Nowe technologie dla warsztatów samochodowych na targach Automechanika Frankfurt

Technologie dla warsztatów samochodowych na Automechanika Automechanika Frankfurt

Aby wesprzeć dealerów samochodowych i warsztaty, w szczególności w opanowaniu transformacji, Automechanika planuje specjalny pokaz „Warsztat przyszłości” w ścisłej współpracy z Niemiecką Federacją Handlu i Napraw Samochodowych (ZDK) oraz Warsztatem Przyszłości 4.0 Instytutu Przemysłu Motoryzacyjnego (IfA). Na łącznej powierzchni 1000 m2 w hali 9, odwiedzający targi będą mieli wiele do zaoferowania: W laboratorium innowacji odwiedzający targi będą mogli doświadczyć na żywo, jak może wyglądać wizyta w warsztacie w niedalekiej przyszłości. ZDK i jego eksperci będą udzielać informacji na wszystkie ważne tematy branżowe na żywo na stoisku i za pośrednictwem transmisji online każdego dnia targów, również przy wsparciu „Autodoktoren”.

Naszym celem jako stowarzyszenia branżowego jest przedstawienie tematu „warsztatu przyszłości” w atrakcyjny sposób dla publiczności targowej – mówi Detlef Peter Grün, wiceprezes ZDK. – Dzięki Future Workshop 4.0 znaleźliśmy uznaną instytucję w branży motoryzacyjnej, która zaprezentuje innowacyjne rozwiązania wraz z niektórymi firmami partnerskimi. Ponadto nasi eksperci będą informować odwiedzających o ważnych tematach w warsztatach i salonach samochodowych.

Trzech istotnych, ale neutralnych partnerów połączyło swoje siły i w ten sposób otwierają wyjątkową wizytówkę przyszłości warsztatów dla odwiedzających targi Automechanika 2024. Nigdzie indziej nie można zobaczyć i doświadczyć tak wielu innowacji technicznych dla motoryzacyjnego rynku wtórnego na tak niewielkiej przestrzeni – podsumowuje profesor Benedikt Maier, zastępca dyrektora IfA i dyrektor zarządzający Future Workshop 4.0.

Sprawdzone rozwiązania i mnóstwo nowości

Centralnym punktem specjalnego pokazu jest laboratorium innowacji w części wewnętrznej: na 300 modwiedzający targi mogą z bliska i na żywo doświadczyć konkretnych zastosowań warsztatowych. Zaprezentowane zostaną duże części łańcucha procesowego wizyty w warsztacie.

Mamy na pokładzie różne firmy i instytucje, takie jak Deutsche Automobil-Treuhand (DAT) i W. Gessmann  ze swoimi rozwiązaniami, które opierają się na sobie nawzajem pod względem procesów. W ramach specjalnego pokazu zademonstrujemy to wszystko w praktyce – wyjaśnia Maier.

Na przykład będzie można zobaczyć, jak pojazd przejeżdża przez skaner, który przeprowadza wspieraną przez sztuczną inteligencję diagnozę stanu i przekazuje zinterpretowane informacje do kolejnych procesów warsztatowych. Szczególną atrakcją laboratorium innowacji będzie demonstracja na żywo, w jaki sposób zrobotyzowane wózki przemysłowe autonomicznie dostarczają części potrzebne do naprawy z magazynu.

Akademia Deutsches Kraftfahrzeuggewerbe (TAK) zaprezentuje również pojazd z technologią wodorową i omówi wyzwania związane z naprawą i konserwacją. Wzrok przyciągnie McLaren od Partner Carbon, który pokaże swój system CBR do nowoczesnych napraw karoserii. Z kolei Instytut Techniki Motoryzacyjnej (KTI) przyjrzy się profesjonalnym i ekonomicznym naprawom powypadkowym na przykładzie ukrytych czujników jako elementów systemów wspomagania kierowcy.

W oddzielnej drugiej strefie wystawienniczej 14 firm, takich jak VEACT, Xolvis, IAV i Stahlwille, zaprezentuje ekscytujące przyszłe rozwiązania dla sektora warsztatowego w siedmiu obszarach tematycznych: diagnostyka i automatyzacja, elektromobilność, automatyzacja procesów, sztuczna inteligencja i robotyka, rozszerzona rzeczywistość (XR), warsztaty sieciowe, szkolenia i dalsza edukacja, cyfrowy przepływ pracy i zrównoważony rozwój. Maksymalnie trzy niezależne firmy lub instytucje zaoferują publiczności podsumowanie informacji w każdym obszarze tematycznym.

Trzecim elementem specjalnego pokazu jest punkt spotkań branżowych ZDK: przestronny obszar z, między innymi, studiem internetowym do transmisji na żywo wydarzeń targowych w Internecie będzie centralnym punktem kontaktowym dla wszystkich odwiedzających Automechanikę. Każdego dnia targów eksperci ZDK będą udzielać informacji w dialogu z ekspertami branżowymi podczas 30-minutowych prezentacji technicznych na aktualne tematy, takie jak ocena stanu akumulatorów trakcyjnych, SERMA, kalibracja systemów wspomagania kierowcy, pomiar cząstek stałych, higiena klimatyzacji, marketing dla młodych talentów i cyfrowa rejestracja pojazdów.

Spotkanie branżowe jest punktem kontaktowym dla naszych firm i wszystkich odwiedzających zainteresowanych sektorem, którzy chcą uzyskać najnowsze informacje z pierwszej ręki i wykorzystać czas na nawiązanie kontaktów – mówi Detlef Peter Grün.

Źródło: Automechanika Frankfurt

Tagi artykułu

autoExpert 10 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę