AUTOPART usprawnia w 3D

AUTOPART
14.5.2018

AUTOPART, czołowy polski producent akumulatorów, doskonali obszar produkcyjny. W ostatnich miesiącach firma zastosowała technikę druku 3D, dzięki której powstały elementy wspierające pracę ludzi oraz wpływające na efektywność niektórych urządzeń.

Obszar produkcyjny AUTOPART jest w trakcie znaczących zmian – początkiem lata zostanie oddana do użytku nowa hala magazynowa, co wpłynie na optymalizację procesu produkcji.

– To efekt konsekwentnie realizowanej strategii rozwoju. Główne jej założenia to doskonalenie procesu produkcyjnego zgodnie z podejściem lean manufacturing, robotyzacja, orientacja na rozwiązania pomagające człowiekowi oraz poprawiające warunki pracy, takie jak zaawansowane filtry i systemy wentylacyjne – mówi Mariusz Słowik, wiceprezes AUTOPART – To oczywiście duże inwestycje, ale staramy się też patrzeć na małe usprawnienia, które znacznie zwiększają ergonomię codziennej pracy. Do takich należą właśnie elementy wykonane techniką druku 3D, które zostały zaprojektowane specjalnie przez naszych inżynierów.

Elementy zostały wykonane metodą FDM (Fused Deposition Modeling ). Jest to technologia osadzania topionego materiału, tzw. filamentu, z którego drukuje się model. Materiał nanoszony jest warstwowo, co pozwala uzyskać formę przestrzenną. Ta technologia jest najbardziej rozpowszechniona ze względu na dostępność ekonomiczną. Specjalnie zaprojektowane elementy są często trwalsze i wprowadzają nową jakość do samego procesu produkcyjnego. Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu można uzyskać idealne kształty o pożądanych parametrach.

W AUTOPART technika 3D posłużyła w dwojaki sposób. Po pierwsze, inżynierowie zaprojektowali to, czego nie mogli dostać na rynku, jak np. pojemniki na przyrządy do ustawienia nalewarek – pojemnik powstał w oparciu o narzędzie lean manufacturing poka-yoke – jeden element pasuje tylko do jednego otworu, dzięki temu zawsze używa się właściwego klocka, a jego wymiana trwa bardzo krótko. Do drugie, inżynierowie zastąpili szybko zużywające się drobne elementy (nakrętki, uchwyty, lejki) podobnymi elementami, tyle że ulepszonymi konstrukcyjnie i materiałowo.

– Technika druku 3D mocno weszła w życie wielu branż np. medycyny, czy budownictwa. Cieszy nas fakt, że mamy do tej technologii łatwy dostęp, a współpraca między naszymi inżynierami a drukarnią 3D WildCAD daje zadowalające efekty – dodaje M. Słowik.

Źródło: Informacja prasowa AUTOPART

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoEXPERT 12 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę