Ranking najczęściej kradzionych aut według carVertical

Ranking najczęściej kradzionych aut według carVertical carVertical

Jakie auta złodzieje kradną najczęściej? Oto ranking najczęściej kradzionych aut według danych carVertical. Listę otwierają BMW serii 5, a zamyka seria 7.

Swobodny obrót towarami w obrębie Unii Europejskiej ułatwia międzynarodowy handel samochodami używanymi. Niestety – obok wielu zalet daje on także pole do popisu złodziejom i paserom, którzy np. w Niemczech lub na Litwie sprzedają samochody pochodzące z zupełnie innych rynków. Ranking najczęściej kradzionych samochodów carVertical obejmuje modele, które według statystyk carVertical są obarczone największym ryzykiem. Zdarza się, że niektóre z nich po kradzieży, a przed ostatecznym wystawieniem do sprzedaży odwiedzały kilka lub kilkanaście komisów w różnych krajach, tylko po to, aby zagmatwać swoją historię i utrudnić weryfikację przed zakupem.

Jednym z najlepszych sposobów na prześwietlenie takich pojazdów jest wykupienie raportu z historii danego pojazdu. Być może nie znajdziemy w nim wszystkich krajów czasowego „pobytu” danego egzemplarza, ale jeśli w jednym z państw ktoś zgłosił jego kradzież (zaginięcie), najprawdopodobniej zostanie to odnotowane.

Oczywiście nie zawsze oznacza to, że pojazdu nie da się kupić, ponieważ mógł np. być już odzyskany przez prawowitego właściciela, ale jest to sygnał ostrzegawczy, że przed zakupem warto dokładniej niż zwykle sprawdzić daną ofertę – być może także poprosić o pomoc policję.

Istnieje wiele specyficznych form obrotu kradzionymi samochodami. Niektóre są tak wyrafinowane, że bardzo trudno zdemaskować trefny egzemplarz. Należy jednak pamiętać, że raporty carVertical istotnie zmniejszają ryzyko zakupu samochodu z kradzieży.

Powiedział Matas Buzelis, ekspert motoryzacyjny i szef działu komunikacji w carVertical.

Pierwsze trzy miejsca w rankingu najczęściej kradzionych samochodów na podstawie raportów carVertical zajmują modele BMW. Potwierdza to jedynie krążące stereotypy i dla wielu Czytelników nie będzie wielkim zaskoczeniem. Bez wątpienia uwagę zwraca natomiast czwarta pozycja Land Rovera Range Rovera, który wyprzedza Mercedesy, Volkswageny i Audi. Warto się także pochylić nad pozycją dziewiątą, czyli Fordem Transitem – to wyraźne przypomnienie, że kradnie się także samochody dostawcze i użytkowe, a zatem w ich przypadku również nie warto rezygnować z wykupienia raportu historii pojazdu.

Oto tabela stworzona w oparciu o bazę danych carVertical.

TOP15_najczesciej_kradzionych_aut_wedlug_danych_carvertical carVertical

Źródło: carVertical

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę