Paliwooszczędne oleje silnikowe do pojazdów ciężarowych

Total
12.2.2021
Reklama
Reklama

Chociaż w podstawowych założeniach silniki spalinowe w samochodach osobowych i ciężarowych pracują tak samo, nie da się ukryć, że mają zupełnie odmienne potrzeby. Zupełnie inne są także stosowane w nich oleje silnikowe, które różnią się lepkością, ilością dyspergatorów, modyfikatorów tarcia czy liczbą zasadową.

Chociaż pojazdy ciężarowe z oczywistych względów zużywają więcej paliwa i oleju niż osobowe, także w ich przypadku producenci olejów starają się optymalizować to zużycie, a tym samym przyczyniać się do zmniejszenia kosztów eksploatacji i wpływu na środowisko naturalne. Mowa o tzw. olejach paliwooszczędnych.

Reklama

Jednym z najnowocześniejszych produktów na rynku paliwooszczędnych olejów silnikowych przeznaczonych do samochodów ciężarowych jest TOTAL RUBIA TIR 8900 FE 10W-30. Olej ten zapewnia zmniejszenie oporów tarcia w silnikach wysokoprężnych w takim stopniu, że przekłada się ono na obniżenie zapotrzebowania na olej napędowy. Dzięki mniejszej lepkości oraz zastosowaniu dodatków przeciwzużyciowych i modyfikatorów tarcia, olej w odpowiedni sposób zabezpiecza wszystkie wrażliwe elementy silnika i zapewnia ich długą żywotność. Takie dodatki są aktywowane w miejscach, gdzie występują wysokie naciski, np. na krzywkach wałka rozrządu czy na styku pierścieni tłokowych i tulei cylindrowej w dolnym i górnym martwym położeniu tłoka. Bez ich zastosowania samo obniżenie lepkości oleju spowodowałoby zwiększenie zużycia tych elementów. Potwierdzają to testy przeprowadzone m.in. na silnikach firmy Mercedes: OM 611, OM 646 i OM 501 LA.

Reklama

Źródło: Total

Reklama

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama