Nowe standardy bezpieczeństwa pojazdów użytkowych – autoEXPERT zwiedza zakład ZF
Na zaproszenie firmy ZF redakcja autoEXPERTa odwiedziła nowoczesny zakład wrocławski. Powstają tu zaawansowane technologie bezpieczeństwa dla pojazdów użytkowych. Podczas wizyty zapoznaliśmy się z procesami produkcyjnymi i z innowacyjnymi rozwiązaniami opracowanymi przez lokalny zespół ekspertów. To właśnie tutaj, na Dolnym Śląsku, ZF wytycza nowe ścieżki w motoryzacji, kładąc nacisk na podnoszenie poziomu bezpieczeństwa – wszystko dzięki innowacyjnym technologiom hamulcowym.
- Innowacyjna, modułowa i skalowalna platforma hamulcowa mBSP XBS, opracowana i produkowana we Wrocławiu, oferuje wysokie standardy bezpieczeństwa i automatyzacji.
- Zaawansowana technologia Digital Twin, wdrażana w ZF, w pozwala na elastyczną optymalizację procesów produkcyjnych i projektowych.
- Centrum badawczo-rozwojowe ZF we Wrocławiu zatrudnia 480 inżynierów, którzy projektują i testują kluczowe komponenty dla pojazdów użytkowych.
Centrum produkcji i R&D w motoryzacji
ZF CV Systems Poland Sp. z o.o. we Wrocławiu to kluczowy punkt na mapie globalnej działalności ZF. Zakład zatrudnia ok. 2850 osób, zajmuje powierzchnię ponad 53 tys. m2 i pełni rolę centrum badawczo-rozwojowego oraz produkcyjnego.
Zakłady ZF CVS we Wrocławiu należą do kluczowych jednostek ZF zajmujących się produkcją i rozwojem zaawansowanych układów hamulcowych i elektroniki pojazdowej – podkreśla Sebastian Gałka, Site Leader ZF CV Systems Poland. – Branża motoryzacyjna jest niezwykle dynamiczna, co wymaga od nas elastyczności i szybkiego dostosowania się do zmian. Implementujemy nowoczesne narzędzia cyfrowe, które ułatwiają pracę naszym pracownikom. Kształcimy zespół w zakresie cyfrowych kompetencji, co pozwala na szybszą analizę i reakcję.
Technologia Digital Twin
Wrocławski dział badawczo-rozwojowy (R&D) wykorzystuje technologię Digital Twin (cyfrowy bliźniak). Pozwala ona na dokładne odwzorowanie produktu w środowisku wirtualnym, co przyspiesza analizę i wprowadzanie zmian projektowych.
Wśród naszych innowacji znajduje się Digital Twin, który w przyszłości umożliwi nam elastyczne wprowadzenie zmian i optymalizację procesów produkcyjnych, zapewniając jednocześnie najwyższe standardy jakościowe i technologiczne – wyjaśnia Sebastian Gałka.
Przykładem zastosowania tej technologii jest projektowanie zaworu ABS, integralnego elementu nowoczesnej platformy hamulcowej mBSP XBS.
Platforma mBSP XBS dla pojazdów użytkowych
Innowacyjna, pneumatyczna platforma hamulcowa mBSP XBS to jeden z największych sukcesów ZF. System ten oferuje:
- modułowe oraz skalowalne rozwiązania pneumatyczne,
- elektroniczne sterowanie i funkcje automatyzacji aż do poziomu 5.,
- scentralizowaną inteligencję w jednym ECU.
Platforma mBSP XBS jest już wdrażana przez głównych europejskich producentów OEM. Dzięki możliwości obsługi zarówno ABS jak i EBS, platforma spełnia wymogi bezpieczeństwa nowej generacji, dostosowując się do różnych konfiguracji pojazdów użytkowych, takich jak:
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
- autobusy,
- samochody,
- ciągniki
- i przyczepy.
Zespół R&D testuje komponenty
Dział badawczo-rozwojowy ZF we Wrocławiu zatrudnia 480 osób i odgrywa kluczową rolę w rozwoju technologii dla pojazdów użytkowych.
Wrocławski zespół inżynierów R&D jest odpowiedzialny za:
- rozwój,
- projektowanie
- i testowanie komponentów dla pojazdów użytkowych takich jak układy hamulcowe, zawieszenie pneumatyczne, komponenty sprzęgieł i skrzyń biegów.
Nasza współpraca z globalną siecią inżynieryjną ZF oraz z lokalnym zakładem produkcyjnym daje nam unikalną szanse zaangażowania się w procesy rozwoju produktu od pomysłu, przez testowanie, aż po produkcję najnowszych technologii dla pojazdów użytkowych – mówi dr Elżbieta Gawin, dyrektorka Zespołu R&D ZF CV Systems Poland.
Zespół Symulacji w służbie digitalizacji
Digitalizacja jest ważnym elementem strategii ZF. Wrocławski Zespół Symulacji wprowadza rozwiązania cyfrowe zarówno w obszarze projektowania, jak i produkcji, co przynosi wymierne korzyści:
- zwiększenie efektywności procesów produkcyjnych,
- poprawę jakości produktów,
- szybsze wprowadzanie innowacji na rynek.
Strategiczne partnerstwa i globalna wizja ZF
W ostatnich latach ZF zbudował silne fundamenty swojego sukcesu, m.in. dzięki przejęciu TRW i WABCO. Te działania znacząco poszerzyły portfolio produktów i wzmocniły pozycję ZF jako lidera technologii motoryzacyjnych.
Wrocławski zakład ZF stanowi przykład synergii między globalnym potencjałem a lokalnymi możliwościami. Firma nieustannie inwestuje w rozwój, kształtując przyszłość transportu za pomocą innowacyjnych rozwiązań takich jak mBSP XBS czy technologia Digital Twin.
ZF we Wrocławiu to centrum innowacji w motoryzacji, które stale podnosi poprzeczkę w zakresie technologii bezpieczeństwa i cyfryzacji. Dzięki unikalnemu połączeniu lokalnego doświadczenia i globalnej wizji firma rozwija zaawansowane systemy hamulcowe oraz technologie dla pojazdów użytkowych, wyznaczając kolejne kierunki rozwoju branży motoryzacyjnej.
Źródło: Materiały redakcyjne