Raport - najpopularniejsze kolory w motoryzacji

19.2.2016
Reklama
Reklama

Oto jakie najchętniej powłoki lakiernicze wybierane są w branży motoryzacyjnej.

W zaprezentowanym przez BASF Raporcie na temat kolorów oryginalnych powłok lakierniczych w Europie, pion Powłok Lakierniczych firmy zaprezentował wybór kolorów na 2015 rok. Raport wskazuje na przykład na istotne różnice pomiędzy poszczególnymi segmentami rynku motoryzacyjnego w odniesieniu do kolorów. Im mniejszy samochód, tym szersza paleta kolorów, podczas gdy w większych samochodach klienci stawiają na efekty specjalne.

Reklama

W całej Europie wśród kolorów wybieranych do wykończenia auta króluje biały. Od 2007 roku odsetek białych samochodów stale rośnie i obecnie stanowi aż 30%. Razem z czarnym, szarym i srebrnym, wykończenie monochromatyczne jest używane w 75% nowych pojazdów. O ile po tę paletę barw klienci sięgali w ostatnich latach z taką samą częstotliwością, istotne zmiany zaobserwowano w wyborach dokonywanych z palety barw chromatycznych. Tu wyraźnie widać, że najpopularniejszy na europejskich drogach jest niebieski i to w przypadku wszystkich rodzajów samochodów. Często spotkamy także czerwony i brązowy, przy czym brązowy raczej na autach typu SUV, zaś czerwony na samochodach małych i kompaktach.

Kolor to nie jedyny sposób na wyrażenie siebie - można także skorzystać z efektów specjalnych. Kolory achromatyczne, takie jak czarny, srebrny i biały zachowują się w sposób szczególny dzięki odpowiednio dopasowanym efektom specjalnym.

- Geometria nadwozia zyskuje wizualnie, a kolory prezentują się w nowym świetle - wyjaśnia Mark Gutjahr, szef pionu Automotive OEM Color Design BASF w Europie.

Reklama

- Zamierzona interakcja pomiędzy kolorem a efektami specjalnymi sprawia, że kolory samochodowe stają się bardziej złożone i urozmaicone. Prace nad efektami specjalnymi będziemy prowadzić jeszcze przez kilka lat. Nie wyczerpaliśmy jeszcze możliwości, jakie one oferują - dodaje.

W 2015 roku ponad połowa wszystkich aut w Europie pokryta została luksusowym lakierem metalicznym, a 16% - lakierem perłowym. Nadwozia blisko jednej trzeciej pojazdów, głównie małych aut, pokryto lakierem na bazie gładkiej.

Źródło: BASF

Reklama

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama