Wodorowym Uberem po Berlinie. Toyota udostępnia 200 sedanów Mirai

Wodorowym Uberem po Berlinie. Toyota udostępnia 200 sedanów Toyota

H2 Moves Berlin to dwuletni pilotażowy projekt Toyoty Deutschland, SafeDriver ENNOO i Anglo American, który ma przyspieszyć rozwój zrównoważonego transportu wodorowego w Niemczech. W ramach tej współpracy Toyota udostępni pasażerom Ubera w Berlinie 200 sedanów Mirai z elektrycznym napędem na ogniwa paliwowe, aby przetestować praktyczność eksploatacji samochodów zasilanych wodorem w metropolii. Będzie to największa flota samochodów osobowych typu FCEV w Niemczech. 50 egzemplarzy już dziś kursuje po ulicach Berlina, a pozostałe 150 aut dołączy do nich w nadchodzących miesiącach.

  • W Berlinie powstaje największa flota samochodów wodorowych w Niemczech;
  • 200 sedanów Mirai w ofercie Ubera jeszcze w tym roku;
  • Już teraz 50 egzemplarzy wozi pasażerów w stolicy Niemiec;
  • Flota powstaje w ramach dwuletniego pilotażowego projektu H2 Moves Berlin.

H2 Moves Berlin to nowy etap w rozwoju wodorowego transportu w Niemczech. Poszerzamy dzięki niemu park bezemisyjnych pojazdów zasilanych wodorem w Berlinie, z których teraz każdy może skorzystać przy pomocy popularnej aplikacji carpoolingowej. Dzięki temu znacząco zwiększy się grono osób mających styczność z tą innowacyjną technologią, które będą mogły same się przekonać o tym, jak praktyczne i komfortowe są elektryczne samochody na ogniwa paliwowe – podkreślił André Schmidt, prezes Toyota Deutschland.

Transport wodorowy dla każdego

Wodorowe Toyoty można zarezerwować za pośrednictwem aplikacji Uber w usłudze Comfort Electric, która umożliwia pasażerom zamówienie nowoczesnych, bezemisyjnych samochodów o wysokim komforcie, prowadzonych przez najlepszych kierowców. Uber Comfort Electric to nowa usługa premium, która oferuje zrównoważony transport i stanowi element strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Wodorowym_Uberem_po_Berlinie_Toyota_Mirai Toyota

Operatorem floty jest firma SafeDriver Group, oferująca samochody z kierowcą dla VIP-ów, do obsługi eventów oraz dla osób korzystających z usług przewozowych w aplikacji Uber. Samochody, które już dziś można zamówić w Berlinie, były wykorzystywane do przewozu gwiazd podczas tegorocznej edycji festiwalu Berlinale. Z limuzyn Mirai na czerwony dywan wysiadały tak znane postacie świata filmu, jak Cate Blanchett, Steven Spielberg i Kristen Stewart.

Nasi pasażerowie są entuzjastycznie nastawieni do korzystania z bezemisyjnych, komfortowych samochodów wodorowych Toyoty. Kierowcy doceniają model Mirai za połączenie wydajności samochodu elektrycznego z zasięgiem i szybkością tankowania porównywalnymi z autami spalinowymi. Są to unikalne atuty, które trudno przecenić z punktu widzenia komercyjnych użytkowników takich jak kierowcy SafeDriver – powiedział Thomas Mohnke, dyrektor zarządzający SafeDriver Group.

Samochód elektryczny na wodór tankowany w kilka minut

Toyota Mirai drugiej generacji ma zasięg do 650 km, a jej zatankowanie trwa tylko kilka minut. Sercem napędu jest silnik elektryczny o mocy 182 KM, zasilany ogniwami paliwowymi, które wytwarzają prąd w reakcji wodoru i tlenu. Reakcja ta zachodzi bez procesu spalania wodoru, dlatego samochód nie emituje CO2 ani żadnych szkodliwych substancji, a jedynym produktem ubocznym jest woda. Zużycie wodoru wynosi średnio od 0,79-0,89 kg/100 km, w zależności od wyposażenia i masy pojazdu. Napęd Toyoty Mirai utrzymuje sprawność i zasięg zarówno w czasie mrozów sięgających -30ºC, jak i w bardzo wysokich temperaturach, dlatego bardzo dobrze się sprawdza w klimacie centralnej Europy.

Źródło: Toyota

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę