Pierwszy na rynku produkt AdBlue o obniżonym śladzie węglowym

Produkt AdBlue o obniżonym śladzie węglowym BASF

BASF jest pierwszym producentem, który oferuje AdBlue w odmianie ZeroPCF, z certyfikowanym śladem węglowym produktu (product carbon footprint = PCF) poniżej 0,05 kg na kilogram AdBlue. Ta wartość obejmuje ilość CO2 emitowaną w związku z wytwarzaniem produktu od pozyskania surowca aż do opuszczenia bram wytwórni („cradle-to-gate”). Rynkowy standard dla produktów z surowców kopanych w Europie to co najmniej 0,4 kg.

  • AdBlue z certyfikowanym śladem węglowym produktu <0,05 według podejścia bilansu masy
  • AdBlue ZeroPCF by BASF pomaga klientom w zmniejszaniu ich śladu CO2
  • Certyfikat PCF wydany przez TÜV i bilans masy zgodny z REDcert

Obniżenie śladu węglowego w AdBlue ZeroPCF by BASF uzyskano poprzez wykorzystanie energii i surowców ze źródeł odnawialnych, których udział obliczono zgodnie z podejściem bilansu masy. Stosowny certyfikat zgodności z tym podejściem oraz normą ISO 14067:2018 wystawił TÜV Rheinland. W systemie certyfikacji REDcert2 dotyczącym biomasy również potwierdzono, że AdBlue ZeroPCF by BASF spełnia wymaganą specyfikację bilansu masy.

AdBlue ZeroPCF by BASF jest obecnie dostępny dla odbiorców przemysłowych, takich jak spedytorzy i firmy z branży motoryzacyjnej, w cysternach kolejowych. Stosowanie tego produktu pozwala tym podmiotom obniżyć własny ślad z zakresu 3.1. Klienci indywidualni, w tym właściciele pojazdów z silnikami Diesla, mogą kupić AdBlue ZeroPCF by BASF w standardowych opakowaniach, czyli na przykład w pięciolitrowych kanistrach.

W poszczególnych branżach można zaobserwować rosnące zapotrzebowanie na produkty z obniżonym śladem węglowym. Płyn AdBlue ZeroPCF by BASF, który oferujemy branży transportowej, wpisuje się w ten trend. W najbliższych miesiącach będziemy stopniowo rozszerzać nasze portfolio o nowe, zrównoważone produkty – wyjaśnił dr Jens Aßmann, wiceprezes ds. chemikaliów azotowych i żywic aminowych w firmie BASF.

AdBlue ZeroPCF by BASF jest kolejnym etapem realizacji ogłoszonego w zeszłym roku planu zrównoważonego rozwoju działu monomerów BASF. Plan zakłada opracowanie co najmniej jednego rozwiązania zgodnego z koncepcją obiegowości w każdej z głównych linii produktowych do 2025 roku. 

Zrównoważone produkty odgrywają coraz ważniejszą rolę we wszystkich branżach. Wspieramy naszych klientów w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju, które sobie wyznaczyli, oferując im szeroki asortyment rozwiązań z obniżonym śladem węglowym – powiedział Jens Aßmann. 

Zrównoważona oferta działu jest ważnym elementem ścieżki BASF do neutralności klimatycznej i zerowej emisji netto CO2 2050 roku.

Źeódło: BASF

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę