Orlen prezentuje najnowsze wyniki finansowe

CC BY-SA 3.0/Wikimedia
23.10.2015

Po dziewięciu miesiącach tego roku Grupa ORLEN wypracowała wynik EBITDA wg LIFO (bez uwzględnienia odpisów wartości aktywów) o prawie 3 mld zł wyższy niż rok wcześniej.

Ostatni, III kwartał tego roku Grupa ORLEN zakończyła z zyskiem operacyjnym (EBITDA wg LIFO) na poziomie 2,1 mld zł (przed odpisem wartości czeskich aktywów petrochemicznych w kwocie 0,1 mld zł). Koncern osiągnął wyższą sprzedaż we wszystkich segmentach i rekordowy wynik w detalu. Sprzyjające otoczenie makroekonomiczne tj. wzrost marży downstream oraz dalszy spadek cen ropy naftowej wspierało osiągnięcie dobrych wyników.

Miniony kwartał był szczególnie istotny w kontekście realizacji strategicznych projektów rozwojowych Grupy ORLEN. W obszarze petrochemii zawarto umowę budowy nowej instalacji polietylenu (PE3) w zakładzie w czeskim Litvínovie. We wrześniu rozpoczęto w Płocku prace budowlane w projekcie największej w Polsce elektrociepłowni o mocy 596 MWe. Rozpoczęto również proces przejęcia perspektywicznych złóż ropy oraz gazu w Polsce i Kanadzie.

W III kwartale 2015 roku PKN ORLEN wypracował:

  • 2,1 mld zł EBITDA wg LIFO;
  • Rekordowy wynik EBITDA wg LIFO segmentu detalicznego na poziomie 539 mln zł, wzrost o 22% (r/r)
  • Wzrost sprzedaży we wszystkich segmentach, łącznie o 5% (r/r)

Wynik EBITDA wg LIFO na poziomie 2,1 mld zł, przed odpisem wartości czeskich aktywów petrochemicznych w wysokości (-) 0,1 mld zł, osiągnięty został między innymi dzięki wyższemu przerobowi ropy oraz wzrostowi sprzedaży (r/r). Wpływ na wyniki Koncernu w III kwartale 2015 roku miał także wzrost marży downstream o 2,6 USD/bbl (r/r), spadek średniej ceny ropy Brent o (-) 52 USD/bbl (r/r) oraz osłabienie PLN względem USD o 20% (r/r). Pozytywny wpływ otoczenia makroekonomicznego i wyższych wolumenów sprzedaży został ograniczony przede wszystkim przez odkup transzy zapasów obowiązkowych oraz przecenę zapasów do cen możliwych do uzyskania (NRV) w związku z obniżeniem notowań ropy naftowej. W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego na wszystkich rynkach, na których obecny jest Koncern, odnotowano wzrost konsumpcji oleju napędowego. Zużycie benzyny wzrosło na rynku polskim, przy jednoczesnym spadku na rynku niemieckim i litewskim oraz stabilnej konsumpcji w Czechach.

Źródło: Orlen

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę