Wiemy, co na targach IAA w Monachium pokaże Continental

Wiemy, co na targach IAA w Monachium pokaże Continental Continental

„Mobilność przyszłości już dziś” – oto hasło Continental na tegoroczne targi IAA Mobility 2023 w Monachium, na których firma zaprezentuje swoje unikalne portfolio. Obejmuje ono innowacyjne, wysokowydajne komputery oraz rozwiązania do szybkiego (i ekonomicznego) wdrażania mobilności cyfrowej, ale to nie wszystko. Wspomnieć należy także o zrównoważonych wnętrzach pojazdów przyszłości i oponach koncepcyjnych do energooszczędnej jazdy po mieście.

Z dróg do chmur: nasze portfolio technologiczne obejmuje zarówno opony klasy premium, jak i rozwiązania programowe, co stawia nas na wyjątkowej pozycji rynkowej. Rozwijamy nową moc dla mobilności przyszłości. Obecnie cztery na pięć nowych samochodów na całym świecie są już wyposażone w rozwiązania sprzętowe i programowe Continental zapewniające bezpieczeństwo, komfort i wygodę oraz zrównoważony rozwój – powiedział Nikolai Setzer, dyrektor generalny Continental.

Odwiedzający będą mogli osobiście zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami Continental na stoisku B10 w hali A2. Na rozpoczęcie targów 4 września 2023 r. w godzinach od 10:10 do 10:30 (czas środkowoeuropejski letni) na stoisku Continental odbędzie się konferencja prasowa z Philippem von Hirschheydtem, członkiem zarządu i szefem grupy Automotive.

Superbrain – inteligentny komputer samochodowy o wysokiej wydajności

Poza zaawansowanym sprzętem to właśnie oprogramowanie staje się coraz ważniejsze dla przemysłu motoryzacyjnego. Continental aktywnie pomaga w kształtowaniu przejścia na samochody mocno oparte na specjalnych programach, zatrudniając około 21 000 specjalistów ds. oprogramowania i IT, pracujących nad nowymi i ulepszonymi produktami, takimi jak komputery o wysokiej wydajności (HPC).

Nowością w obszernej ofercie HPC firmy Continental jest Smart Cockpit HPC, wstępnie skonfigurowany system łączący zestaw wskaźników, systemy informacyjno-rozrywkowe i zaawansowane systemy wspomagania kierowcy. Na targach IAA Mobility Continental wraz z partnerem z branży technologicznej zaprezentują za pomocą pojazdu demonstracyjnego, w jaki sposób Smart Cockpit HPC może urzeczywistnić mobilność przyszłości przy minimalnych kosztach i w krótkim czasie.

Wirtualny rozwój ułatwiony dzięki Amazon Web Services

Jako że producenci aut coraz szybciej wprowadzają na rynek nowe modele i zapewniają klientom regularne aktualizacje oprogramowania, wymagane jest zupełnie nowe podejście, aby przyspieszyć i rozszerzyć rozwój oraz testy oprogramowania samochodowego. Do tej pory większość problemów funkcjonalnych i związanych z bezpieczeństwem można było rozwiązać dopiero po udostępnieniu fizycznej elektronicznej jednostki sterującej (ECU). Naprawianie problemów w późniejszych fazach czasami skutkowało nawet dziesięciokrotnym wzrostem kosztów rozwoju.

Continental_targi_iaa_mobility_w_monachium Continental

Rozwiązaniem jest nowy kreator wirtualnej elektronicznej jednostki sterującej (vECU) oparty na Continental Automotive Edge (CAEdge), platformie do rozwoju sprzętu i oprogramowania uruchomionej przez Continental i Amazon Web Services (AWS) w 2021 roku. Twórcy oprogramowania motoryzacyjnego mogą już korzystać z vECU Creatora. Dzięki vECU aplikacje programowe mogą być w 90% zaprogramowane przed ich wdrożeniem na docelowym sprzęcie, co znacznie przyspiesza wprowadzanie produktów na rynek.

W kierunku autonomicznej przyszłości

We współpracy z amerykańskim specjalistą w dziedzinie półprzewodników, firmą Ambarella, Continental opracowuje zintegrowane, kompleksowe systemy wspomagania i automatyzacji jazdy. Te skalowalne systemy multisensoryczne działają przy użyciu sztucznej inteligencji i szczególnie wydajnego, energooszczędnego systemu chipów firmy Ambarella, a także kamer o wysokiej rozdzielczości, czujników radarowych i lidarowych oraz powiązanych jednostek sterujących. Continental i Ambarella otrzymały niedawno pierwsze zamówienie na te wspólnie opracowane rozwiązania.

Continental_targi_iaa_mobility_monachium Continental

Większa ochrona szczególnie zagrożonych użytkowników dróg

Bezpieczeństwo niechronionych użytkowników dróg pozostaje najwyższym priorytetem dla Continental. Koncentruje się ona głównie na zapobieganiu i ochronie przed wypadkami spowodowanymi błędami kierowcy podczas skręcania, cofania i parkowania. W samych Niemczech, według Federalnego Urzędu Statystycznego, takie manewry podczas jazdy były przyczyną ponad 50 000 wypadków z obrażeniami ciała w ubiegłym roku. Na targach IAA Mobility Continental zaprezentuje kompaktowe, łatwe do zintegrowania rozwiązanie systemowe do dynamicznej projekcji bliskiego pola w oparciu o technologię mikroLED. System ten będzie sygnalizować, kiedy pojazd zmienia kierunek jazdy, np. poprzez wyświetlanie dynamicznych ostrzeżeń w bezpośrednim otoczeniu pojazdu za pomocą mikroLED.

Bezpieczne i zrównoważone układy hamulcowe

Hamulce pozostają jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa w pojazdach. Muszą one nie tylko przyczyniać się do bezpieczeństwa jazdy w niebezpiecznych warunkach, ale także zwiększać wydajność pojazdu. Na targach IAA Mobility firma Continental zaprezentuje swój plan działania dotyczący przyszłych układów hamulcowych, które w równym stopniu zwiększają bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój.

Continental_targi_iaa_mobility_monachium Continental

Jednym z przykładów jest półsuchy układ hamulcowy wykorzystujący „suche” hamulce elektromechaniczne na tylnej osi, które nie wymagają płynu hamulcowego. Zaletą dla producentów samochodów jest brak konieczności napełniania i odpowietrzania układu hamulcowego podczas produkcji. Co więcej, zmniejsza to ilość niebezpiecznego starego płynu hamulcowego, który musi być odpowiednio utylizowany po każdej wymianie o wiele milionów litrów.

Projekt SPACE D dla dobrego samopoczucia w samochodzie

Trend tworzenia „kokonów” z wnętrz aut podkreśla znaczenie domów jako miejsc odosobnienia, bezpieczeństwa i komfortu. Wellness ma również odgrywać ważną rolę we wnętrzach pojazdów, przekształcając je w nową przestrzeń do życia i zabawy. Na targach w Monachium Continental zaoferuje wgląd w przestrzeń wewnętrzną autonomicznej mobilności dzięki koncepcji projektowej SPACE D. Litera „D" w nazwie ma oznaczać wysokie standardy projektowe.

Continental_na_targach_space_d Continental

Zwiększony zrównoważony rozwój na drodze dzięki oponom Continental 

UltraContact NXT pokazuje, jak szybko zrównoważone produkty Continental trafiają do produkcji i na drogi. Continental po raz pierwszy zaprezentował najbardziej zrównoważoną oponę produkcyjną w branży na TechShow tego lata. Składająca się w 65-procentach z materiałów odnawialnych pochodzących z recyklingu i posiadających certyfikat bilansu masy, opona UltraContact NXT łączy wysoki udział zrównoważonych materiałów z maksymalnym bezpieczeństwem.

Continental_na_targach_iaa_mobility_monachium_opony_continental Continental

Produkcja opony rozpoczęła się w lipcu, a wszystkie 19 rozmiarów jest już dostępnych w sprzedaży. Posiadają one również najwyższą możliwą ocenę (A) unijnej etykiety opon w kategoriach oporu toczenia, hamowania na mokrej nawierzchni i hałasu zewnętrznego.

Źródło: Continental

Tagi artykułu

autoEXPERT 12 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę