Nowy sterownik Boscha SDCU do półaktywnego zawieszenia

Robert Bosch
29.11.2016

Bosch zaprezentował nowy sterownik SDCU (semi-active damping control unit) dla półaktywnego zawieszenia, które jest stosowane w jednośladach i pojazdach segmentu PowerSport (np. w quadach).

Po naciśnięciu przycisku, kierowca może za pomocą sterownika wybrać i skonfigurować ustawienie amortyzatorów zawieszenia, aby dopasować wielkość tłumienia do swoich preferencji. Seryjny montaż SDCU w pojazdach PowerSport rozpocznie się w roku 2017.

Większa stabilność i komfort jazdy

Sterowanie półaktywnego zawieszenia pozwala zoptymalizować stabilizację jednośladów. To zwiększa komfort jazdy, szczególnie na nierównych drogach. Wygodę jazdy podnosi również możliwość regulacji przy kierownicy wysokości pojazdu, co pozwala elektronicznie zmieniać wysokość siedziska. Dodatkowe funkcje sterowania półaktywnego zawieszenia poprawiają także prowadzenie pojazdu. Na przykład zabezpieczenie przed dachowaniem w czterokołowych pojazdach wykorzystuje czujniki w celu monitorowania ugięcia zawieszenia oraz uślizgu bocznego. SDCU reguluje amortyzatory, aby uniknąć przewrócenia. Zabezpieczenie przed uniesieniem tylnego koła, druga funkcja specyficzna dla jednośladów, zmniejsza odrywanie się tylnego koła poprzez dostosowanie siły tłumienia. Ponadto pojazdy wyposażone w SDCU posiadają wiele czujników, które rozpoznają rodzaj nawierzchni. Umożliwia to sterownikowi SDCU zwiększenie stabilności, zwłaszcza podczas jazdy w terenie. Dzięki zoptymalizowanej architekturze czujników, SDCU zapewnia połączenie komfortu i bezpieczeństwa, co odróżnia go od innych rozwiązań na rynku.

Powiązane firmy

Bosch - Robert Bosch Sp. z o.o.

Źródło: Informacja prasowa Bosch

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę