Stellantis zabezpiecza swoje dostawy litu

Stellantis zabezpiecza swoje dostawy litu Stellantis

Stellantis ogłosił niedawno o zainwestowaniu ponad 100 milionów dolarów w rozwój projektu Hell's Kitchen firmy Controlled Thermal Resources Holdings (CTR). To największy na świecie projekt w zakresie litu pozyskiwanego ze złóż geotermalnych o łącznej zdolności produkcyjnej do 300 000 ton metrycznych ekwiwalentu węglanu litu rocznie.

Firmy ponadto rozszerzyły pierwotną umowę na dostawy, zgodnie z którą CTR ma teraz dostarczać do 65 000 ton metrycznych monohydratu wodorotlenku litu (LHM) klasy akumulatorowej co rok przez 10-letni okres obowiązywania umowy. Nowa umowa obejmuje pierwotną umowę na dostawy litu podpisaną przez obie firmy w czerwcu 2022 r. na maksymalnie 25.000 ton metrycznych LHM rocznie.

Na czym polega projekt?

Projekt Hell's Kitchen firmy CTR w kalifornijskim hrabstwie Imperial polega na odzyskiwaniu litu z solanek geotermalnych przy użyciu energii odnawialnej i pary wodnej w celu wytworzenia prawdziwie „zielonych” produktów litowych klasy akumulatorowej w całkowicie zintegrowanym procesie. Eliminuje to konieczność stosowania stawów solankowych, kopalni odkrywkowych i przetwarzania litu zasilanego paliwami kopalnymi.

Podstawą naszego wiodącego w branży dążenia do dekarbonizacji są niskoemisyjne systemy produkcyjne i zrównoważony łańcuch dostaw, które są wykorzystywane do budowy naszych pojazdów elektrycznych. Najnowsza umowa z CTR jest ważnym krokiem podjętym w trosce o naszych klientów i naszą planetę, w drodze do osiągnięcia czystej, bezpiecznej i przystępnej cenowo mobilności w Ameryce Północnej – powiedział Carlos Tavares, dyrektor generalny Stellantis.

CTR ma rozpocząć dostawy dla Stellantis wodorotlenku litu klasy akumulatorowej w 2027 roku. Firma zamierza stworzyć 480 miejsc pracy dzięki kompleksowym umowom w ramach projektu i ponad 940 miejsc pracy bezpośrednio przy projekcie, gdy będzie on już w pełni realizowany.

Źródło: Stellantis

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę