Zestawy montażowe BILSTEIN B1

Bilstein
28.7.2022

Marka BILSTEIN oprócz szeregu konstrukcji amortyzatorów i sprężyn dostarcza na aftermarket również zestawy montażowe. Eksperci zalecają ich zamówienie i wymianę w trakcie tej samej usługi w warsztacie.

Przyczyn i objawów zużycia amortyzatorów jest wiele. Kwalifikując je do wymiany należy pamiętać o przeprowadzeniu tej czynności parami. BILSTEIN dostarcza je na aftermarket w tej samej specyfikacji i jakości co na pierwszy montaż, jednak zawartość opakowania nie zawiera wszystkich elementów. Nie zawsze bowiem do wymiany kwalifikują się górne mocowania, odboje czy osłony. Niemniej nie należy zapominać o sprawdzeniu ich stanu technicznego.

Decyzja mechanika o wymianie amortyzatorów nie powinna opierać się na powierzchownej ocenie. Równie ważne są elementy montażowe. Być może i one uległy degradacji i trzeba będzie założyć nowe. Przeoczenie tego na etapie zamawiania referencji u dostawcy wydłuży realizację zlecenia. Natomiast założenie zużytej części - na przykład osłony - będzie mijało się z celem, a woda, błoto pośniegowe czy zabrudzenia drogowe będą stanowić zagrożenie dla założonych dopiero co amortyzatorów” - mówi Andrzej Wojciech Buczek, doradca techniczny w IHR Warszawa, oficjalnego dystrybutora marki BILSTEIN w Polsce.

Zestawy montażowe BILSTEIN B1 zdjęcie w treści artykułu


Z kolei w przypadku uszkodzonego górnego mocowania może nastąpić nie tylko zwłoka w wykonaniem usługi, ale też blokada stanowiska w warsztacie. Do czasu dostarczenia nowej części nie będzie można nawet tymczasowo zmontować naprawianej osi pojazdu. Założenie wyeksploatowanego odboju nie tylko pogorszy komfort jazdy i przyspieszy zużycie amortyzatora, ale też wpłynie na trakcję pojazdu.

Nie warto przy tym ryzykować szukania potrzebnego elementu w zasobach warsztatu. Nie zawsze będzie on spełniał te same parametry co oryginalna część dostarczana przez BILSTEIN. W tym przypadku, podobnie jak ze sprężynami, zawsze jest gwarancja idealnego dopasowania.

Oprócz straty czasu mamy też czynnik finansowy. Nawet jeśli ponownie wykorzystane elementy wytrzymają jeszcze nawet kilka tysięcy kilometrów, to i tak przy znacznie dłuższej żywotności nowych amortyzatorów, będą wymagały dodatkowej wymiany. To sprowadzi się nie tylko do ponownej wizyty w warsztacie, ale też może podważyć zaufanie do profesjonalizmu warsztatu. Cena zestawu montażowego BILSTEIN B1 nieznacznie podwyższa kwotę do zapłaty, a nakład pracy mechanika taki sam” - dodaje Andrzej Wojciech Buczek z IHR Warszawa.

Informacja prasowa firmy BILSTEIN/IHR

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę