Z czego składa się filtr oleju wysokiej jakości?

Z czego składa się filtr oleju wysokiej jakości? PZL Sędziszów
6.4.2021

Rynek filtrów samochodowych jest bardzo szeroki, zatem kierowcy i mechanicy mogą przebierać w ofertach. Dotyczy to także filtrów oleju. Nie wszystkie filtry, szczególnie zamienniki części oryginalnych, spełniają jednak wyśrubowane normy jakościowe. Producenci najtańszych części importowanych zazwyczaj z krajów azjatyckich decydują się w nich na wiele kompromisów, które mogą doprowadzić do przedwczesnej awarii silnika.

Filtry oleju zatrzymują wszelkie toksyny i zanieczyszczenia, dostarczone z powietrzem i paliwem, wytworzone w wyniku ścierania par trących oraz w trakcie procesów chemicznych, związanych z pracą silnika. Podobnie jak w przypadku filtrów paliwa, każdy filtr oleju ulega zużyciu. Wynikiem zbyt intensywnej eksploatacji może być wzrost zużycia paliwa, spadek wydajności silnika, a w skrajnych przypadkach – jego uszkodzenie.

Powiązane firmy

PZL Sędziszów S.A.

Należy pamiętać, że układ smarowania silnika spalinowego jest układem zamkniętym. Filtry oleju nie powstrzymują degradacji środków smarujących, dlatego należy je wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu.

Zapchanie filtra oleju wynikać może ze stosowania oleju niskiej jakości lub niedostatecznego smarowania któregoś z powiązanych podzespołów np. pompy olejowej. W przypadku niedostatecznego smarowania, może się ona zatrzeć, a opiłki metalu z jej wnętrza osiądą między plisami filtra oleju.

Budowa filtra oleju
Budowa filtra oleju. Źródło: PZL Sędziszów

Przy wyborze konkretnego modelu filtra oleju należy zwrócić uwagę na:

  • gwint – źle wykonany uniemożliwia montaż części;
  • rdzeń wzmacniający – słabej jakości deformuje się na skutek różnicy ciśnień;
  • jakość uszczelki – wyciek oleju może spowodować zatarcie silnika.

Jak wspomniano, filtr oleju zużywa się w wyniku eksploatacji, co oznacza stopniową utratę właściwości filtrujących. Sytuacja całkowitego zapchania filtra oleju, skutkująca brakiem przepuszczenia środka smarnego w dalszy obieg w układzie smarowania, jest na szczęście mało prawdopodobna. Dzieje się to za sprawą montowanego wewnątrz filtrów zaworu bezpieczeństwa (ByPass). Otwiera się on w wyniku wzrostu ciśnienia i ma za zadanie udrożnić przepływ oleju w silniku, gdy istnieje niebezpieczeństwo niedostatecznego smarowania współpracujących ze sobą części. Stosowanie zaworu ByPass wynika z faktu, że lepsze smarowanie brudnym, nieprzefiltrowanym olejem niż całkowity brak oleju w układzie smarowania, co w krótkim czasie doprowadziłby do zatarcia silnika.

Tanie zamienniki filtrów mogą mieć nieprawidłowo wykonane gwinty, słabej jakości rdzeń wzmacniający oraz zbyt cienką uszczelkę (lub wykonaną z materiału nieodpowiednie jakości), która będzie przepuszczać olej silnikowy. Problematycznie może być także bezpieczeństwo ich użytkowania w razie konieczności otwarcia zaworu obejściowego. Wśród tanich zamienników próżno szukać informacji na temat aprobat producentów pojazdów, specjalistycznych badań oraz informacji odnośnie ewentualnej reklamacji. W przypadku produktów importowanych procedura ta może być czasochłonna i skomplikowana.

– Rozpoznanie dobrej jakości filtra oleju z poziomu półki sklepowej jest bardzo trudne, ponieważ najważniejsze jest tak naprawdę to, czego nie widać z zewnątrz – wkład filtrujący. Warto zatem kierować się rekomendacjami profesjonalistów oraz korzystać z katalogów producenta, który publikuje porównania lub wyniki badań poszczególnych filtrów. Bardzo ważne są także zawory i ich otwarcie przy odpowiednio dobranym ciśnieniu. Chociaż budowa filtra oleju nie jest zbyt skomplikowana, także w ich przypadku można natknąć się na mniej lub bardziej uzasadnione oszczędności. W PZL Sędziszów przy wprowadzaniu na rynek nowych filtrów robimy wszystko, by nasze produkty spełniały wszelkie wymagania producenta danego samochodu lub jednostki napędowej. Z tego względu mamy pewność, że zapewniają one maksymalnie wydajną i bezpieczną pracę każdego silnika – mówi Dominik Zwierzyk, Project Manager w zakładzie PZL Sędziszów.

Źródło: PZL Sędziszów

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę