Wymierny wzrost wydajności pracy dzięki innowacyjnym rozwiązaniom Cromax

Platforma ChromaConnect oraz system Ultra Performance Energy Cromax
14.10.2020

Innowacyjne i wspierające wydajność rozwiązania marki Cromax, globalnej marki renowacyjnej firmy Axalta, dostawcy lakierów ciekłych i proszkowych, obejmują m.in. platformę ChromaConnect oraz system Ultra Performance Energy, opracowane specjalnie z myślą o warsztatach lakierniczych.

Głównym celem marki jest dostarczać narzędzia, które oszczędzają czas, materiały oraz energię. To przekłada się na większą wydajność pracy oraz mniejsze zużycie energii. Produkty Cromax zapewniają lakiernikom niezwykłą elastyczność oraz optymalizują proces lakierowania, co z kolei przyspiesza pracę warsztatów.

Bilia, największy dealer samochodów Volvo w południowej Finlandii, ma trzy oddziały. Jeden zajmuje się niemal wyłącznie naprawą szkód i od prawie 30 lat współpracuje z marką Cromax. Dzięki jej innowacyjnym rozwiązaniom warsztat niedawno unowocześnił swoje metody pracy.

Reklama

Cyfrowe zarządzanie kolorem

Thomas Cool, Cromax Training and Technical Service Leader na region EMEA, powiedział – Dzięki ChromaConnect lakiernicy zyskują pełną swobodę poruszania się, co jest kluczowe w przypadku takiego warsztatu jak Bilia. W szczycie sezonu każdego dnia pracuje tam 14 blacharzy i 9 lakierników, a tygodniowo naprawiają ponad 100 samochodów. Dlatego tak ważne jest, aby każdy mógł wykonywać swoją pracę w sposób wydajny.

ChromaConnect to zaawansowany cyfrowy system zarządzania kolorem, który daje warsztatom pełną swobodę dzięki możliwości bezprzewodowego, cyfrowego dopasowywania i mieszania kolorów. Dzięki platformie w chmurze lakiernicy mają pełną kontrolę nad każdym aspektem zarządzania kolorem, a potrzebują do tego jedynie urządzeń z dostępem do Wi-Fi. Platforma obsługuje nie tylko bezprzewodowe wagi i drukarki, lecz także zaawansowany spektrofotometr ChromaVision Pro Mini marki Cromax oraz ChromaWeb, kompleksową platformę do wyszukiwania kolorów w chmurze.

System ChromaConnect jest dostępny w trzech różnych wariantach. ChromaConnect Pro to w pełni cyfrowe rozwiązanie do zarządzania kolorem, które wykorzystuje spektrofotometr ChromaVision Pro Mini i nie wymaga komputera. ChromaConnect Plus łączy się z tabletem lub komputerem przez Wi-Fi lub kabel, natomiast ChromaConnect Basic korzysta ze spektrofotometru oraz bazy kolorów w chmurze.

W przypadku warsztatu Bilia problemem był rozład pomieszczeń w budynku oraz plan warsztatu – coś, co niełatwo naprawić. Lakiernicy tracili dużo czasu na przemieszczanie się po warsztacie i często musieli czekać na swoją kolej, aby dostać się do mieszalni lub skorzystać z wagi. Dodatkowe mobilne stanowiska pracy oraz system ChromaConnect Pro pozwoliły wyeliminować konieczność oczekiwania na wolne stanowisko w mieszalni oraz ograniczyć przemieszczanie się do minimum.

Niko Lindholm, lakiernik z warsztatu Bilia powiedział – System ChromaConnect Pro odmienił nasze metody pracy. Spektrofotometr ChromaVision Pro Mini jest łatwy i intuicyjny w użyciu, a do tego bardzo dokładny. Dzięki temu, że mogę korzystać z ChromaWeb na telefonie i z dowolnego miejsca w warsztacie wysłać recepturę lakieru bezpośrednio do mieszalni, czas oczekiwania jest teraz o wiele krótszy. To znacznie usprawnia pracę i zwiększa jej wydajność.

Powiązane firmy

Reklama

System Ultra Performance Energy

Dzięki rewolucyjnej technologii firmy Axalta stosowanej w systemie Ultra Performance Energy lakiernicy mogą odpowiednio dobierać produkty do w zależności od potrzeb i natężenia pracy. Zachowanie równowagi pomiędzy szybkością a zużyciem energii pozwala na osiągnięcie znakomitych rezultatów. Rozszerzenie systemu o lakier bezbarwny CC6750 Ultra Performance Energy System Clear sprawia, że jest to idealny wybór dla warsztatów takich jak Bilia, gdzie wysoka wydajność pracy i szybki proces naprawy są kluczowe.

System Ultra Performance Energy składa się z: ściereczek PS1800 Metal Pretreatment Wipes; podkładów nawierzchniowych PS1081, PS1084 oraz PS1087 Ultra Performance Energy Surfacer; podkładów niewymagających szlifowania NS2081, NS2084 oraz NS2087 Ultra Performance Non-Sanding Surfacer; lakierów bazowych Cromax Pro Basecoat; oraz nowego lakieru bezbarwnego CC6750 Ultra Performance Energy System Clear.

Po wdrożeniu systemu w warsztacie Bilia korzyści zauważono natychmiast. – System Ultra Performance Energy zapewnia nam niesamowitą elastyczność. Gdy mamy dużo pracy, wybieramy krótki czas schnięcia, a gdy mniej – możemy wybrać suszenie w temperaturze otoczenia. Ale największe korzyści przynoszą nam podkłady Ultra Performance Surfacer. Wcześniej aplikowaliśmy podkład pod koniec dnia, aby utwardził się przez noc. Teraz możemy nałożyć go w dowolnej chwili, ponieważ schnięcie trwa zaledwie pięć minut. A bezbarwny lakier CC6750 Ultra Performance Energy System Clear jest nieporównywalny do niczego, co stosowaliśmy wcześniej, bo nie wymaga aktywacji lakieru bazowego Cromax Pro Basecoat, a to znacznie ułatwia cały proces – mówi Lindholm.

Cool podsumowuje – Bardzo ucieszyła nas możliwość współpracy z warsztatem, który wskazał nam problematyczne obszary. Dało nam to możliwość zastosowania realnych i wartościowych rozwiązań. Dzięki temu nie tylko odmieniliśmy metody pracy warsztatu Bilia, lecz także poprawiliśmy wydajność i szybkość pracy, co każdy warsztat na pewno doceni.

Więcej informacji na temat tego, jak Cromax zwiększa wydajność pracy warsztatów lakierniczych można znaleźć na stronie www.cromax.pl.

Źródło: Axalta Coating Systems

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę