Volkswagen ustanawia rekord sprzedaży

Volkswagen
16.1.2018

W minionym roku Volkswagen przekazał klientom na świecie łącznie 6,23 miliona samochodów, co jest najlepszym wynikiem w historii tego koncernu. Głównym motorem wzrostu są Chiny, czyli największy pojedynczy rynek. Po raz pierwszy w historii sprzedaż w ciągu roku wyniosła tam ponad 3 miliony aut.

W 2017 roku – w ramach strategii „Transform 2025+” – Volkswagen rozpoczął największą ofensywę modelową w historii marki. Przyniosła ona znaczące zyski już w trakcie roku. Volkswagen ustanowił nowy rekord dostaw do klientów w grudniu, przekazując na świecie 594.100 samochodów (+5,6%).

Jürgen Stackmann, członek zarządu Volkswagena ds. sprzedaży, powiedział: Jesteśmy bardzo zadowoleni z dużego popytu na nasze pojazdy i z pozytywnej dynamiki sprzedaży w ostatnich miesiącach. Chciałbym podziękować naszym klientom za zaufanie, którym nas obdarzyli, oraz naszym partnerom handlowym za wykonanie doskonałej pracy. Szczególnie cieszę się, że zamówienia na pojazdy elektryczne w Niemczech i w Europie wzrosły trzykrotnie w porównaniu z 2016 r. W 2018 r. zwiększymy tempo naszej ofensywy modelowej, przy czym dynamika sprzedaży będzie pochodzić z ważnych nowych modeli, takich jak Polo, T-Roc i Touareg.

Na rynku europejskim wynik 136.400 nowych samochodów oznacza o 1,6% wyższy wynik niż rok wcześniej. Volkswagen odnotował wysoki wzrost w Belgii (+7,8%) i Danii (+10,4%). Pozytywny trend był przede wszystkim spowodowany wysokim popytem na Golfa i Tiguana, a także udanym wprowadzeniem na rynek nowego Polo. W 2017 r. Volkswagen zanotował także silny wzrost na poziomie 15,5% w Europie Środkowej i Wschodniej. Tak dobry wynik to zasługa sporych wzrostów dostaw m.in. w Rosji (+20,4%) oraz w Polsce (+15%). W ubiegłym roku zarejestrowano w Polsce 49.103 nowe Volkswageny. Najpopularniejszym modelem ponownie okazał się Golf, którego zarejestrowano 13.299 egzemplarzy.

W Ameryce Północnej grudniowa sprzedaż na poziomie 51.600 oznacza spadek o 12,3% w porównaniu z analogicznym miesiącem 2016 r. Podczas gdy liczba aut przekazanych klientom w USA w grudniu spadła o 18,7%, sprzedaż w całym 2017 r. wzrosła o 5,2%. To pierwszy wzrost sprzedaży od 2013 r.

W Chinach Volkswagen odnotował nowe rekordy sprzedaży zarówno w grudniu, jak i w całym roku. W grudniu, w porównaniu z tym samym miesiącem 2016 r., dostarczono klientom o 12,9%, czyli o ok. 39.000 samochodów więcej. W rezultacie grudzień okazał się najlepszym miesiącem pod tym względem w Chinach w historii Volkswagena. Z liczbą 3,18 mln Volkswagen w Chinach po raz pierwszy w ciągu roku przekazał klientom ponad 3 mln samochodów.

Źródło: Volkswagen

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę