Amerykańskie auta w Polsce – jak wygląda ich import?

Amerykańskie auta w Polsce – jak wygląda ich import? Pexels_Mike Bird

Amerykańskie auta w Polsce? To rzadki widok. Czy powodem jest wysoki koszt sprowadzenia pojazdu zza oceanu do kraju nad Wisłą? Eksperci z Autoplac.pl oraz Motoexim wyjaśniają, jak wygląda proces zakupu amerykańskiego auta w Polsce.

Sprowadzanie auta zza oceanu do Polski – czy to w ogóle się opłaca?

Polska jest krajem, w którym obowiązują jedne z najwyższych na świecie podatków importowych na sprowadzane pojazdu. Oprócz 10% cła, które też jest podatkiem, należy zapłacić także podatek akcyzowy w wysokości 3,1% od aut z silnikami do 2 litrów lub 18,6% dla większych silników. Dodatkowo trzeba doliczyć także podatek VAT w wysokości 23%.

To może skutecznie zniechęcić zainteresowanych sprowadzeniem pojazdu z USA do Polski. Niemniej, to mylny wniosek – chętnych nie brakuje.

Aktualnie, w związku z coraz niższym kursem dolara względem polskiej złotówki, sprowadzanie aut z USA staje się coraz popularniejsze. Z USA do Polski, rocznie sprowadza się ponad 50 tysięcy samochodów. Większość trafia do naszego kraju przez porty w Niemczech i Holandii. Sprowadza się bardzo różne pojazdy - od najnowszych modeli, niedostępnych w Europie, aż po zabytkowe. Większość, z tych sprowadzanych samochodów, to auta powypadkowe z aukcji. Powodem takiego wyboru, jest znacznie niższa cena zakupu, która ma duże znaczenie dla podstawy celnej – tłumaczy Antoni Tryanowski, Motexim.

Poza podatkami, trzeba jeszcze pamiętać o kosztach sprowadzenia pojazdu. O jakich kwotach mowa?

Ile kosztuje sprowadzenie samochodu z USA do Polski?

Transport lądowy z miejsca zakupu do najbliższego portu, wynosi od 0,5 dolara do 1,5 dolara na milę. Z kolei, transport morski z USA do Europy, w zależności od lokalizacji portu, kosztuje od 600 do 1500 dolarów. Znacznie tańszy będzie transport ze wschodniego wybrzeża USA, z portów w Miami FL, Savannah GA, Nowy York NY, a znacznie droższy z Texasu.

Z kolei, najdroższy będzie transport pojazdu z zachodniego wybrzeża, z Kalifornii, w której ceny wahają się od 1200 dolarów lub z portu Tacoma WA, gdzie koszt oscyluje wokół 2 000 dolarów.

Do tych kosztów należy doliczyć jeszcze transport drogowy, który zależy od odległości miejsca zakupu do najbliższego portu. Mowa o kwocie, zaczynającej się od 200 dolarów, a kończącej się nawet na 1000 dolarów!

Dlatego, przed zakupem pojazdu w USA, warto sprawdzić lokalizację miejsca sprzedaży oraz odległości od portu, a także oszacować koszty transportowe i importowe.

Jak kupić amerykańskie auto?

Istnieją trzy główne źródła zakupu samochodów w USA – każde z nich jest dostępne w Internecie:

  • Oferty sprzedawców prywatnych, które są obarczone dość wysokim ryzykiem.
  • Oferty dealerów.
  • Aukcje, które oferują pojazdy należące do banków, firm leasingowych lub towarzystw ubezpieczeniowych.

Chcąc zakupić auto w USA w Polsce, można również skorzystać z takich firm, jak Motoexim. Eksperci, którzy specjalizują się w sprowadzaniu pojazdów ze Stanów Zjednoczonych, pomogą przejść przez cały proces w pełni legalnie i bezpiecznie, a także wesprą przyszłego właściciela w adaptacji amerykańskiego auta do polskich przepisów.

Amerykańskie auta, bez modyfikacji, nie mogą jeździć po polskich drogach

Polskie przepisy są bardzo rygorystyczne dla amerykańskich pojazdów. Do kosztów zakupu, transportu oraz podatków i obowiązkowych opłat, należy jeszcze doliczyć dodatkowe koszty modyfikacji sprowadzonego auta.

W samochodach ze Stanów je inne oświetlenie, które należy wymienić, dostosowując je do polskich przepisach. W autach z USA światła mijania są asymetryczne, kierunkowskazy nie są oddzielone od świateł postojowych, a do tego mają czerwoną barwę. Zdarza się też, że w samochodach ze Stanów nie ma świateł przeciwmgielnych, które w Polsce są wymagane. Jest to spowodowane innymi warunkami atmosferycznymi, które tam panują – tłumaczy Julia Langa, Autoplac.pl

Wiele amerykańskich aut ma znacznie większe silniki, w porównaniu z naszymi europejskimi pojazdami. Wynika to z faktu, iż w USA paliwo jest znacznie tańsze i nikt nie przejmuje się tym, czy samochód pali dużo czy mało. Potwierdzić to może choćby częsty widok masywnych SUV-ów lub pickupów na amerykańskich drogach.

Dla porównania – w Polsce królują hatchbacki i sedany, choć coraz częściej można zauważyć także i SUV-y lub crossovery, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem kierowców.

American Cars Mania

Nie da się ukryć, że amerykańskie samochody mają w sobie to coś, co przyciąga wzrok każdego, a nawet powoduje szybsze bicie serca. Jeśli i Wam marzy się powiew amerykańskiego freedom, spowodowany przez pędzącego Mustanga, to jest nadzieja! Już w czerwcu fani motoryzacji zza oceanu spotkają się w  Katowicach, na XI edycji American Cars Mania!

American Cars Mania, to jedno z największych wydarzeń motoryzacyjnych w Polsce, które doskonale łączy atmosferę międzynarodowych zlotów, targów branżowych oraz imprezy o rekreacyjnym charakterze. Wszystko to w otoczeniu wspaniałych amerykańskich pojazdów!

XI edycja American Cars Mania odbędzie się 21-23 czerwca na lotnisku Muchowiec w Katowicach!

Już teraz wiadomo, że na evencie pojawią się Pin Up Girls, będą pokazy pojazdów specjalnych, Low Rider Show, wyścigi i koncerty na żywo, a także imponujące, amerykańskie samochody, m.in. Dodge Ram 1500, Dodge Durango, Chevrolet Camaro, Chevrolet Camaro SS, Ford Mustang GT, Dodge Chellenger, Cadillac Escalade, Chevrolet Corvette czy Buick Elektra.

Źródło: Autoplac.pl i Motoexim

Tagi artykułu

autoExpert 10 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę