Bezpieczeństwo aut Lexusa potwierdzone w niezależnych testach IIHS

Bezpieczeństwo aut Lexusa potwierdzone w testach IIHS

Niezależny instytut Insurance Institute for Highway Safety (IIHS) to amerykański odpowiednik Euro NCAP, który sprawdza bezpieczeństwo samochodów na bazie rygorystycznych kryteriów. Na liście samochodów, które uzyskały najlepsze wyniki w najnowszej edycji badania, znalazło się pięć modeli Lexusa. Każdy z nich oferowany jest na polskim rynku.

  • Amerykański instytut IIHS potwierdził najwyższy poziom bezpieczeństwa aut Lexusa
  • Modele UX, NX, RX i RZ z tytułem Top Safety Pick + 2023
  • Lexus ES z wyróżnieniem Top Safety Pick 2023
  • Badania amerykańskiego odpowiednika Euro NCAP obejmują testy zderzeniowe, jakość oświetlenia i skuteczność systemów bezpieczeństwa czynnego


Tytuł Top Safety Pick + otrzymują auta, które osiągną najwyższy poziom ochrony pasażerów we wszystkich testach zderzeniowych, w tym podczas kolizji bocznej. Ponadto testy IIHS muszą potwierdzić skuteczność systemu zapobiegania kolizji z pieszym nie tylko w dzień, ale także w nocy. Najwyższe wyróżnienie przyznano SUV-om i crossoverom Lexusa, czyli modelom UX, NX i RX, a także pierwszemu zbudowanemu od podstaw elektrycznemu autu marki, czyli Lexusowi RZ.

Lexusy_testy_IIHS_2 Lexus

Sedan Lexus ES zdobył tytuł Top Safety Pick. Żeby zasłużyć na taką notę, samochód musi uzyskać najwyższe oceny Good w testach zderzeniowych, jedną z dwóch najwyższych ocen za odporność na uderzenie w bok oraz za technologię przednich świateł. Ponadto testy IIHS muszą potwierdzić wysoką skuteczność systemu zapobiegania kolizji z pieszym w dzień.

Lexus Safety System + w standardzie w każdym modelu

Wszystkie samochody Lexusa, od najmniejszego w gamie miejskiego crossovera LBX po ekskluzywnego vana LM, wyposażone są w układy bezpieczeństwa Lexus Safety System +. Najnowsza generacja asystentów i technologii wykrywa jeszcze większą liczbę potencjalnych zagrożeń. Za sprawą modułu DCM Lexus Safety System + 3 może być aktualizowany metodą over-the-air bez konieczności wizyty w serwisie.

Lexusy_testy_IIHS_3 Lexus

Jednym z kluczowych elementów pakietu jest system ochrony przedzderzeniowej (PCS) z funkcją wykrywania pieszych, rowerzystów i motocyklistów, który również jest w stanie wykryć ryzyko zderzenia z pojazdami nadjeżdżającymi z prawej lub lewej strony na skrzyżowaniu podczas manewru skrętu. Samochody wyposażone są także w aktywny tempomat, asystenta utrzymania pasa ruchu (LTA), system automatycznych świateł drogowych lub dynamiczne adaptacyjne światła drogowe, czy system rozpoznawania znaków drogowych. W zależności od wersji wyposażenia dostępne są także m.in. system monitorowania martwego pola w lusterkach (BSM), system ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu (RCTAB), system ostrzegania o ruchu poprzecznym z przodu pojazdu (FCTAB) oraz asystent wyprzedzania na drogach szybkiego ruchu (LCA).

Lexus cały czas pracuje nad kolejnymi technologiami, które zwiększą bezpieczeństwo pasażerów oraz innych uczestników ruchu i sukcesywnie wprowadza je do swoich aut. Wraz z drugą generacją NX-a zadebiutowały innowacyjne elektroniczne klamki połączone z systemem zapobiegającym otwarciu drzwi w sytuacji zagrożenia kolizją (SEA) uniemożliwiają otwarcie drzwi, jeśli z tyłu nadjeżdża inny pojazd lub rowerzysta. W Lexusach RX i RZ po raz pierwszy zastosowano kamerę monitorującą skupienie kierowcy (DMC). Gdy ten poczuje się źle lub straci koncentrację i nie zareaguje na alarmy, samochód będzie w stanie bezpiecznie zwolnić i się zatrzymać, a także włączy światła awaryjne.

Źródło: Lexus

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę