Ile trzeba zapłacić za AC samochodu?

Ile trzeba zapłacić za AC samochodu? Rankomat
26.1.2024

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie, które zapewnia ochronę m.in. w przypadku kradzieży lub uszkodzenia pojazdu. Mimo że nie jest ono obowiązkowe, to wielu właścicieli samochodów decyduje się na jego zakup. Przekonaj się, ile możesz zapłacić za AC swojego samochodu oraz dowiedz się, dlaczego zakup tej polisy jest dobrym rozwiązaniem.

Czym jest ubezpieczenie AC?

AC, czyli autocasco, to ubezpieczenie zapewniające ochronę na wypadek różnych zdarzeń. Zakres ochrony jest ustalany indywidualnie przez każde towarzystwo, dlatego oferty poszczególnych firm mogą się od siebie znacząco różnić. To, w jakich sytuacjach będzie możliwa wypłata odszkodowania, zależy od wybranego wariantu.

Podstawowa wersja AC obowiązuje zarówno w przypadku, gdy do uszkodzenia pojazdu dojdzie z winy właściciela, jak i w skutek działania osób trzecich czy sił natury. Odszkodowanie otrzymasz więc np. po kradzieży auta lub po jego całkowitym uszkodzeniu. Wielu ubezpieczycieli oferuje AC mini. Taki wariant jest najbardziej okrojony i jednocześnie najtańszy. Zazwyczaj zapewnia ochronę tylko w razie jednego zdarzenia. Wszystkie informacje na ten temat można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Kompleksową ochronę zapewnia natomiast AC all risks. Umożliwia ono wypłatę odszkodowania w każdej sytuacji, która nie została uwzględniona w OWU jako wyłączenie odpowiedzialności. AC all risk może więc obejmować następujące zdarzenia:
    • kradzież samochodu,
    • szkody wyrządzone przez zwierzęta,
    • uszkodzenie karoserii np. przez spadającą gałąź lub opady gradu,
    • uszkodzenie auta przez nieznanego sprawcę,
    • szkody powstałe w wyniku kolizji lub wypadku, którego Ty jesteś sprawcą,
    • zalanie pojazdu. 

Jak widzisz, AC może przydać się w wielu różnych sytuacjach. Dzięki niemu możesz uniknąć wydatków z własnej kieszeni związanych z usuwaniem szkód.

Ile kosztuje AC?

Składka na ubezpieczenie AC zależy od wielu czynników. Do najważniejszych z nich zalicza się:
    • model i markę pojazdu,
    • wartość auta,
    • zakres ochrony,
    • sposób likwidacji szkody,
    • dotychczasową historię ubezpieczenia. 

Większość ubezpieczycieli oferuje możliwość zakupu AC wraz z obowiązkową polisą OC. Poniżej znajdziesz przykładową kalkulację, która pozwoli Ci sprawdzić, ile może kosztować taki pakiet.

Przykład 1

45-letni kierowca z Tarnobrzega ubezpiecza samochód Seat Leon z 2019 r. z silnikiem benzynowym 2.0. Jest to już jego kolejne ubezpieczenie AC i do tej pory jeździł bezszkodowo. Za pakiet autocasco wraz z OC w poszczególnych towarzystwach zapłaci:
    • pl – 744,00 zł (OC + AC Mini),
    • Uniqa – 894,00 zł (OC + AC + assistance),
    • Trasti – 1 233 zł (OC + AC + assistance + NNW),
    • Wiener – 1 260 zł (OC + AC Mini + assistance + NNW),
    • Uniqa – 1 279 zł (OC + AC + assistance + NNW). 

Najczęściej zakup pakietu ubezpieczeń jest zdecydowanie tańszy w porównaniu z cenami pojedynczych polis. Jeśli więc myślisz o zapewnieniu sobie najlepszej ochrony, rozważ takie właśnie rozwiązanie.

>>Aby znaleźć najtańsze ubezpieczenia, skorzystaj z kalkulatora dostępnego na stronie: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-ac<<

Wystarczy, że uzupełnisz w nim wszystkie niezbędne dane, a algorytmy przeszukają dostępne oferty i przedstawią Ci je w czytelnym zestawieniu. Jeśli jedna z propozycji szczególnie Ci się spodoba, będziesz mógł kupić ubezpieczenie przez Internet. To wygodne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i cenny czas.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie AC?

Cena polisy AC to nie jedyny parametr, który trzeba uwzględnić, wybierając ofertę ubezpieczenia. W przeciwieństwie do OC zakres ochrony oraz sumy gwarancyjne mogą być różne, dlatego trzeba właściwie wybrać propozycję autocasco. Zanim podejmiesz decyzję, zwróć uwagę przede wszystkim na:
    • udział własny – jest to kwota, jaką będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni za usunięcie szkód,
    • sposób likwidacji szkody – do wyboru masz wariant serwisowy lub kosztorysowy,
    • sumę ubezpieczenia – jest ona ustalana na podstawie wartości rynkowej pojazdu,
    • rodzaj części zamiennych – ubezpieczyciel w OWU określa, czy do naprawy będą stosowane części oryginalne, czy ich zamienniki. 

Wszystkie te parametry mają istotne znaczenie dla ubezpieczającego. Udział własny może mieć formę franszyzy redukcyjnej lub integralnej. W pierwszym przypadku w umowie jest zawarty zapis informujący o kwocie lub procentowym udziale własnym osoby kupującej polisę. Franszyza integralna określa natomiast wartość szkody, poniżej której usunięcie w całości finansuje ubezpieczony.

Wariant kosztorysowy likwidacji szkody polega na przygotowaniu kosztorysu, na którego podstawie wypłacane jest odszkodowanie. Metoda warsztatowa to rozliczenie się towarzystwa bezpośrednio z warsztatem przeprowadzającym naprawę.

Z kolei od sumy ubezpieczenia zależy, jakie odszkodowanie otrzymasz za konkretną szkodę. Niekiedy towarzystwa ustalają stałą sumę, co oznacza, że przy obliczaniu należnej kwoty bierze się pod uwagę wartość pojazdu z dnia zawarcia umowy.

Zakup AC to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą zapewnić sobie kompleksową ochronę w różnych sytuacjach. Jeśli porównasz co najmniej kilka ofert różnych firm, z pewnością znajdziesz polisę w korzystnej cenie.

Artykuł sponsorowany Rankomat