktu miało jedynie 20 z nich. 8 osobom ratownicy medyczni zalecili niezwłoczny kontakt z lekarzem – podsumowuje Renata Rychlewska.

W tym roku oprócz badań podstawowych parametrów kierowcy będą mogli też nauczyć się jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Na MOP Chociszewo ratownicy medyczni będą prowadzili krótki kurs jak korzystać z defibrylatora ( znajdują się na wszystkich MOP-ach koncesyjnej autostrady A2 Świecko - Konin) i jak fachowo przekazać najważniejsze informacje operatorom numeru alarmowego 112. 

Z danych  opracowania Transport Drogowy w Polsce 2021+ wynika, że na polskim rynku pracuje obecnie ok. 550 tys. kierowców zawodowych. Jak pokazuje raport TransJobs.eu, ponad 98% z nich to mężczyźni. Z badań statystycznych wynika, że tylko niecałe 24% mężczyzn w Polsce bada się regularnie, 41,5% bada się od czasu do czasu, zaś 14,3 % nigdy nie wzięło udziału w badaniach profilaktycznych*. Trochę lepiej wyglądają te statystyki w przypadku kobiet, jednak też nie są zadowalające.

Akcja będzie prowadzona: 20 czerwca w godzinach:  13.00-20.00 MOP Chociszewo i MOP Rogoziniec. 

Źródło: Autostrada Eksploatacja

Tagi artykułu

autoExpert 10 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę