Produkt nominowany: Czujnik nawierzchni SHAKE sensor

PRODUKT ROKU 2020: Czujnik nawierzchni SHAKE sensor
10.6.2020

Kategoria w konkursie: części i akcesoria motoryzacyjne

Firma HELLA jest wiodącym producentem różnego typu czujników wykorzystywanych w konstrukcjach nowych modeli samochodów. Jej najnowszym osiągnięciem jest czujnik mokrej nawierzchni. Czujnik ten został opracowany dla systemu „Porsche Wet-Mode” (części Porsche Stability Management odpowiadającej za wspomaganie prowadzenia pojazdu), w który to system wyposażona jest najnowsza wersja legendarnego modelu 911.

Czujniki zamontowane we wnękach przednich kół rozpoznają rodzaj nawierzchni oraz wykrywają i mierzą grubość znajdującej się na niej warstwy wody. HELLA SHAKE jest czujnikiem drgań, a właściwie piezoelektrycznym mikrofonem o wysokiej czułości w wyselekcjonowanym paśmie dźwiękowym. Materiał piezoelektryczny wykrywa wibracje w paśmie dźwiękowym tworzone przez podrywane przez opony krople wody lub pył z drogi. Analiza drgań i parametrów pozwala na określenie rodzaju nawierzchni i poziomu jej wilgotności. Czujnik jest w stanie mierzyć w czasie rzeczywistym grubość warstwy wody pod kołami pojazdu. Wykrywa warstwę o grubości od 0,1 mm nawet przy prędkości 200 km/h.

Powiązane firmy

HELLA Polska Sp. z o.o.

HELLA Polska Sp. z o.o.
Al. Wyścigowa 6, 02-681 Warszawa
tel. +48 22 514 17 60
infolinia Hella Gutmann: 800 42 55 66
www.hella-gutmann.com

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę