Oto największe polskie firmy z sektora automotive

boryszew
29.7.2016

Bank Zachodni WBK przygotował ranking największych polskich firm z branży motoryzacyjnej. Pod uwagę, przy ustalaniu kolejności rankingu, brane były przychody ze sprzedaży uzyskane przez daną spółkę.

Przy przygotowaniu tego zestawienia uwzględniono firmy wyselekcjonowane wg PKD 29 produkujące: pojazdy samochodowe, silniki do tych pojazdów, nadwozia do pojazdów silnikowych, przyczepy i naczepy a także części i akcesoriów do pojazdów silnikowych (z wyłączeniem motocykli), a także z innych działów PKD, które najczęściej zajmują się produkcją wyrobów dla przemysłu motoryzacyjnego, np. tworzyw sztucznych czy akumulatorów.

Cały opublikowany ranking zawiera 30 największych firm motoryzacyjnych. Co ciekawe, dominują w nim firmy z Wielkopolski, których w czołowej trzydziestce jest aż 7. Sporo, bo 6 firm, ma województwo śląskie, a trzecie miejsce w tym zestawieniu zajmuje województwo mazowieckie z 4 firmami.

Poniżej przedstawiamy Top 10 największych polskich firm branży motoryzacyjnej

1. Grupa Boryszew
Zwycięzcą tegorocznego zestawienia największych polskich firm motoryzacyjnych została Grupa Boryszew. Firma zajmuje się produkcją części i podzespołów nie tylko dla sektora automotive. Ubiegłoroczny przychód w wysokości 2.031 mln zł to zasługa sporej dywersyfikacji produkcji, od plastikowych elementów wyposażenia poprzez przewody do różnych układów po znany płyn do chłodnic Borygo.

2. Solaris Bus&Coach S.A.
Drugie miejsce w rankingu zajął znany już niemal na całym świecie producent autobusów z Bolechowa. Firma produkuje autobusy miejskie, międzymiastowe, specjalne oraz tramwaje, a przy tym oprócz napędu konwencjonalnego, również hybrydowe oraz elektryczne. W 2015 r. Solaris uzyskał przychód ze sprzedaży w wysokości 1.795 mln zł, a zatrudnienie wynosiło 2.230 osób.

3. Wielton S.A.
Trzecie miejsce w rankingu zajęła firma Wielton z Wielunia. W 2015 r. firma, specjalizująca się w produkcji naczep, przyczep i zabudów dla pojazdów ciężarowych (także specjalistyczne), osiągnęła przychód w wysokości 613 mln zł, zatrudniając przy tym 1.180 osób.

4. Sanok Rubber Company S.A.
Popdkarpacka firma Sanok Rubber Company (wcześniej Stomil Sanok) zajmuje się produkcją dla wielu branż, nie tylko motoryzacyjnej. W sektorze automotive wytwarza części i podzespoły m.in. do uszczelnień, układów hamulcowych czy zawieszenia. Wyodrębniony segment motoryzacyjny osiągnął w minionym roku przychód w wysokości 515 mln zł.

5. ZAP Sznajder Batterien S.A.
Producent akumulatorów rozruchowych (do samochodów osobowych i ciężarowych, pojazdów rolniczych czy łodzi), firma ZAP Sznajder Batterien, jest spadkobiercą firma Zakłady Akumulatorowe ZAP Piastów. Firma z Piastowa osiągnęła 259 mln zł i zatrudnia obecnie 230 osób.

6. Wawrzaszek ISS Sp. z o.o.
Najwyżej sklasyfikowana firma z województwa śląskiego (z siedzibą w Bielsku-Białej) oferuje różne pojazdy specjalistyczne, głównie dla straży pożarnej, ale również pojazdy lotniskowe, policyjne, wojskowe czy kontenery oraz przyczepy. W 2014 r. firma uzyskała 192 mln zł przychodów ze sprzedaży i zatrudniała 250 osób.

7. AC S.A
Jedyna firma w zestawieniu z województwa podlaskiego swoją wysoką pozycję zawdzięcza przede wszystkim instalacjom gazowym marki Stag. Poza tym firma oferuje własną markę środków chemicznych wykorzystywanych przy montażu instalacji gazowych oraz inne autoczęści. Firma zatrudnia niemal 600 osób, a przychód w ubiegłym roku wyniósł 167 mln zł.

8. PRO Cars Group Sp. z o.o.
Firma Pro Cars z Tych specjalizuje się w produkcji stalowych i aluminiowych części tłoczonych oraz osłon cieplnych do układów wydechowych dla przemysłu motoryzacyjnego, produkując dla największych koncernów (Fiat, Volkswagen, Porsche, BMW, Suzuki). W 2014 r. przychód firmy wyniósł 160 mln, a zatrudnionych było 320 osób.

9. Polmotors Sp. z o.o.
Firma Polmotors z województwa śląskiego zajmuje się produkcją różnego rodzaju części i podzespołów (elementy karoserii, podwozia, systemy wewnętrzne) i jest dostawcą bezpośrednim do wielu koncernów motoryzacyjnych (m.in. Volkswagen, GM, Fiat, BMW, Renault). Dziewiąte miejsce w rankingu zapewnił spółce osiągnięty przychód w wysokości 159 mln zł. W firmie zatrudnionych jest 500 osób.

10. PPUH Autupart Jacek Bąk Sp. z o.o.
Firma, mająca swoją siedzibę w Mielcu, zatrudnia 160 osób i w 2014 roku (brak danych za 2015 r.) osiągnęła przychód ze sprzedaży w wysokości 147 mln zł. PPUH Autopart zajmuje się produkcją akumulatorów do różnych typów pojazdów (samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, ciągniki).

 Źródło: BZ WBK

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę