BASF Performance Materials: Innowacje dla zrównoważonego rozwoju

BASF Performance Materials: Innowacje dla rozwoju Canva

Dział Performance Materials firmy BASF prezentuje swoją strategię osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku, wyznaczając kluczowe etapy na drodze do gospodarki o obiegu zamkniętym. 

  • Systematycznie obniżamy emisję CO₂ we wszystkich obszarach naszej działalności, dążąc do neutralności klimatycznej.
  • Większość zakładów posiada już certyfikaty REDCert2 i ISCC+, potwierdzające zaangażowanie w zrównoważoną produkcję.
  • Zobowiązanie do zwiększenia sprzedaży produktów o obiegu zamkniętym do 20% do 2030 r.
  • Wprowadzanie na rynek rozwiązań jutra

Chcemy umożliwić naszym klientom transformację, oferując portfolio o niższym śladzie węglowym i różnorodne rozwiązania o obiegu zamkniętym. Pracujemy nad całym cyklem życia tworzyw sztucznych, aby uczynić je bardziej zrównoważonymi: od tego, jak produkować tworzywa sztuczne w sposób bardziej efektywny pod względem wykorzystania zasobów, poprzez poprawę ich wykorzystania, aż po nadanie im nowego życia – mówi Martin Jung, prezes BASF Performance Materials.Nazywamy tę transformację #ourplasticsjourney. Dzięki naszej mapie drogowej kładziemy ważny fundament, aby przyspieszyć tę transformację.

Neutralność węglowa i ochrona klimatu

BASF zobowiązał się do redukcji emisji CO₂ o 25% do 2030 r. względem 2018 r. (zakresy 1 i 2) oraz o 15% do 2022 r. dla zakresu 3.1, dążąc do neutralności węglowej do 2050 r. Kluczowym elementem strategii firmy jest zwiększenie wykorzystania zielonej energii elektrycznej.

Już w 2023 r. ponad jedna trzecia naszych zakładów Performance Materials na całym świecie korzystała z zielonej energii elektrycznej i podejmujemy nieustanne wysiłki, aby do 2025 r. całkowicie je zmienić – mówi Martin Jung.

Zielona energia elektryczna odgrywa kluczową rolę w łańcuchu dostaw BASF, zwłaszcza na etapie produkcji włókien szklanych przez 3B Fibreglass. Dzięki energii słonecznej, 3B Fibreglass znacznie redukuje emisję CO2, co przekłada się na mniejszy ślad węglowy produktów BASF i finalnie klientów. To doskonały przykład korzyści płynących z gospodarki o obiegu zamkniętym, gdzie wszyscy uczestnicy dążą do zrównoważonego rozwoju.

Dostarczanie klientom certyfikowanych rozwiązań

BASF aktywnie certyfikuje swoje zakłady produkcyjne na całym świecie za pomocą International Sustainability and Carbon Certification (ISCC) PLUS i REDCert². Większość zakładów Performance Materials jest certyfikowana w co najmniej jednym systemie, a dodatkowe zakłady zostaną certyfikowane we wszystkich regionach do końca 2024 roku.

Systemy certyfikacji potwierdzają, że w produktach oznaczonych jako zrównoważona biomasa (BMB) znajduje się określona ilość surowców odnawialnych. Te surowce zastępują część konwencjonalnych, kopalnych składników, wprowadzanych na samym początku procesu produkcji. Dzięki temu otrzymujemy produkty o identycznych właściwościach i jakości, które można stosować jako bezpośredni zamiennik tradycyjnych materiałów. To samo dotyczy surowców pochodzących z recyklingu chemicznego, takich jak olej pirolityczny z opon czy mieszanek tworzyw sztucznych.

Obecnie większość naszego portfolio produktów jest już dostępna w oparciu o surowce odnawialne i przy znacznie niższym lub nawet zerowym śladzie węglowym produktu. Chcemy wspierać klientów na jak najwcześniejszym etapie drogi do osiągnięcia ich celów w zakresie zrównoważonego rozwoju i oferować różnorodne opcje obiegu zamkniętego – dodaje Matthias Scheibitz, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w BASF Performance Materials.

Ambitny cel dla bardziej cyrkularnego portfolio produktów

BASF, dążąc do zwiększenia udziału surowców odnawialnych w swoich produktach, bada innowacyjne rozwiązania w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym, odpowiadając na potrzeby klientów z różnych sektorów. Do 2030 roku BASF Performance Materials planuje, że co najmniej 20% jego sprzedaży będzie pochodzić z produktów opartych na surowcach odnawialnych, przyczyniając się do tworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym.

Biopolimery BASF to doskonały wybór dla produkcji certyfikowanych opakowań kompostowalnych oraz w zastosowaniach rolniczych, przyczyniając się do ograniczenia ilości odpadów plastikowych. Dzięki biopolimerom BASF możliwe jest zamknięcie pętli biologicznej poprzez zmniejszenie ilości odpadów, zwiększenie recyklingu organicznego oraz poprawę jakości gleby.

Szeroka gama zrównoważonych rozwiązań i współtworzonych produktów

BASF Performance Materials postrzega aktywne współtworzenie innowacyjnych rozwiązań z klientami i partnerami z różnorodnego ekosystemu jako fundament działań na rzecz zrównoważonej przyszłości branży tworzyw sztucznych

Dla nas kluczowe znaczenie ma oferowanie naszym klientom komercyjnych i gotowych do produkcji seryjnej zrównoważonych rozwiązań oraz inspirowanie ich tym, co jest dziś możliwe – mówi Jung.

Cyrkularność powinna być integralną częścią procesu projektowania produktu już od jego początkowych etapów. Firma BASF Performance Materials opracowała nowatorską technologię pianki poliuretanowej (PU), umożliwiającą łatwy i skalowalny recykling mechaniczny. Pierwsze prototypy kierownic samochodowych wykorzystujące tę technologię zostały zaprezentowane szerszej publiczności w Europie i Chinach.

Wyłącznik automatyczny Siemens SIRIUS 3RV2 jest pierwszym produktem bezpieczeństwa elektrycznego, który zawiera komponenty z tworzyw sztucznych zrównoważonych biomasą, w których surowce kopalne na początku łańcucha wartości są zastępowane biometanem pochodzącym ze źródeł odnawialnych, takich jak odpady rolnicze.

W podobny sposób BASF współpracował przy produkcji stołka Flex Perch firmy Steelcase, wykorzystując tworzywa sztuczne pochodzące z procesu recyklingu chemicznego, zapobiegając spalaniu lub składowaniu odpadów. W innych przypadkach surowce biologiczne i pochodzące z recyklingu są stosowane komplementarnie.

Opracowana we współpracy z Mercedes-Benz AG klamka drzwi i amortyzator zderzeniowy Mercedesa Klasy S łączą olej pirolityczny ze złomowanych opon i biometan z odpadów organicznych, aby zastąpić surowce kopalne w produkcji tych tworzyw sztucznych o właściwościach materiałów pierwotnych.

BASF oferuje przemysłowi opakowaniowemu innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia zwiększenie udziału surowców odnawialnych. Nasze portfolio certyfikowanych biopolimerów nadających się do kompostowania zostało poszerzone o nowy, zrównoważony gatunek oparty na biomasie. Oprócz możliwości poddania go recyklingowi organicznemu, produkt ten charakteryzuje się o 60% niższym śladem węglowym w porównaniu do tradycyjnego odpowiednika.

Wreszcie dostępne jest szerokie portfolio tworzyw konstrukcyjnych i poliuretanów o znacznie niższym śladzie węglowym. Niektóre z tych innowacyjnych materiałów mają ślad CO₂ zbliżony do zera, co potwierdza, że zrównoważona przyszłość z tworzywami sztucznymi jest możliwa.

Źródło: BASF

Tagi artykułu

autoExpert 09 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę