Ruszają XIII Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników

Ruszają XIII Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników Orlen Oil

Nowe kategorie, atrakcje i partnerzy – to wszystko czeka na uczestników kolejnej edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Zapisy rozpoczynają się 16 stycznia 2024 r., a finały odbędą się w dniach 4-7 kwietnia podczas Poznań Motor Show. 

Każda kolejna edycja Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników to nowe możliwości edukacyjne, kategorie, konkurencje, wydarzenia towarzyszące i nowi partnerzy. Tak będzie i teraz. Nowi uczestnicy z pewnością się nie zawiodą, a stali bywalcy nie będą się nudzić. 

Zapisy do XIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników ruszają 16 stycznia 2024 r. Co tym razem przygotowują ich organizatorzy?

XIII Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników to sporo nowości i niespodzianek. Nie możemy na razie zdradzić wszystkich szczegółów, ale gwarantujemy, że będzie ciekawie. Przygotowujemy szereg nowych aktywności, które pozwolą uczestnikom podnieść kwalifikacje, poznać możliwości rozwoju w motoryzacji, a być może wybrać kierunek, w którym chcą się specjalizować – zapowiada Adrian Dekowski, Prezes V8 Team, organizator Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników.

Partnerzy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników

Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników to projekt edukacyjny gromadzący licznych partnerów i ekspertów, bez których wydarzenie nie mogłoby by się odbyć na tak wielką skalę. To firmy m.in. z branży motoryzacyjnej, edukacyjnej czy IT, które dbają o edukację uczestników Mistrzostw dostarczając materiały szkoleniowe i przygotowując konkurencje praktyczne.

Partnerem strategicznym Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników jest ORLEN OIL, który rozwija wiedzę młodych i zawodowych mechaników w zakresie środków smarowych stosowanych w motoryzacji. Ambasadorzy marki - Robert Kubica, Kuba Przygoński, Bartosz Zmarzlik, Miko Marczyk i Kajetan Kajetanowicz – kibicują uczestnikom Mistrzostw, przygotowują dla nich konkurencje praktyczne i dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. 

Jako spółka ORLEN OIL bierzemy aktywny udział w przygotowaniach do nadchodzących finałów Mistrzostw Mechaników, które stanowią wyjątkowe wydarzenie w branży motoryzacyjnej. Nasza firma zapewnia szereg nowych, innowacyjnych materiałów edukacyjnych, które przyczynią się do rozwoju wiedzy i umiejętności uczestników. Jednym z najnowszych osiągnięć ORLEN OIL jest dydaktyczny silnik, który w sposób praktyczny i interaktywny prezentuje pracę oleju i płynu w jednostce napędowej. Silnik będzie można zobaczyć na żywo w strefie ORLEN OIL podczas finałów Mistrzostw Mechaników w Poznaniu. Ponadto, w tegorocznej edycji przygotowaliśmy również tablice edukacyjne, które zawierają kompleksowe informacje w zakresie olejów. Dla każdej szkoły, której uczestnicy zdobędą tytuł laureata XIII edycji Mistrzostw Mechaników, dostarczymy pakiet tablic, które mogą zostać wyeksponowane w placówce, stanowiąc cenne wsparcie w procesie edukacyjnym – mówi Anita Wierciak Kaperek, Dyrektor Biura Marketingu ORLEN OIL

Dzięki ogromnemu wsparciu partnerów z roku na rok Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników przyciągają coraz szersze grono uczestników. Konkurencje praktyczne i materiały edukacyjne przygotowują m.in. ZF Aftermarket z markami TRW, Sachs, Lemförder, Wabco, a także VARTA, FILTRON, AC z marką STAG Autogas Systems, sieci warsztatów samochodowych Eurowarsztat i Nexdrive, Autos, John Deere, Yamaha, TEXA, ARP E-Vehicles z marką autobusów elektrycznych i wodorowych Pilea, Axalta z marka Standox, Anest Iwata, Mirka, Integra Software, EVB, Overcome, Grupa TOPEX z marką NEO TOOLS, PIRE, CS-II, The Wrap Center, Flex oraz partner technologiczny Synerise.

Ruszają XIII Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników zdjęcie w treści artykułu

To kolejna edycja Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, w której uczestniczymy. Eksperci firmy ZF Aftermarket już cieszą się na spotkanie z młodymi mechanikami. Materiały edukacyjne i konkurencje, które przygotujemy dla uczestników, pozwolą im poznać nie tylko nasze produkty i wskazówki serwisowe, ale także innowacje, nad którymi stale pracuje firma ZF – zapowiada Monika Chomicka, Head of Field Marketing Poland/Nordics/Baltics w ZF Aftermarket.

Akumulator to kluczowy element każdego pojazdu. Dzięki marce VARTA przyszli mechanicy będą mieli okazję zdobyć szczegółową wiedzę na jego temat. W tym roku mamy dla Was wiele ciekawych konkurencji i niespodzianek. A także, jak co roku dużo pozytywnej energii – mówi Magdalena Broszkiewicz Marketing Manager Clarios Poland, właścicielka marki VARTA

Kategorie Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników

Tegoroczna edycja Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników będzie wyjątkowa pod względem kategorii, w których zostaną rozegrane finały. Uczestnicy będą mogli wybierać spośród 9. kategorii, wśród których dwie to tegoroczna nowość:

 • Młody Instalator LPG 
 • Młody Detailer

Pozostałe są już znane z wcześniejszych edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników:

 • Młody Mechanik
 • Mechanik Zawodowy 
 • Elektromobilni
 • Młody Mechanik Maszyn Rolniczych
 • Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych
 • Młody Mechanik Motocyklowy 
 • Młody Lakiernik

Kategoria „Młody Instalator LPG” – pojawi się na Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników wraz z nowym Partnerem – firmą AC i jej marką STAG. 

Mechanik, który zajmuje się montażem instalacji LPG, musi posiadać fachową wiedzę. Taki montaż to ingerencja w oryginalny układ podzespołów pojazdu, dlatego warto dowiedzieć się jak prawidłowo wykonać kolejne kroki. Nasi eksperci z przyjemnością podzielą się tą wiedzą z uczestnikami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników – mówi Paweł Baraniuk, Wiceprezes Zarządu ds. Handlu i Rozwoju AC SA.

„Młody Detailer” to kategoria, która po raz pierwszy pojawi się na Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników. Jej pomysłodawcą i inicjatorem jest Grzegorz Duda, główny Ambasador i współtwórca Akademii Młodego Mechanika, wielokrotny mistrz w rajdach oraz gospodarz programów „Garaż Dudy” i „101 napraw” w TVN Turbo.

Detailing to fascynujący obszar motoryzacji, dający wiele radości i satysfakcji z wykonanej pracy. To sztuka przywracania blasku pojazdom, które dzięki umiejętnościom detailera zyskują drugie życie. Często detailer może wyręczyć lakiernika, poradzi sobie chociażby z drobnymi rysami na lakierze. Dla młodzieży to kolejna umiejętność, która może być uzupełnieniem zawodu mechanika czy lakiernika samochodowego – wyjaśnia Grzegorz Duda.

Partnerem strategicznym kategorii „Młody Detailer” jest firma CS-II.

– Z ogromną radością rozpoczynamy współpracę z Ogólnopolskimi Mistrzostwami Mechaników i Akademią Młodego Mechanika. To przełom w naszej działalności, jesteśmy niezmiernie podekscytowani, gotowi do działania i przekazywania wiedzy młodzieży, która bierze udział w Mistrzostwach. Dzięki tej inicjatywie branża detailingu staje się dostępna dla najmłodszych uczniów, którzy będą mieli okazję rozwijać swoją pasję do pielęgnacji samochodów pod okiem profesjonalistów – mówi Paweł Maniewski z firmy CS-II.

Akcje specjalne

Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników to także akcje specjalne, które co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem. To nie tylko szansa na poszerzenie wiedzy, ale także na zdobycie tzw. „zielonej karty” – udziału w finałach bez względu na wynik eliminacji.

Akcje specjalne to szansa, zwłaszcza dla młodych mechaników, na edukację z różnych obszarów motoryzacji i wiedza często wykraczająca poza szkolne programy. 
Oferta przygotowana przez partnerów Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników to:

 • Akcja Filtracja
 • Moje Neo
 • ORLEN OIL Card
 • Naładuj się Wiedzą
 • Zielona Karta John Deere
 • Wiedza z powerem
 • Skok do elektromobilności
 • Skrzynia Wiedzy
 • Karta Integra
 • Zaangażowani w części
 • Wodorowa Przyszłość

Akademia Młodego Mechanika

Akademia Młodego Mechanika to nieodłączny element Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. To dzięki materiałom edukacyjnym przygotowanym przez partnerów Mistrzostw uczestnicy przygotowują się do finałowej rozgrywki. W ciągu całego roku Akademia organizuje zajęcia, warsztaty i wydarzenia, w trakcie których młodzi ludzie zdobywają wiedzę praktyczną. Cykliczne spotkania i prezentacje pozwalają uczestnikom odkryć, jakie możliwości stwarza współczesna mechanika.

– Młodzi ludzie, którzy dołączą do Akademii Młodego Mechanika oraz wezmą udział w naszej Akcji Filtracji zyskają dostęp do wiedzy, którą będą mogli wykorzystać w przyszłej karierze zawodowej. Jest to o tyle ważniejsze, że w świecie filtrów nie brakuje nowości i innowacyjnych technologii. Dlatego serdecznie zachęcamy młodych ludzi, by przyłączyli się i skorzystali z tej szansy – mówi Paweł Grześkowiak, menedżer marki FILTRON.

W ciągu minionego roku Akademia Młodego Mechanika wraz z jej Ambasadorem Grzegorzem Dudą i partnerami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników odwiedziła szkoły m.in. w Białymstoku i Lublinie. Organizatorzy Mistrzostw zainaugurowali także nowy projekt – Akademia Młodego Mechanika On Tour - który rozpoczął się spotkaniem szkoleniowym w siedzibie Warsztatu Samochodowego Momot w Zawadzie koło Zamościa, z udziałem firm CS-II Europe, The Wrap Center, Anest Iwata Polska i FLEX Detailing.

W dłuższą trasę po Polsce w ramach promocji XIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników Akademia wyruszy 25 lutego z Garażu Dudy w Ryglicach i zakończy 1 marca w Gdańsku. Spotkania odbędą się w szkołach, warsztatach samochodowych oraz u ambasadorów i partnerów mistrzostw. Podczas trasy odwiedzimy także Międzynarodowe Targi Poznańskie, gdzie podczas Poznań Motor Show oraz Targów Techniki Motoryzacyjnej odbędzie się finał Mistrzostw.

Dodatkowo w trasę wyruszy również samochód Grzegorza Dudy, znany z najnowszej edycji popularnego programu „Duda kontra Szafrański”. Będzie to wyjątkowa okazja dla fanów serii, by zobaczyć słynne auto na żywo. Wśród pojazdów biorących udział w trasie znajdzie się także innowacyjny, wodorowy autobus marki Pilea, produkowany przez polską firmę ARP E-Vehicles, demonstrujący najnowsze osiągnięcia w dziedzinie zeroemisyjnych technologii transportowych. Ta wyjątkowa flota będzie nie tylko promować Mistrzostwa, ale również podkreślać znaczenie postępu technologicznego i ekologicznego w branży motoryzacyjnej.
Szczegółowe informacje dotyczące trasy zdradzimy wkrótce.

Harmonogram XIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników 

 • Zapisy – 16 stycznia 2024 r. 
 • Półfinały online – 8 marca 2024 r.
 • Finały – 4-7 kwietnia 2024 r. - Poznań Motor Show 

Organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników są V8 Team, Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Fundacja Akademia Młodego Mechanika, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej.

Źródło: ORLEN 

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę