Scorpion All Terrain Plus od Pirelli fabryczną oponą do Porsche 911 Dakar

Opony Pirelli fabrycznym wyposażeniem dla Porsche 911 Dakar Pirelli

Po raz pierwszy Porsche wybrało oponę terenową Pirelli jako oryginalne wyposażenie 911. Scorpion All Terrain Plus to opona zaprojektowana tak, aby sprostać najtrudniejszym wyzwaniom terenowym.

Nowy model Porsche to 911 Dakar. To zinterpretowany na nowo klasyczny coupé w wersji terenowej. Celem projektu była maksymalizacja możliwości terenowych. Nowe Porsche jest oferowane wyłącznie z oponami Pirelli jako oryginalne wyposażenie, w tym z letnimi oponami P Zero do użytku na asfalcie i P Zero Winter zapewniającymi optymalną przyczepność podczas chłodniejszych miesięcy.

Pirelli Scorpion All Terrain Plus należy do gamy Scorpion, która została specjalnie zaprojektowana, aby zapewnić odporność i sztywność w najbardziej wymagającym terenie. Opona została zmodyfikowana w taki sposób, by zapewnić Porsche 911 Dakar wszechstronność samochodu terenowego, przy zachowaniu maksymalnych osiągów, które od zawsze są najistotniejszą cechą tej ikony motorsportu. Osiągnięto ten cel dzięki unikalnemu programowi rozwojowemu, który w dużej mierze opierał się na doświadczeniu Pirelli w produkcji opon Ultra High Performance do najszybszych samochodów świata.

Dział badań i rozwoju Pirelli opracował przy tej oponie zupełnie nową gamę mieszanek, które są w stanie poradzić sobie z osiągami tego modelu samochodu zarówno na luźnych nawierzchniach, jak i na asfalcie. Wzmocniono również strukturę opony – szczególnie na osi tylnej – i zoptymalizowano pod kątem powiększenia powierzchni styku. W porównaniu z tradycyjną oponą Scorpion All Terrain Plus, nowa opona do Porsche 911 Dakar została wyposażona we wzór bieżnika, który zapewnia równomierne przeniesienie momentu obrotowego na nawierzchnię. Dzięki temu opona jest równie skuteczna na torze, jak i na pustyni.

porsche911dakar_na_oponach_Pirelli Pirelli

Wyjątkowe osiągi opony nie wymagały kompromisu na rzecz podstawowych aspektów ważnych przy codziennej jeździe, takich jak stabilność, bezpieczeństwo i komfort. W ramach programu testów kierowcy testowi Pirelli jeździli 911 Dakar po wszystkich kluczowych torach testowych w Europie, a także po zróżnicowanych torach reprezentatywnych dla odmiennych szerokości geograficznych.

Pirelli i Porsche dzielą ze sobą długą historią współpracy, a model Porsche 911 był pierwszym samochodem, który otrzymał dedykowaną oponę Pirelli (w tym przypadku symbolem „N”) już w 1982 roku. W rezultacie strategia Pirelli „perfect fit” narodziła się wraz z Porsche. Założeniu temu przyświeca opracowywanie opony równolegle z producentami najbardziej prestiżowych samochodów na świecie.

Źródło: Pirelli

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę