XIII edycja konferencji motoryzacyjnej MotoIdea – październik 2023
Trwa event związany z polską branżą motoryzacyjną, globalną gospodarką i nowymi technologiami. Na wrocławskich Bielanach zorganizowano spotkanie ludzi biznesu oraz wszystkich osób zainteresowanych tematami sztucznej inteligencji, automatyzacji, geopolityki... autoEXPERT przedstawia główne zagdanienia, omówione podczas prelekcji i paneli dyskusyjnych.
Jakie czynniki mają największy wpływ na polski krajobraz motoryzacyjny?
1. Regionalizacja.
Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, wskazał destablizację gospodarczą jako jeden z elementów niekorzystnie oddziałających na rozwój kraju. Skręcanie się łańcuchów dostaw, które miało miejsce już podczas pandemii, aktualnie wywołane jest konfliktami zbrojnymi na świecie. I zamyka wielu krajom opcję handlu zagranicznego, nawiązywanie międzynarodowej współpracy w wielu branżach.
2. Rewolucja technologiczny.
Nadążenie za AI bywa trudne – szczegółowo opowiedziała o tym zjawisku dr Christina Yan Zhang, CEO The Metaverse Institute. Technologia ta, jak się szacuje, w ciągu najbliższych lat przyniesie 40% wzrostu produktywności w wielu sektorach przemysłowych. Ma bowiem bardzo istotny wpływ na budowanie przychodów, ale wymaga od przedsiębiorców aktywnego korzystania z jej dobrodziejstw, a także nabywania świadomości, z jakimi zagrożeniami się wiąże. Temat cyberbezpieczeństwa wraca więc jak bumerang. A inwestowanie w chmury obliczeniowe to bardzo dobry kierunek biznesu, przekonywali prelegenci.
3. Inflacja.
Nowe inwestycje nie mają sprzyjającego otoczenia gospodarczego – jak jednak zauważył organizator konferencji, Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems, mimo słabej waluty, polski rynek pracy umacnia się i rozwija. Przybywa małych firm, które otwarte są na kontaty z zagranicą. W tym aktualnie tkwi potencjał rodzimej gospodarki.
4. Transformacja energetyczna.
W mediach nieustannie słyszymy o potrzebie pozyskiwania tzw. zielonej energii. To bardzo silny trend światowy. Co ma do zaoferowania Polska w tym temacie? Dostęp do Bałtyku i rozwój fotowoltaiki są odpowiedzią na kierunek działań transformormacji energetycznej. Zdecydowanie potrzebna są szybsze działania w tym zakresie.
5. Starzenie się społeczeństwa.
Demografia bez wątpienia wpływa na model konsumcyjny. Szacunkowo w ciągu najbliższych dekad 3 mln pracowników zniknie z rynku. I choć obecnie, rekorodowo, 17 mln osób pracuje, wiele firm boryka się ze znalezieniem i zatrudnieniem specjalistów. Brakuje np. ekspertów od kontroli jakości, od pozyskiwania informacji czy wyznaczania ścieżki zmian dla małych i dużych przedsiębiorstw. W Polsce wielu inwestorów wybiera automatyzację, zamiast inwestować w potencjał ludzki. Czy to dobra decyzja – czas pokaże...
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
6. Napięcia geopolityczne.
Motoryzację również dotyka temat zagrożenia bezpieczeństwa, konsumpcja i pozyskiwania dóbr materialnych schodzą na drugi plan, gdy tuż za granicą trwa wojna. Zabezpieczeniem ryzyka jest eksport towarów. Polski sektor motoryzacji uparcie dąży do stabilizacji sprzed pandemii, licząc na trend spadkowy w zakresie inflacji i na wsparcie państwa w dostępie do nowych technologii oraz środków na rozwój branży. Bo motoryzacja to nie tylko biznes, to również pasja wielu ludzi i jeden z filarów gospodarczych – przekonywali organizatorzy wydarzenia.
Więcej informacji o agendzie i prelegentach konferencji – na stronie organizatora.
Źródło: materiały redakcyjne