Szkody w autach używanych w 2023 r. wg danych autoDNA

Odnotowane szkody w autach używanych w 2023 r. autoDNA

Aż 3 mld zł wyniosła wartość szkód w raportach historii pojazdów wygenerowanych za pośrednictwem autoDNA. Według analizy występowania samochodów uszkodzonych w raportach autoDNA dotyczących 10 popularnych na rynku modeli w co najmniej 50% przypadkach wygenerowania raportu odnotowano wystąpienie szkody. 

Jak wynika z danych autoDNA za rok 2023, szkoda całkowita wśród popularnych na rynku aut używanych, ryzyko występuje dość często — od 7% do nawet 17% raportów dla wybranych modeli zawierało wpis dotyczący wystąpienia takiego zdarzenia. Ich średnia wartość waha się od 33,8 tys. zł do nawet ponad 74 tys. zł.

Szkoda całkowita w historii popularnych pojazdów 

Zakup używanego auta jest obarczony ryzykiem nabycia powypadkowego pojazdu. O wcześniejszym uszkodzeniu samochodu świadczy m.in. fakt wystąpienie tzw. szkody całkowitej w jego historii. Dane w bazie autoDNA dotyczące konkretnych pojazdów mogą również zawierać wpisy na ten temat.

Procentowe prawdopodobieństwo w niniejszym rankingu oznacza szkody całkowite odnotowane w raportach wygenerowanych przez korzystających z serwisu autoDNA. Dla danego auta raport mógł zostać wygenerowany kilkukrotnie w ciągu roku, co wpływa na pozycję w rankingu.

Zestawienie za rok 2023 TOP 10 aut z największym prawdopodobieństwem szkody całkowitej oprócz „pewniaków” jak Volkswagen Passat czy Opel Insignia, pokazuje też kilka „nowych” modeli z innych segmentów w porównaniu do analogicznego rankingu za 2022 r.

Duże różnice między modelami

Po raz pierwszy pojawił się w nim Mercedes-Benz Klasy E, który od razu zajął pierwsze miejsce. W przypadku tego niemieckiego auta aż 17% wszystkich sprawdzeń w bazie danych autoDNA w 2023 r. kończyło się wygenerowaniem raportu ze szkodą całkowitą. Jej średnia wartość dla tego modelu wyniosła 53,2 tys. zł. 

Raport uszkodzęń autoDNA autoDNA

Średnia wartość szkody całkowitej może wynieść nawet 74,3 tys. zł, jeśli mamy do czynienia z Audi A4. W większości przypadków im klasa i rozmiar aut większy, tym wartość ta jest wyższa. Najniżej w tym rankingu plasują się Volkswagen Golf i Audi A3 - 33,8 tys. zł i 34,2 tys. zł odpowiednio.

Na uwagę w tegorocznym rankingu zwraca dość spora uwaga w średniej wartości szkody między Audi A4 a Audi A6. W przypadku tego drugiego auta wynosi ona „tylko” 47,4 tys. zł, a więc niespełna 27 tys. mniej niż w przypadku mniejszego modelu tej samej marki - A4.

Raport z analizy autoDNA dostępny na stronie: https://www.autodna.pl/blog/samochody-uszkodzone-w-polsce-badania/

Źródło: autoDNA

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę