5 scen na Akademii Automechanika 2024

Targi Automechanika Frankfurt  2024 Automechanika Frankfurt

Szeroki zakres tematyczny targów Automechanika Frankfurt znajduje również odzwierciedlenie w programie Akademii. Międzynarodowe targi oferują na pięciu scenach ekscytujące prezentacje, rozmowy i dyskusje panelowe na temat bieżących problemów oraz najnowszych osiągnięć na motoryzacyjnym rynku wtórnym.

Ze względu na szybkie tempo zmian w branży motoryzacyjnej rośnie zapotrzebowanie na dodatkowe szkolenia i dyskusje dotyczące nowych rozwiązań oraz technologii.

Właśnie dlatego znacznie rozszerzyliśmy program szkoleń i wykładów Automechanika oraz opracowaliśmy nowe formy networkingu. Wszystkim uczestnikom oferujemy możliwość zaktualizowania swojej wiedzy, porozmawiania z ekspertami i nawiązania kontaktów z profesjonalistami z branży motoryzacyjnej z całego świata na pięciu scenach, z których każda znajduje się w tematycznie powiązanych halach – wyjaśnia Olaf Mußhoff, dyrektor Automechanika Frankfurt.

Zrównoważony rozwój

Po raz pierwszy na targach pojawi się forum poświęcone tematowi zrównoważonego rozwoju we wszystkich jego aspektach. Nowa formuła, obejmująca strefę ekspozycyjną, scenę i salon sieciowy, ma na celu promowanie dialogu między różnymi podmiotami na temat zrównoważonego rozwoju na targach.

Pierwszy dzień skupi się na temacie produkcji: od rozszerzonej odpowiedzialności producenta, przez synergie w celu dekarbonizacji łańcucha dostaw na rynku wtórnym, aż po cyfrowy paszport produktu.

W środę odbędzie się trzeci „Dzień Regeneracji”, organizowany we współpracy z uznanym na całym świecie Stowarzyszeniem Producentów Części Samochodowych (APRA). Eksperci przedstawią aktualne tematy i osiągnięcia w dziedzinie gospodarki o obiegu zamkniętym i regeneracji.

W czwartek tematem przewodnim będą łańcuchy dostaw – od logistyki ostatniej mili i analizy istotnych aspektów, po ustawę o obowiązkach należytej staranności w łańcuchach dostaw i dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD). 

Piątek, 13 września, będzie poświęcony gospodarce o obiegu zamkniętym. Eksperci będą rozmawiać o systemach przyjmowania zwrotów i regeneracji, najlepszych rozwiązaniach i praktycznych aspektach gospodarki o obiegu zamkniętym oraz o zakupach i naprawach.

Innovation4Mobility

Forum wysokiej klasy ekspertów Innovation4Mobility w hali 3.0, wyposażone w scenę i salon networkingowy, będzie centralnym punktem kontaktów dotyczących innowacyjnych tematów i technologii przyszłej mobilności na targach Automechanika.

We wtorek uznani eksperci będą rozmawiać o fotowoltaice zintegrowanej z pojazdami, dzieląc się doświadczeniami i omawiając możliwe zastosowania, w tym w pojazdach użytkowych.

W środę przed południem program skupi się na dwukierunkowym ładowaniu i pojazdach elektrycznych jako systemach magazynowania energii elektrycznej. Po południu zostanie poruszony temat zrównoważonych paliw.

Czwartek rozpocznie się od omówienia zastosowania wodoru w motoryzacji, zarówno w kontekście ogniw paliwowych, jak i silników spalinowych napędzanych wodorem. Po południu tematyka obejmie pojazdy definiowane programowo, zarządzanie danymi, komunikację w pojazdach, łączność oraz rozrywkę w samochodzie.

Piątek będzie poświęcony innym przyszłościowym technologiom i zapewni ekscytujący wgląd w obecne strategie mobilności oraz najnowsze osiągnięcia w Korei

W sobotę głównym tematem będzie łańcuch dostaw, a jedną z głównych atrakcji będą tak zwane Fight Clubs, w których człowiek rywalizuje z inteligentną maszyną (AI z funkcją rozpoznawania głosu).

Diagnostyka i naprawa

Po raz pierwszy w hali 8 odbędzie się konferencja poświęcona bieżącym wydarzeniom rynkowym – od projektów na poziomie niemieckim i międzynarodowym po nowe testy emisji spalin i liczenie cząstek stałych.

W środę uczestnicy skupią się na aspektach elektromobilności, takich jak handel zużytymi akumulatorami samochodowymi, kontrole akumulatorów oraz innowacje w zakresie akumulatorów

W czwartek program targów obejmie tematy dotyczące emisji spalin, czujników i technologii, a także ważny temat rekrutacji młodych talentów oraz strategii rekrutacyjnych.

W piątek, 13 września, główny temat będzie dotyczył handlu detalicznego i sprzedaży, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji, a także serwisowania i naprawy pojazdów elektrycznych oraz ich wpływu na obsługę posprzedażną.

Kolejnym punktem programu jest seminarium Discover3Dprinting, które odbędzie się 11 i 12 września. Jest ono skierowane do firm rozważających wdrożenie do swojej produkcji procesów wytwarzania dodatków uszlachetniających i potrzebujących wsparcia w zakresie pierwszych działań. Udział w seminarium wymaga wcześniejszej rejestracji online na stronie formnext.de/discover.

Nadwozie i lakier

Na scenie w hali 11.1 znajdzie się centralny punkt kontaktowy dla tych, którzy chcą dowiedzieć się o zagadnieniach związanych z zarządzaniem kolizjami w przyszłości. Oprócz prezentacji na temat napraw pojazdów elektrycznych, w środę eksperci będą dyskutować o zrównoważonym rozwoju, ramach prawnych i czynnikach sukcesu dla firm zajmujących się nadwoziami i lakierami podczas tzw. „Schadentalk”.

We wtorek i środę w południe międzynarodowi przedstawiciele wiodących producentów lakierów omówią aktualne wyzwania rynkowe i możliwe rozwiązania. Stałe miejsce na targach będzie miała również branża samochodów klasycznych.

Prezentacje i panele obejmą tematy takie jak cyfrowy zakup części, tokenizacja klasycznych samochodów, oraz rekrutacja nowych talentów do firm zajmujących się klasycznymi samochodami i zabytkowymi motocyklami. Całą prezentację poprowadzi prezenterka, aktorka i kierowca wyścigowy, pani Eve Scheer.

Profesjonaliści z branży motoryzacyjnej, którzy chcieliby skorzystać z dodatkowych szkoleń praktycznych, mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach organizowanych przez renomowane firmy blacharskie i lakiernicze w hali 11.0.

Tematy warsztatów obejmą pracę przy pojazdach wysokonapięciowych i z ogniwami paliwowymi, kalkulację kosztów napraw z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, lakierowanie i digitalizację, technologię wykańczania i polerowania, kalibrację systemów ADAS, diagnostykę elektroniki pokładowej, regulację reflektorów oraz inteligentne naprawy.

Myjnie samochodowe, pielęgnacja i detailing oraz oleje, smary i paliwa

W hali 12.0 wiele miejsca zostanie poświęcone myjniom samochodowym, pielęgnacji i detailingu pojazdów, a także tematyce olejów, smarów i paliw.

W dniach 10 i 11 września głównym tematem prezentacji na scenach będzie pielęgnacja samochodów oraz trendy w detailingu, takie jak wydajna praca zgodnie ze standardowymi procedurami operacyjnymi (SOP) w branży detailingowej, zwiększenie obrotów dzięki naprawie powierzchni skórzanych, innowacyjne środki do czyszczenia tkanin, naprawy skóry i tworzyw sztucznych, różne powłoki ceramiczne oraz produkty uszczelniające.

Ci, którzy chcieliby bardziej szczegółowo zapoznać się z tematem, mogą wziąć udział w kursie szkoleniowym dla detailerów organizowanym przez International Detailing Association (IDA).

Pierwszego dnia targów od godziny 17:00 odbędzie się również konferencja w strefie Akademii.

Poranek 12 września będzie poświęcony aktualnym tematom i trendom w sektorze olejów, smarów i paliw. Rozmowy dyrektorów generalnych z wiodącymi graczami również zapowiadają się interesująco. Tego samego dnia w godzinach popołudniowych poruszony zostanie temat mycia pojazdów. Eksperci będą rozmawiać o tym, jak najskuteczniej czyścić różne rodzaje zabrudzeń, o właściwościach chemicznych środków czyszczących oraz myjniach samochodowych w Niemczech.

W piątek, 13 września, tematem przewodnim na scenie w hali 12.0 będą oleje, smary i paliwa.

Specjalna strefa dla pokolenia Z: AMBITION

W hali 3.1 Automechanika po raz pierwszy tworzy interaktywną przestrzeń dla młodego pokolenia Z, oferując strefy gier, sportu, stylu życia, gastronomiczne oraz własną scenę klubową. Branża motoryzacyjna zmienia się i prezentuje następnemu pokoleniu, jak ekscytujący i różnorodny może być rynek wtórny oraz związane z nim zawody.

Źródło: Automechanika Frankfurt

Tagi artykułu

autoExpert 11 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę