Toyota liderem innowacji branży motoryzacyjnej w USA

Toyota liderem innowacji branży motoryzacyjnej w USA Toyota

Toyota już po raz 10. zajęła pierwsze miejsce w branży motoryzacyjnej w rankingu „Top 300 Organizations Granted U.S. Patents” opublikowanym przez Intellectual Property Owners Association. W 2023 roku amerykański urząd patentowy zaakceptował 2667 wniosków największego światowego producenta samochodów. Wynik ten sytuuje Toyotę w czołówce największych innowatorów w Stanach Zjednoczonych. W tegorocznym raporcie firma zajęła 7. miejsce.

Wśród tysięcy wniosków Toyoty zatwierdzonych w ubiegłym roku przez urząd patentowy znalazły się takie projekty jak system zarządzania bateriami oparty na sieci neuronowej, bateryjne ogniwa litowo-jonowe na bazie fluorku litu czy technologia automatycznego przełączania trybów jazdy z autonomicznego na tryb wsparcia kierowcy. Amerykańscy naukowcy Toyoty opatentowali także na przykład konfigurowalną mikrokanałową płytę chłodzącą, supercienkie panele fotowoltaiczne upodabniające się kolorem do karoserii samochodu czy zestaw ogniw paliwowych ze sterownikiem regulującym wilgotność wodoru i powietrza dostarczanych do ogniw.

Toyota

Globalne zaangażowanie w rozwój technologii mobilności

Badania prowadzone przez Toyotę na całym świecie mają przede wszystkim na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r., przy jednoczesnym zapewnieniu swobody poruszania się całemu społeczeństwu. W strukturach koncernu działa obecnie 20 dużych ośrodków badawczo-rozwojowych. Pięć z nich znajduje się w Ameryce Północnej, trzy w Europie, osiem w Japonii, a cztery w innych krajach Azji. Około połowy wszystkich patentów zgłaszanych przez firmę w skali świata dotyczy głównych kierunków rozwoju przyszłej motoryzacji, w tym elektryfikacji napędów, systemów autonomicznej jazdy oraz technologii internetowych dla pojazdów.

Toyota

Wiodącym centrum R&D firmy w Ameryce jest Toyota Research Institute, specjalizujący się w technologiach przyszłości – autonomicznych samochodach, robotyce, sztucznej inteligencji, czystej energii oraz innowacyjnych materiałach. Toyota Collaborative Safety Research Center koncentruje się na szeroko rozumianych kwestiach bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz współpracy z uniwersytetami i instytutami naukowymi. TMNA R&D York Township w Michigan pracuje m.in. nad nowymi generacjami samochodów i napędów, zaś w tym roku rozpoczął wartą 50 mln dolarów inwestycję w nowe laboratorium baterii.

Ośrodki R&D Toyoty w Europie, Japonii i Azji prowadzą badania w dziedzinie inteligentnej mobilności, technologii cyfrowych, robotyki i inteligentnych miast oraz bezemisyjnych napędów i źródeł energii, w tym technologii wodorowych. Globalne inwestycje Toyoty w badania i rozwój sięgają 1240 miliardów jenów rocznie. Oznacza to nakłady rzędu miliona dolarów na godzinę.

Źródło: Toyota

Tagi artykułu

Zobacz również

autoExpert 09 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę