Bezpłatna kontrola zawieszenia pojazdu na Torze Poznań 21 września

Kontrola zawieszenia Bilstein
20.9.2019

Ciesząca się od kilku lat dużą popularnością akcja Bilstein ma przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. Na trasie obecnej edycji znalazł się Tor Poznań - to już w sobotę, 21 września.

Z roku na rok systematycznie poprawia się w Polsce sieć dróg. Stąd też coraz mniej powodów do narzekań na złą nawierzchnię, a tym samym wymówek, że przyczynia się do złego stanu technicznego zawieszenia w samochodach. Dziś coraz częściej głównym winowajcą pozostają sami kierowcy ze swoim sposobem użytkowania pojazdu. Mało kto dostrzega coś złego w zbyt gwałtownych najazdach i zjazdach z krawężników, braku systematyczności w kontroli ciśnienia w oponach czy nierównomiernym obciążaniu nadwozia.

Niemniej do - stopniowego - zużycia elementów zawieszenia dochodzi również ze względu na wiek i przebieg pojazdu. Po prostu każda część ma określoną wytrzymałość i trwałość. W Polsce, z uwagi na średni wiek 14 lat, problem ten dotyczy około 2/3 parku pojazdów. Jak jest naprawdę, pokazują badania stanu zawieszenia prowadzone od 2016 roku przez Bilstein.

 

© Bilstein

 

Jako jeden z największych producentów kluczowych rozwiązań stosowanych w zawieszeniu samochodów osobowych i lekkich dostawczych przykładamy dużą wagę do działań posprzedażnych. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że jakość produktu i jego montażu to jedno, a sposób użytkowania przez kierowców to drugie. Każdy z nas ma prawo popełnić - mniej lub bardziej - świadome błędy, należy więc czuwać nad ich korygowaniem. Jedną z takich form jest mobilny tester zawieszenia, który po raz kolejny udostępniamy w Polsce – mówi Andrzej Wojciech Buczek, doradca techniczny w firmie IHR Warszawa, przedstawiciela marki Bilstein w Polsce.

Założenia akcji są bardzo proste. Na specjalnie przygotowanej platformie badana jest osobno przednia i tylna oś. Uzyskane wyniki sprawności amortyzatorów, udokumentowane szczegółowym wydrukiem, omawiane są z kierowcą. W ten sposób od 2016 roku przebadano w Polsce blisko trzy tysiące samochodów osobowych i lekkich dostawczych. Rezultat jest wprost zaskakujący – w ponad 90% przypadkach stan zawieszenia oceniono jako dobry lub zadowalający!

Zdajemy sobie doskonale sprawę ze struktury wieku parku samochodowego w Polsce i faktu, że większość z nich pochodzi z importu używanych. Pomimo to uzyskane wyniki pokazują wyraźnie, że jedyny element łączący pojazd z kołem, ma bardzo dobrą sprawność techniczną. Przekłada się to na poziom bezpieczeństwa na drodze, ale… W wielu przypadkach stwierdzamy wcześniej nieprawidłowe ciśnienie w oponach, co w praktyce może wpływać na trakcję pojazdu – dodaje Andrzej Wojciech Buczek.

Druga w tym roku akcja Bilstein z mobilnym testerem zawieszenia rozpoczęła się 2 września. W sobotę, 21 września, urządzenie dostępne będzie na Torze Poznań. Data i lokalizacja nie jest przypadkowa, bowiem w gronie kierowców walczących o najwyższy tytuł w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski jest Gosia Rdest. Od początku sezonu tę utalentowaną polską zawodniczkę wspiera Bilstein.

Źródło: Bilstein

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę