Sony i jego koncept samochodów elektrycznych

Sony i jego koncept samochodów elektrycznych Sony

Sony wkracza na rynek samochodów elektrycznych EV ze swoją koncepcją, noszącą nazwę VISION-S. Auta przygotowywane są do jazdy autonomicznej i wyposażone są w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Do tego zapewniają wysokiej jakości rozrywkę dla podróżnych.

Pojazdy elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. Ze swoją nową wizją dotyczącą produkcji tego typu pojazdów wkroczyła również firma Sony. Cały koncept nosi nazwę VISION-S. Jeszcze na targach CES w 2020 roku, zaprezentowano prototypowy model VISION-S 01. W tym samym czasie w Europie rozpoczęto też testy drogowe, weryfikujące bezpieczeństwo pojazdów oraz sprawdzające doświadczenia użytkowników w zakresie technologii obrazowania samochodu w warunkach drogowych. Chodzi o czujniki wbudowane wewnątrz i na zewnątrz auta oraz o współpracę z kierowcą poprzez wbudowany interfejs. Najnowsza technologia 5G została zainstalowana w kwietniu 2021 roku i od tego czasu pracuje się nad ulepszaniem zastosowanych rozwiązań, zapewniających jak najlepsze doświadczenia z jazdy samochodem elektrycznym.

Nowoczesna mobilność dostosowana do indywidualnych potrzeb

Na tegorocznych targach CES 2022 Sony zadeklarowało dalsze rozwijanie koncepcji VISION-S. Dlatego też pokazano nowy prototyp SUV-a, VISION-S 02, który będzie odpowiedni dla szerokiej gamy odbiorców, dostosowując się do różnych wartości i stylów życia. Pojazd ten wykorzystuje tę samą platformę EV/cloud co prototyp (VISION-S 01), który jest obecnie testowany na drogach publicznych.

Celem programu VISION-S jest dalszy rozwój nowoczesnej mobilności, tak aby była jeszcze bliżej ludzi, przy jednoczesnym rozwoju technologii skupiających się na zapewnieniu bezpieczeństwa. Do tego bardzo istotna jest możliwość adaptowania pojazdu do własnych potrzeb i zapewnienie podróżującym dostępu do zróżnicowanej rozrywki.

Bezpieczna jazda priorytetem

System wspiera bezpieczną jazdę poprzez rozpoznawanie i analizowanie otoczenia w czasie rzeczywistym, dzięki czujnikom zainstalowanym w promieniu 360 stopni wokół pojazdu. Czujniki te obejmują obraz CMOS o wysokiej czułości oraz rozdzielczości, jak również szerokim zakresie dynamiki. Wbudowane zostały również czujniki LiDAR, które precyzyjnie wyczuwają przestrzeń trójwymiarową. Ponadto system zapewnia intuicyjną interakcję z kierowcą w połączeniu z systemem dźwiękowym oraz systemem HMI, dzięki czemu kierowca może dokładnie ocenić stan otoczenia, np. obecność pojazdów służb ratunkowych z wnętrza swojego pojazdu. Samochód sam będzie dostosowywał rodzaj oświetlenia do panujących na zewnątrz warunków.

Ustawienia w pojeździe mogą być synchronizowane i zarządzane zdalnie, poprzez połączenie samochodu z technologią mobilną. W oczekiwaniu na nadejście ery jazdy autonomicznej możliwość zdalnej obsługi samochodu jest dla Sony priorytetem. W tym celu przeprowadzono eksperymenty, używając technologii 5G, nadzorując jazdę z Niemczech z Japonii.

Dźwięk i video na najwyższym poziomie

Co ciekawe, głośniki w fotelach tworzą „trójwymiarowe pole dźwiękowe”. Daje to niepowtarzalne wrażenie, że pasażerowie są otoczeni występem na żywo ulubionego artysty. Ponadto, aby zapewnić wysokiej jakości wrażenia filmowe, VISION-S zawiera w pełni zintegrowaną usługę cyfrowego wideo „BRAVIA CORE for VISION-S”. Usługa ta umożliwia wspólne lub indywidualne odtwarzanie filmów na przednim ekranie panoramicznym i indywidualnych wyświetlaczach na tylnych siedzeniach.

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę