Przewody hamulcowe – ważniejsze niż myślisz

Corteco
1.4.2018

Najpierw musimy zrozumieć podstawy systemu hamulcowego, aby w pełni zrozumieć, gdzie udoskonalenia mogą być najbardziej korzystne. Elementy hamulcowe wśród samochodów mają niewielkie różnice, ale ogólne podstawy i główne elementy pozostają takie same.

System hamulcowy – przegląd problemu

Pompa hamulcowa uruchamiana jest przez naciśniecie pedału hamulca. Nad pompą znajduje się zbiornik płynu hamulcowego wykonany z półprzeźroczystego plastiku dla kontroli poziomu płynu hamulcowego. Naciśnięcie pedału hamulca wywołuje ciśnienie w układzie hamulcowym – przewodach sztywnych i elastycznych i dociśnięcie klocków do tarcz lub szczęk do bębnów hamulcowych, i – w efekcie – wyhamowanie pojazdu.

Ciśnienie wewnątrz przewodów hamulcowych może być zmienione przez system ABS (anti-lock braking systems). Komputer wykorzystuje sygnały z czujników prędkości koła umieszczonych na każdym kole. Jeśli „wykryje” różnicę prędkości kół podczas hamowania, moduł ABS wyzwoli solenoidy, aby zmniejszyć ciśnienie z koła o większej prędkości. Dlatego możemy czuć na pedale hamulca pulsację, szczególnie przy mocnym hamowaniu. Pomaga to kontrolować ruch samochodu w sytuacjach ekstremalnego hamowania lub trudnych warunków drogowych i znaczne zmniejszenie odległości zatrzymania.

Minimalna rozszerzalność dla maksimum bezpieczeństwa. Dlaczego to jest tak ważne?

 

© Corteco

 

W celu zapewnienia trwałej i skutecznej siły hamowania potrzebujemy ciągłego i stałego ciśnienia w układzie. Jeśli elastyczny przewód hamulca częściowego traci wytrzymałość na ciśnienie i staje się bardziej elastyczny, w systemie uzyskujemy efekt spadku ciśnienia i tym samym osłabienie siły hamowania.

Materiał do produkcji przewodów hamulcowych musi dopowiadać normom SAE J1401 (przewody o wewnętrznej średnicy 1/8” I 3/16”):
• ciśnienie testowe gazu od 103 do 145 bar,
• ciśnienie testowe płynu od 206 do 245 bar,
• ciśnienie rozerwania – płyn – min. 482 (1/8 „) lub 344 (3/16”)
• starzenie przez 70 godzin w -40°C, a następnie + 100°C

Dlaczego tak jest?

W trakcie eksploatacji samochodu elastyczny przewód hamulcowy narażony jest na niewyobrażalnie dużą liczbę cykli pracy. Szczególnie w ruchu miejskim. Materiał przewodu traci z czasem swoje właściwości mechaniczne, staje się zbyt miękki i nie potrafi utrzymać wysokiego ciśnienia, a w rezultacie droga hamowania ulega wydłużeniu.

 

© Corteco

 

CORTECO oferuję pełna gamę elastycznych przewodów hamulcowych w jakości OE z bardzo długą żywotnością. Produkcja odbywa się zgodnie z normami ISO 9001-2008, 100% kontrola jakości w trakcie produkcji gwarantuje, że każdy przewód hamulcowy jest przystosowany do obciążeń przekraczających te, które są w wytwarzane w systemie hamulcowym, a tym samym wydłuża jego żywotność.

 

© Corteco

 

Każdy przewód hamulcowy z produkcji CORTECO musi przejść test EOL (End Of Line). Wąż hamulcowy testowany jest na działanie ciśnienia 120 barów oraz siły rozciągania i sprawdzane jest, czy złączki są prawidłowo zamocowane i wytrzymują ten test. Dopiero po przejściu tych testów kontrolnych przewód hamulcowy CORTECO jest rozpoznawany jako produkt OE i spełnia wymagania normy D.O.T. Regulamin FMVSS 106 i ISO 9001: 2000 „Vision 2000”.

Ważne: kolory oznakowań na przewodzie hamulcowym:
• ŻÓŁTY & BIAŁY – przewód może być używany tylko z płynem hamulcowym DOT3 & DOT4.
• ZIELONY – przewód tylko do użytku z płynem mineralnym

Jak to jest zrobione

Wewnętrzny przewód zrobiony jest z EPDM jako najbardziej odporny materiał na płyny na bazie glikolu. Dla niektórych specjalnych zastosowań, gdzie płyn jest zastąpiony przez olej, centralna część jest wykonana z PTFE. Dla wyjątkowo trudnych warunków pracy zewnętrzny oplot przewodu jest wykonany ze stali.

Pomimo różnorodności wzorów przewodów i kształtów zakończeń oferta przewodów CORTECO pokrywa ponad 92% parku samochodowego w Europie:
• 1,767 numerów przewodów
• 4,520 numerów zamiennych do OE
• 12,000 zastosowań

Obsługa

Hamulce pojazdu są podstawowym składnikiem bezpieczeństwa zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Cały system wymaga okresowej kontroli i rutynowej konserwacji, aby uniknąć problemów, które mogą wystąpić w wyniku starzenia się samochodu.

Fundamentalną zasadą jest wymiana płynu hamulcowego oraz elastycznych przewodów hamulcowych co 4 lata lub 100 000 km. Zapewnia to odnowienie sprawności układu samochodu porównywalnego z nowym pojazdem.

Jeśli pojawiła się lampka ostrzegawcza, czasem mogło być późno. Zawsze zaleca się postępowanie zgodnie z instrukcjami podanymi przez producenta samochodu, kiedy i jak obsługiwać system hamulcowy.

Gdy coś się dzieje

Samochód przechyla się na jedną stronę w trakcie hamowania? Może to być spowodowane przez uszkodzony lub stary przewód hamulcowy albo uszkodzony zacisk hamulca. Jeżeli zacisk nie jest w stanie wygenerować siły hamowania odpowiedniej do ciśnienia zadanego przez kierowcę na pedał hamulca, wywołuje to zachwianie nadwozia podczas hamowania. Niesprawny przewód hamulcowy powoduje, że zacisk hamulcowy wysuwa się nierównomiernie. W takiej sytuacji należy niezwłocznie przeglądnąć system hamulcowy i sprawdzić stan przewodów elastycznych i połączeń.

 

© Corteco

 

Zastosowanie innego niż wskazany przez producenta płynu hamulcowego może doprowadzić do przedwczesnego zestarzenia się materiału przewodu oraz niskiej efektywności hamowania.

Jeżeli w wyniku zmian w materiale (starzenie się) przekrój poprzeczny spadnie poniżej 64% wartości nowego, będziemy mieli poważny problem w funkcjonowaniu zacisku / cylinderka oraz sprawności pompy hamulcowej. W niektórych przypadkach może dojść do zablokowania zacisku.

Wycieki

Wyciek jest typowym objawem działania hydrauliki. Gdy pedał hamulca “wpada” na podłogę, jest to jednoznacznie dowodem na wyciek w układzie. W wyniku tego następuje utrata płynu hamulcowego i w ostateczności całkowity brak hamowania. Mokra plama z płynu hamulcowego pod którymś z kół może świadczyć o pęknięciu lub zestarzeniu się przewodu hamulcowego.

 

© Corteco

 

Jeżeli pedał hamulca nie “wpada” całkowicie na podłogę auta, może to świadczyć o uszkodzeniu którejś w warstw osnowy lub wewnętrznego przewodu. Widoczne jest to w postaci pęcherza lub wybrzuszenia na przewodzie.

 

© Corteco

 

Jeżeli takie symptomy nie zostaną dostrzeżone i nie dojdzie do natychmiastowej wymiany przewodów hamulcowych, kierowca i pasażerowie są o krok od katastrofy. Każde kolejne naciśnięcie pedału hamulca może zakończyć się wypadkiem.

 

© Corteco

 

Dzięki okresowej kontroli i regularnej konserwacji możemy uniknąć niepożądanych konsekwencji. Nie odnotowanie pierwszej oznaki przedwczesnego starzenia się (małe pęknięcia na płaszczyźnie węża) lub odstępstwa od regularnych wymian mogą doprowadzić do uszkodzenia którejś z warstw i w wyniku tego do utraty siły hamowania.

PORADA
Zawsze stosuj oryginalne przewody zawierające certyfikaty i widoczne oznakowania przewodów i końcówek. Używanie części o niskiej jakości, bez procesu kontroli i produkowanych w podejrzanych fabrykach kosztuje w rzeczywistości znacznie więcej – uszkodzenie pojazdu i ryzyko utraty życia przez kierowcę i pasażerów.

Źródło: Corteco/Aleksandar Tontic

 

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę