Zakłady MINI w Oxfordzie świętują rozpoczęcie produkcji nowego MINI Cooper

Rozpoczęto produkcję MINI Cooper piątej generacji BMW Group

W zakładach MINI w Oksfordzie rozpoczęto produkcję nowej, piątej generacji MINI Cooper. Pracownicy oraz szefowa MINI, Stefanie Wurst, wzięli udział w specjalnym wydarzeniu, w ramach którego Charlie Cooper, wnuk legendarnego Johna Cooper, od którego wziął się przydomek „Cooper”, zjechał z linii produkcyjnej pierwszym egzemplarzem nowego trzydrzwiowego modelu.

  • W zakładach MINI w Oksfordzie rozpoczęto produkcję MINI Cooper piątej generacji 
  • Szefowa MINI, Stefanie Wurst, wraz z pracownikami zakładów świętuje uruchomienie produkcji 
  • Pierwszym modelem z linii produkcyjnej zjeżdża Charlie Cooper

W zakładach MINI w Oksfordzie rozpoczęto produkcję nowej, piątej generacji MINI Cooper. Pracownicy oraz szefowa MINI, Stefanie Wurst, wzięli udział w specjalnym wydarzeniu, w ramach którego Charlie Cooper, wnuk legendarnego Johna Cooper, od którego wziął się przydomek „Cooper”, zjechał z linii produkcyjnej pierwszym egzemplarzem nowego trzydrzwiowego modelu.

Ten kamień milowy podkreśla nasze przywiązanie do korzeni i jednocześnie wprowadza nas w dynamiczną przyszłość jazdy. Zakłady w Oksfordzie są sercem marki MINI, a dziś, gdy jesteśmy świadkami rozpoczęcia nowego rozdziału w naszej historii, po raz kolejny pokazujemy nasze przywiązanie do kunsztu technicznego i emocji związanych z jazdą – powiedziała Stefanie Wurst, szefowa MINI.

Z radością witamy nowego MINI Cooper na naszych liniach produkcyjnych w Oksfordzie i Swindon. Ten model to niezwykle ważny samochód dla naszego zespołu, jak i brytyjskiej produkcji. Jesteśmy dumni, że możemy produkować to kultowe, uwielbiane na całym świecie auto – dodał Dr Markus Grüneisl, szef zakładów w Oksfordzie i Swindon.

Nowe MINI Cooper to najnowsza generacja produkowana w Wielkiej Brytanii przy udziale wszystkich trzech zakładów produkcyjnych BMW Group UK: w zakładach BMW Group w Swindon tłoczone są elementy karoserii i podzespoły, a w zakładach BMW Group Hams Hall w hrabstwie North Warwickshire powstają najnowsze, wysoce wydajne trzy- i czterocylindrowe silniki benzynowe.

MINI_Oxford BMW Group

Na koniec wszystko składane jest w zakładach MINI w Oksfordzie, gdzie odbywa się produkcja karoserii, lakierowanie i montaż końcowy.

Od wprowadzenia na rynek pierwszego nowoczesnego MINI w 2001 r. w Wielkiej Brytanii wyprodukowano ponad 4,4 miliona MINI – w tym 150 000 modeli MINI Electric, które powstały w latach 2019-2023.

Dzięki wysokiej elastyczności, konkurencyjności i doświadczeniu zakłady MINI w Oksfordzie odgrywają ważną rolę w sieci produkcyjnej BMW Group, a obecnie przygotowują się do produkcji dwóch nowych, całkowicie elektrycznych modeli MINI, która ma ruszyć w 2026 roku. BMW Group zainwestuje w zakłady w Swindon, Hams Hall i Oksfordzie łącznie ponad 3 miliardy funtów.

Zapowiedziane w zeszłym miesiącu nowe MINI Cooper jest trzecim członkiem nowej rodziny MINI, dołączając do MINI Cooper Electric i nowego MINI Countryman. Najnowszy trzydrzwiowy samochód oferowany w dwóch wariantach modelowych – MINI Cooper C i MINI Cooper S o podwyższonych osiągach – łączy tradycyjne wartości marki z innowacyjną, przyszłościową technologią.

Zewnętrzna sylwetka charakteryzuje się klarownymi powierzchniami, krótkimi zwisami karoserii i krótką maską silnika, co w połączeniu z długim rozstawem osi daje typowe proporcje MINI. Wnętrze jest minimalistyczne, a cały kokpit koncentruje się na trzech elementach: rewolucyjnym okrągłym wyświetlaczu OLED, nowej kierownicy obitej tapicerką Vescin i panelu przełączników dźwigienkowych.

Pierwsze egzemplarze MINI Cooper trafią do klientów wiosną 2024 roku.

Zródło: BMW Group

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę