Wyświetlacz, który ochroni auto przed kradzieżą i wykryje zmęczenie kierowcy

Wyświetlacz, który identyfikuje tożsamość kierowcy Continental

Continental i trinamiX prezentują wyświetlacz z funkcją identyfikacji kierowcy. Jego zintegrowana kamera ma rozpoznawać siedzącą za kierownicą osobę. Nowe rozwiązanie zostało docenione nagrodą za innowacyjność na targach CES 2023 w Las Vegas, w kategorii „Vehicle Tech & Advanced Mobility”. W Europie wyświetlacz zostanie zaprezentowany na Mobile World Congress (MWC) 2023, który odbędzie się w dniach 27 lutego – 2 marca w Barcelonie. Wyświetlacz z funkcją identyfikacji kierowcy to pierwszy wyświetlacz przeznaczony do wnętrza pojazdu, który umożliwia bezkontaktową weryfikację tożsamości w celu zapobiegania oszustwom i kradzieżom.

  • Technologia biometrycznego rozpoznawania twarzy zapewnia nowy poziom zabezpieczenia pojazdu przed kradzieżą;
  • Kamera została wbudowana w wyświetlacz w desce rozdzielczej;
  • Rozwiązanie Continental i trinamiX oferuje dodatkowe funkcje, takie jak bezpieczne płatności czy wykrywanie zmęczenia;
  • Nowy wyświetlacz został uhonorowany nagrodą za innowacyjność na targach CES 2023.

Funkcja, którą wielu użytkowników zna już ze smartfonów rozpoznających twarz użytkownika, znalazła zastosowanie w pojazdach. Continental i trinamiX wprowadzają interakcje między kierowcą a pojazdem na zupełnie nowy poziom. Technologia ta chroni przed kradzieżą pojazdu, który można uruchomić dopiero po poprawnym zweryfikowaniu tożsamości osoby siedzącej za kierownicą. Zwiększa to wygodę użytkowników w wielu sytuacjach, na przykład przy płaceniu za paliwo, parking czy przejazd autostradą, a także przy korzystaniu z samochodu z wypożyczalni.

Continental_trinamiX_face_id_identyfikacja_kierowcy Continental

Kolejne zastosowania tej technologii to usprawnienie płatności w sklepach z aplikacjami lub za dostęp do usług cyfrowych. Kamera wbudowana w system monitoruje też koncentrację kierowcy, pomagając uniknąć zagrożeń spowodowanych na przykład zmęczeniem. Wyświetlacz z funkcją identyfikacji kierowcy opracowany przez Continental i trinamiX nie potrzebuje do tego dodatkowych czujników. Kamera jest zintegrowana z wyświetlaczem i całkowicie niewidoczna dla kierowcy.

Bezpieczna identyfikacja użytkownika będzie ważną funkcją w pojazdach przyszłych generacji. Nasz wyświetlacz z funkcją identyfikacji kierowcy wyznacza nowe standardy pod względem bezpieczeństwa i komfortu – powiedział Philipp von Hirschheydt, szef obszaru biznesowego doświadczenia użytkownika w Continental –Wyświetlacze są kluczowym interfejsem między kierowcą a pojazdem. Wyświetlacz rozpoznający kierowcę po raz pierwszy oferuje trzy podstawowe funkcje w jednym pakiecie: niezawodne uwierzytelnianie kierowcy oraz opcję bezpiecznych transakcji płatniczych za pośrednictwem wyświetlacza w pojeździe – na przykład na płatnych parkingach, w punktach poboru opłat drogowych czy sklepach z aplikacjami. Ponadto niewidoczna kamera może monitorować koncentrację kierowcy, realizując funkcję, która w przyszłości będzie obowiązkowa w Europie. To wyjątkowo wydajne, kompleksowe rozwiązanie – dodał von Hirschheydt. 

Ochrona przed oszustwami

Zintegrowane uwierzytelnianie na podstawie obrazu twarzy jest oparte na technologii opracowanej i opatentowanej przez trinamiX. Łączy rozpoznawanie twarzy w celu identyfikacji użytkownika z nowym mechanizmem wykrywania żywego obiektu: rozpoznawanie ludzkiej skóry pozwala zapobiegać oszustwom, takim jak wykorzystywanie fotografii czy realistycznych trójwymiarowych masek w celu podszycia się od uprawnionego kierowcę. System trinamiX Face Authentication uzyskał certyfikację zgodności z najwyższymi standardami bezpieczeństwa biometrycznego.

Continental i trinamiX wspólnie realizują cel poprawy bezpieczeństwa i komfortu konsumentów – powiedział Wilfried Hermes, dyrektor działu elektroniki powszechnego użytku w Ameryce Północnej i Europie w trinamiX – Jako doświadczony dostawca branży motoryzacyjnej i pionier skomunikowanych technologii, Continental umożliwia nam rozwijanie nowych aplikacji dla systemu trinamiX Face Authentication. Dzięki innowacyjnej technologii wyświetlacza Continental wszystko to można połączyć z perfekcyjną estetyką i wzornictwem wnętrza pojazdu – dodał Hermes.

Źródło: Continental

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę