Większość właścicieli elektrycznych Volkswagenów w Polsce ładuje auta tylko w miejscu zamieszkania

Właściciele Volkswagenów ID. w Polsce ładują auta w domu Volkswagen US Media Site
  • Udział samochodów elektrycznych w sprzedaży nowych aut w Unii Europejskiej systematycznie rośnie – w drugim kwartale 2022 roku co dziesiąty nowo rejestrowany pojazdy miał napęd elektryczny;
  • Volkswagen w 2021 roku znalazł się na drugim miejscu wśród producentów aut elektrycznych na europejskim rynku;
  • Niemal dwie trzecie ankietowanych użytkowników elektrycznych Volkswagenów rodziny ID. deklaruje, że ładuje je wyłącznie w miejscu zamieszkania;
  • Pozostali ankietowani stosują mieszany model uzupełniania energii w bateriach.

 

Volkswagen w czołówce sprzedaży elektryków w Europie

Światowi producenci samochodów stopniowo przechodzą na oferowanie napędów wyłącznie elektrycznych. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) podało, że w II kwartale 2022 r. co dziesiąty samochód nowo rejestrowany w krajach Unii Europejskiej był w pełni elektryczny.

Według branżowego rankingu za rok 2021, Volkswagen zajął drugie miejsce pod względem liczby sprzedanych aut elektrycznych w Europie. W związku z tym marka Volkswagen postanowiła zadać kilka pytań użytkownikom elektrycznych modeli ID., dotyczących sposobu użytkowania pojazdów. Jednym z tematów było miejsce ładowania auta.

Większość badanych ładuje swoje ID. w domu

Wyniki ankiety wśród 100 właścicieli elektrycznych Volkswagenów ID. w naszym kraju pokazały, że niemal 2/3 badanych (64%) ładuje swoje auta tylko w miejscu zamieszkania. 29% ankietowanych stosuje kilka rodzajów modelu „hybrydowego”, czyli z różną częstotliwością ładuje zarówno w domu, jak i na publicznych stacjach ładowania. Zaledwie 7% ankietowanych zadeklarowało, że w ogóle nie uzupełnia baterii swojego elektrycznego Volkswagena tam, gdzie mieszka.

Statystyka_wyniki_badań_użytkownicy_volkswagenow_laduja_auta_tylko_w_miejscu_zamieszkania Źródło: InsightOut Lab, Volkswagen

Jak wyglądają właściciele elektrycznych Volkswagenów na tle innych użytkowników aut na prąd?

Odpowiedzi właścicieli elektrycznych Volkswagenów zostały porównane z badaniem, które InsightOut Lab, EV Klub Polska i Volkswagen przeprowadzili wspólnie wśród użytkowników „elektryków” bez względu na markę pojazdu. Warto zaznaczyć, że pytania w obu badaniach nie były identyczne, jednakże odpowiedzi pozwalały określić w przybliżeniu, jak na tle wszystkich kierowców aut elektrycznych wypadają właściciele aut marki Volkswagen.

Z perspektywy danych wynika, że właściciele Volkswagenów ID. rzadziej niż kierowcy pojazdów elektrycznych innych marek ładują auta poza miejscem zamieszkania. We wspomnianym badaniu na członkach EV Klubu 10% z nich zadeklarowało, że wyłącznie lub prawie wyłącznie ładuje swój samochód na publicznie dostępnych stacjach (a więc poza miejscem zamieszkania). Dwóch na pięciu członków EV Klubu robiło to regularnie, a dla 46% były to sporadyczne, kilkukrotne okazje. Tylko 4% badanych odpowiedziało, że nigdy nie korzystało z publicznych stacji ładowania.

Źródło: Volkswagen

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę