ZEM – samochód oczyszczający powietrze podczas jazdy

ZEM – samochód oczyszczający powietrze podczas jazdy Bart van Overbeeke

Zem to prototyp samochodu elektrycznego, który podczas jazdy przechwytuje CO2, oczyszczając tym samym powietrze. Brzmi rewolucyjnie? Taki był właśnie cel grupy 30 studentów z Holandii. Według statystyk z ostatnich lat transport drogowy jest w stanie emitować blisko 25% całkowitej emisji dwutlenku węgla na terenach Unii. Innowacyjny pojazd ma stanowić inspirację dla całego przemysłu motoryzacyjnego. „Jeśli grupa 30 studentów jest w stanie stworzyć zrównoważony samochód w ciągu jednego roku, to dlaczego przemysł nie podejmuje żadnych poważnych działań?” – pytają twórcy.

 

  • Zem to samochód elektryczny, który w trakcie jazdy nie tylko nie wytwarza dwutlenku węgla, ale także wychwytuje go z otaczającego powietrza;
  • Pojazd został skonstruowany z myślą o recyklingu;
  • Zem powstał dzięki wysiłkowi około 30 studentów z Politechniki w Eindhoven;
  • Długoterminową ambicją twórców jest stworzenie w pełni neutralnego auta pod względem emisji dwutlenku węgla we wszystkich fazach jego życia.

 

Zrównoważone metody produkcji

W produkcji samochodu Zem została wykorzystana nowa, addytywna metoda. Pomogła ona stworzyć auto koncepcyjne przy jak najmniejszej emisji CO2. Studenci, współpracując z takimi partnerami, jak CEAD i Royal3D, opracowali monokok i panele nadwozia, które można w całości wydrukować w 3D. Dzięki takiemu drukowi części, można było otrzymać dokładny kształt bez tworzenia niepotrzebnych odpadów. Drukowanie tych części samochodu z tworzyw sztucznych, które mogą być rozdrobnione i ponownie wykorzystane w innych projektach, jeszcze bardziej przyczynia się do osiągnięcia celu polegającego na minimalnej lub zerowej emisji CO2 podczas wszystkich faz życia projektu.

Zem_pojazd_wychwytujacy_CO2_z_powietrza
Źródło: Tu/ecomotive

Wyłapywanie CO2 podczas jazdy

Naczelną modernizacją, która ma odmienić całą branżę, jest, co oczywiste, wprowadzenie systemu oczyszczania powietrza podczas jazdy. Jest to możliwe dzięki technologii zwanej „bezpośrednim wychwytywaniem powietrza”. To stosunkowo nowa metoda oczyszczania poprzez wychwytywanie CO2 w specjalnym filtrze. Została ona wdrożona właśnie w samochodzie Zem. Idea jest prosta – podczas jazdy powietrze ma przemieszczać się przez filtry, aby CO2 mogło zostać wyłapane i zmagazynowane.

Projektowanie z myślą o recyklingu

Kompatybilność materiałów, łatwa separacja i zastosowanie dodatków – między innymi – decydują o możliwości recyklingu auta Zem. Zaprojektowanie większości części samochodu tak, aby nadawały się do ponownego wykorzystania lub recyklingu, wpływa w ogromnym stopniu na to, że emisja CO2 po zakończeniu eksploatacji pojazdu jest niższa w porównaniu do „konwencjonalnych” aut. Ponieważ wszystkie materiały i części samochodowe mogą być wykorzystane do innych celów, a przy tym niewiele nowych materiałów musi trafić do obiegu, było to dla studentów inżynierii najbardziej zrównoważone rozwiązanie.

Zem_auto_bezemisyjne_wychwytujace_CO2
Źródło: Tu/ecomotive

Recykling sadzy

Ponieważ aż do 1,8 mld opon trafia każdego roku do globalnego strumienia odpadów, a użyteczna sadza jest zwykle marnowana, twórcy podjęli współpracę z Black Bear Carbon, aby wdrożyć sadzę z recyklingu z powrotem do procesu renowacji samochodu Zem. To okrężne podejście nie tylko rozwiązuje ważny problem zarządzania odpadami, ale także istotnie zmniejsza emisję CO2, która zwyczajowo jest emitowana podczas tego cyklu.

Ładowanie dwukierunkowe zasilane przez panele słoneczne

Kolejną ważną technologią, która została zaimplementowana w Zem, jest ładowanie dwukierunkowe. Technologia ładowania dwukierunkowego umożliwia samochodom dostarczanie energii do domów, gdy w danym momencie nie jest generowana energia odnawialna. Można więc postrzegać Zem jako rodzaj zewnętrznego akumulatora do domu, który dostarcza mu zieloną energię w razie potrzeby. Co więcej, technologia dwukierunkowego ładowania została połączona z panelami słonecznymi, które są umieszczone na dachu samochodu. W ten sposób Zem wykorzystuje zarówno baterie, jak i przestrzeń na dachu, aby uczynić pojazd i jego otoczenie bardziej ekologicznym, nawet gdy sam samochód nie jeździ.

Źródło: Tu/ecomotive

Tagi artykułu

autoExpert 09 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę