Problemy Cybertrucka w Europie. Może nie uzyskać homologacji

Tesla
19.12.2019

Elon Musk miesiąc temu zaprezentował Cybertrucka – futurystycznego pickupa od Tesli, który zadziwił wszystkich swoją ekstrawagancką konstrukcją. Eksperci z niemieckiego TÜV, czyli instytutu kontroli bezpieczeństwa i certyfikacji produktów, także są zdziwieni pojazdem i zaniepokojeni jego poziomem bezpieczeństwa.

Niemieccy eksperci przyjrzeli się pojazdowi i stwierdzili, że w takiej formie, w jakiej Elon Musk go zaprezentował, pojazd nie będzie miał szans na jazdę po europejskich drogach. Nie spełnia on bowiem wielu europejskich przepisów koniecznych do wypuszczenia samochodu na drogę. Zaprezentowany model pokazowy Cybertrucka nie ma lusterek ani wycieraczek, bez których nie ma mowy o uzyskaniu europejskiej homologacji. Te jednak projektanci mogą z łatwością dodać do samochodu. Problem pojawia się jednak gdzieś indziej.

Reklama

Stefan Teller z TÜV w rozmowie z Automobilwoche powiedział, że przód samochodu musi być zrobiony z elastycznego, a przynajmniej nieprzesadnie sztywnego materiału. Taki materiał ma pochłaniać jak największą energię uderzenia i zmniejszać obrażenia pieszego w razie wypadku, a zarazem chronić pasażerów samochodu. Tymczasem pickup Tesli jest wykonany z walcowanej na zimno stali, przez co ani przechodnie, ani pasażerowie samochodu tak naprawdę nie są dostatecznie chronieni, ponieważ konstrukcja samochodu może nie być w stanie w dostatecznym stopniu pochłonąć całej energii uderzenia.

Oczywiście są to tylko dywagacje jednego z ekspertów instytucji certyfikującej, która jeszcze nie miała okazji przyjrzeć się samochodowi z bliska ani wykonać na nim odpowiednich testów. Jednak patrząc na bryłę samochodu, trudno jest nie zgodzić się z wysnutymi wnioskami. Jeśli Tesla chce myśleć o wprowadzeniu swojego Cybertrucka na rynek europejski, to być może będzie musiała go gruntownie przemodelować. W momencie premiery niezwykły pickup może więc okazać się nieco innym autem niż to zaprezentowane w 2019 roku.

Reklama

Źródło: Forbes

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę