Ogniwa paliwowe Toyoty w wodorowej ciężarówce VDL Groep

Ogniwa paliwowe Toyoty w wodorowej ciężarówce Toyota

VDL Groep zaprezentowało wodorową ciężarówkę, która wykorzystuje ogniwa paliwowe Toyoty. Pojazd rozpoczyna pięcioletnie testy w ramach sieci logistycznej Toyoty, a kolejne cztery ciężarówki wkrótce dołączą do floty transportowej.

W maju Toyota Motor Europe (TME) zawarła współpracę z VDL Groep (VDL), firmą specjalizującą się od 20 lat w rozwiązaniach z dziedziny napędów elektrycznych i wodorowych do pojazdów drogowych i terenowych, a pierwszym efektem jest nowa ciężarówka zasilana wodorowymi ogniwami paliwowymi. Partnerstwo z VDL pomoże Toyocie zdekarbonizować jej logistykę w Europie.

Pierwsza ciężarówka rozpocznie testy drogowe oraz serię sprawdzianów, które pomogą w kolejnych etapach projektu. VDL przygotowuje cztery kolejne pojazdy z ogniwami paliwowymi Toyoty, które będą wykorzystywane przez firmy VOS Transport Group, CEVA, Groupe CAT oraz Yusen, czyli logistycznych partnerów Toyoty.

Toyota_ciezarowka_wodorwa_2 Toyota

Ciężarówki będą poruszać się między najważniejszymi punktami w Belgii (Antwerpia), Francji (Lille), Niemczech (Kolonia) oraz Holandii (Amsterdam i Rotterdam). Na każdej z tras jest przynajmniej jedna stacja tankowania wodoru, przygotowano też warianty awaryjne.

Wspólny projekt Toyoty z VDL pomoże zebrać informacje, jak najlepiej wdrażać samochody ciężarowe z ogniwami paliwowymi oraz przyczyni się do ekologicznej transformacji sektora energetycznego w Europie. Pięcioletnie testy przyczynią się do budowy europejskiej infrastruktury, która pomoże zrealizować cele Rozporządzenia o Infrastrukturze Paliw Alternatywnych (AFIR) oraz utorują drogę dla kolejnych rozwiązań z dziedziny wodorowej mobilności.

Toyota_ciezarowka_wodorowa_3 Toyota

Partnerstwo Toyoty z VDL ma na celu dekarbonizację transportu drogowego i przybliży TME do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej do 2040 roku. Poza elektryfikacją samochodów osobowych koncern dąży do szerokiej współpracy z wieloma partnerami, żeby przyczynić się do stworzenia zrównoważone gospodarki opartej na wodorze. Toyota realizuje liczne projekty z firmami zajmującymi się mobilnością, by przetestować, a następnie wprowadzić niezawodne i efektywne rozwiązania.

Źródło: Toyota

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę