Skoda Motorsport powraca do Szwecji

Castrol
12.2.2016

Skoda Motorsport świętuje powrót na trasy Rajdu Szwecji po jedenastu latach nieobecności.

Odbywający się w dniach 12-14 lutego, jedyny w całym sezonie rajd prowadzący po śniegu i lodzie, to dla utytułowanego teamu przewodzonemu przez kierowców Szweda Pontusa Tidemanda i Fina Esapekkę Lappi pierwszy etap w walce o tytuł Rajdowego Mistrza Świata (WRC 2). W tym kultowym, sportowym wydarzeniu na dalekiej północy zadebiutuje w barwach Skody Szwed Jonas Andersson. Doświadczony pilot będzie nawigował obecnego Rajdowego Mistrza Azji i Pacyfiku, Pontusa Tidemanda.

- Cały zespół Skoda Motorsport nie może się już doczekać naszego pierwszego rajdu w 2016 roku – wyznaje Michal Hrabánek, dyrektor Skoda Motorsport. - Wyznaczyliśmy sobie ambitne cele na nowy rajdowy sezon, więc liczymy na udany start – dodaje. - Musimy zdobyć więcej doświadczenia w jeździe Skodą Fabia R5 na śniegu i lodzie. Trzeba pamiętać, że na szwedzkich trasach rywalizujemy po raz pierwszy od 2005 roku.

W przywołanym przez Hrabánka starcie Fin Jani Paasonen i szwedzki mistrz serii DTM Mattias Ekström zawieźli Skody Fabia WRC na dziewiąte i dziesiąte miejsce w topowej kategorii WRC. Obecny zespół Skoda Motorsport celuje w podium serii WRC 2. Do osiągnięcia tego celu będą potrzebne nerwy ze stali: nawet z ostrymi kolcami na oponach, jedyny zimowy rajd w kalendarzu mistrzostw stanowi dla kierowców wyjątkowe wyzwanie ze względu na minimalną przyczepność dróg, prowadzących przez oblodzone nawierzchnie i otoczone śnieżnymi bandami trakty. W tym roku jednak zimowe warunki na drogach zachodniej części Szwecji i wschodniej granicy Norwegii, gdzie przeprowadzany będzie rajd, stoją pod znakiem zapytania. Nadnaturalnie wysokie temperatury doprowadziły w ostatni weekend do odwilży, zmuszając w poniedziałek organizatorów do podjęcia decyzji o zmniejszeniu liczby odcinków specjalnych rajdu z dwudziestu jeden do trzynastu. Wśród odwołanych znalazł się także superoes w Karlstad, który miał otworzyć rajd w czwartkowy wieczór. Start został więc przełożony na piątkowy poranek odcinkiem Torsby. Atrakcją rajdu pozostaje oes Vargåsen z legendarną „hopą Colina” (oryg. „Colin’s Crest”).

- Rajd Szwecji, jako mój domowy rajd, to dla mnie wyjątkowe wydarzenie – mówi Pontus Tidemand. - Nie mogę się doczekać mojego pierwszego rajdu z nowym pilotem Jonasem Anderssonem. Mam nadzieję skorzystać z jego doświadczenia, tak żebyśmy mogli zaprezentować się z dobrej strony przed naszą własną publicznością.

Dwudziestopięciolatek rywalizuje w tym rajdzie w ramach Mistrzostw Świata już po raz piąty. Najlepszy rezultat osiągnął rok temu, gdy finiszował na piątej lokacie w WRC 2. Nowy pilot Tidelanda Jonas Andersson tymczasem już dwukrotnie cieszył się z podium w Szwecji w czołowej serii WRC. - To jest nasz plan także na ten rajd. Chcemy zdobyć podium w WRC 2 – zapowiada Andersson.

Źródło: Skoda

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę