NGK SPARK PLUG I HAKUTO-R zamierzają testować akumulatory półprzewodnikowe na Księżycu

NGK SPARK PLUG I HAKUTO-R zamierzają testować akumulatory pó NGK SPARK PLUG
8.10.2020

NGK SPARK PLUG, światowy specjalista w dziedzinie zapłonu i czujników, to firma, która jest zdecydowanie nastawiona na przyszłość. Wykorzystując swoją wiedzę fachową w zakresie ceramiki, dzięki której może przyczynić się do powstania wizjonerskich pomysłów i przedsięwzięć, takich jak eksploracja Księżyca w celach komercyjnych, firma plasuje się w czołówce pod względem mobilności jutra.

Jednym z ekscytujących projektów były badania nad technologią akumulatorów półprzewodnikowych, powszechnie uznawaną za następną generację w dziedzinie magazynowania energii. Techniczne know-how firmy w tym obszarze stało się przepustką do partnerstwa biznesowego w ramach HAKUTO-R, międzynarodowego komercyjnego programu eksploracji Księżyca prowadzonego przez ispace. Wiedza ta  ostatecznie umożliwiła wysłanie w kosmos prototypu akumulatora półprzewodnikowego. Na pokładzie księżycowego lądownika „Mission 1” technologia ta zostanie przetransportowana na Księżyc, gdzie przejdzie rygorystyczne testy.

Mówiąc o roli NGK SPARK PLUG w tym przedsięwzięciu, Takeshi Hakamada, założyciel i CEO  ispace, stwierdził – Stabilne źródła zasilania będą kluczowym elementem umożliwiającym stworzenie „kosmicznej gospodarki”. Ostatecznie oznacza to, że NGK SPARK PLUG przyczyni się do dalszej ekspansji obecności człowieka w przestrzeni kosmicznej.

Lądownik „Mission 1” ma zostać wystrzelony w kosmos z pomocą rakiety SpaceX „Falcon 9” w 2022 roku; misja pierwotnie planowana na 2021 rok została w ostatnich miesiącach przesunięta. Montaż lądownika księżycowego rozpocznie się w Japonii w 2021 roku, zanim zostanie przeniesiony do Europy. Ostateczny montaż, integracja i testy (AIT) lądownika będą przeprowadzone przez firmę ArianeGroup GmbH w jej zakładach w Lampoldhausen w Niemczech, zanim lądownik trafi na Cape Canaveral w USA, skąd zostanie  wystrzelony na orbitę Księżyca. NGK SPARK PLUG I HAKUTO-R zamierzają testować akumulatory półprzewodnikowe na Księżycu zdjęcie w treści artykułu Kilka typów akumulatorów półprzewodnikowych, będących wciąż rozwijającą się technologią, która nie jest jeszcze dostępna na rynku do praktycznych zastosowań, jest w fazie rozwoju. Dzięki ponad 80-letniemu doświadczeniu w produkcji najwyższej jakości ceramiki firma NGK SPARK PLUG prowadzi badania i rozwój technologii akumulatorów z „ceramicznym elektrolitem na bazie tlenku”, koncentrując się na zapewnieniu szerszego zakresu temperatur roboczych i wyższego poziomu bezpieczeństwa niż w przypadku innych typów akumulatorów. Wybór tlenku eliminuje ryzyko spalania lub niebezpiecznego wycieku gazu. Ponadto firma zastosowała unikalną technologię niespiekania elektrolitów tlenkowych zamiast bardziej powszechnej praktyki spiekania. (zagęszczanie elektrolitów tlenkowych za pomocą obróbki w wysokiej temperaturze). Oznacza to, że w konsekwencji będzie możliwe powiększenie akumulatorów do wielu zastosowań.

Podczas eksploracji przestrzeni kosmicznej i Księżyca obecnie stosowanym rozwiązaniem w zakresie zasilania jest podłączenie generatora elektrycznego do akumulatorów elektrolitowych. Zapobiega to zamarzaniu akumulatora poprzez wytwarzanie ciepła ze źródeł, takich jak izotop radioaktywny, który może być niebezpieczny. Na Księżycu akumulatory półprzewodnikowe będą testowane w temperaturach spadających nawet do -150° C, które mogą wystąpić podczas nocy księżycowych oraz w stale zacienionych obszarach na biegunach Księżyca. Odporność na takie warunki będzie oznaczała, że rozwijająca się gospodarka księżycowa znajdzie stabilne rozwiązanie problemu magazynowania energii. Komentując tę fascynującą szansę, Damien Germès, President & CEO NGK SPARK PLUG EUROPE GmbH, Regional President EMEA, Corporate Officer of the Global Headquarters in Japan, powiedział – Jesteśmy bardzo podekscytowani potencjałem naszej technologii akumulatorów półprzewodnikowych, a także tym, że jesteśmy Partnerem Biznesowym i dostawcą ładunków dla HAKUTO-R. Testowanie naszej technologii w ekstremalnych warunkach księżycowych jest idealnym sposobem dalszej poprawy wydajności naszych akumulatorów półprzewodnikowych. W DNA naszej firmy zawsze było wpisane odkrywanie nowych możliwości i testowanie naszych produktów w najbardziej ekstremalnych warunkach pod kątem licznych przyszłych przedsięwzięć.

ispace to firma zajmująca się eksploracją Księżyca, która zatrudnia ponad 100 pracowników i posiada biura w Japonii, Europie i Stanach Zjednoczonych. Założona w 2010 roku firma ispace kierowała zespołem Team HAKUTO, jednym z 5 finalistów konkursu Google Lunar XPRIZE. Firma zebrała łącznie około 125 milionów USD z przeznaczeniem na inwestycje. Fundusze są wykorzystywane do budowy małego komercyjnego lądownika księżycowego, który będzie służył do  zapewnienia niedrogich usług dostarczania ładunków na Księżyc z wysokiej częstotliwością. Aspirując do tego, by otworzyć drogę dla sektora prywatnego w przeniesienie działalności biznesowej na Księżyc, ispace wprowadził również biznesową koncepcję danych księżycowych, aby wspierać firmy wchodzące na ten rynek. ispace jest częścią zespołu kierowanego przez firmę Draper, która została wybrana przez NASA do udziału w programie Commercial Lunar Payload Services (CLPS), a ispace Europe została wytypowana przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA do zespołu naukowego PROSPECT, programu mającego na celu wydobycie wody na Księżycu. Dowiedz się więcej na: https://ispace-inc.com/

HAKUTO-R to międzynarodowy komercyjny program eksploracji Księżyca prowadzony przez ispace. Obejmuje dwie pierwsze księżycowe misje ispace: Mission 1, miękkie lądowanie na Księżycu zaplanowane na 2022 rok oraz Mission 2, lądowanie na Księżycu i wyniesienie lądownika planowane na 2023 rok. W przypadku obu misji lądownik HAKUTO-R zostanie wyniesiony na orbitę przy użyciu rakiety SpaceX Falcon 9. Celem programu jest stworzenie podwalin pod transport księżycowy o wysokiej częstotliwości. Partnerami HAKUTO-R są Japan Airlines, Suzuki Motors, Citizen Watch, Mitsui Sumitomo Insurance, NGK SPARK PLUG, Takasago Thermal Engineering i Sumitomo Corporation.

Dowiedz się więcej na: https://ispace-inc.com/hakuto-r/

ArianeGroup opracowuje i dostarcza innowacyjne i konkurencyjne rozwiązania dla cywilnych i wojskowych rakiet nośnych, dysponując specjalistyczną wiedzą we wszystkich aspektach najnowocześniejszych technologii napędowych. ArianeGroup jest głównym wykonawcą europejskich rakiet nośnych Ariane 5 i Ariane 6, który odpowiada zarówno za projektowanie, jak i za cały łańcuch produkcyjny, włącznie z marketingiem prowadzonym przez spółkę zależną Arianespace, a także produkcję pocisków rakietowych dla francuskich sił strategicznych French oceanic deterrent force. ArianeGroup i jej spółki zależne cieszą się światową renomą specjalistów w dziedzinie wyposażenia i napędu do zastosowań kosmicznych, a ich doświadczenie przynosi korzyści również innym sektorom przemysłu. Grupa jest spółką joint venture, której właścicielami są Airbus i Safran, i zatrudnia około 9 000 wysoko wykwalifikowanych pracowników we Francji i w Niemczech. Przychody spółki w 2019 roku wyniosły 3,1 miliarda euro.

Dowiedz się więcej na: www.ariane.group

Firma NGK SPARK PLUG jest jednym z wiodących dostawców części samochodowych oraz ceramiki technicznej z siedzibą główną w Nagoi (Japonia) oraz oddziałami i zakładami produkcyjnymi na całym świecie. Dywizja motoryzacyjna firmy specjalizuje się w technologiach zapłonu i czujników dostarczając części klientom instalującym oryginalne wyposażenie (OE) na całym świecie. Oferta dla klientów rynku wtórnego obejmuje świece zapłonowe, świece żarowe, cewki zapłonowe i przewody pod marką NGK Ignition Parts. Pod marką NTK Vehicle Electronics firma oferuje sondy lambda (w tym czujniki NOx), czujniki temperatury spalin (EGTS), przepływomierze powietrza (MAF) i czujniki ciśnienia bezwzględnego  w kolektorze dolotowym i ciśnienia doładowania (MAP), a także czujniki prędkości obrotowej i położenia wałka rozrządu i wału korbowego. Zatrudniając około 16 000 pracowników, firma generuje roczny globalny obrót z działalności w branży ceramiki motoryzacyjnej i technicznej w wysokości około 3,5 miliarda euro. Sprzedaż NGK SPARK PLUG w regionie EMEA (w tym należących do firmy spółek w UE, Wielkiej Brytanii, Francji i Eurazji) stanowi 26,1% globalnych obrotów. NGK SPARK PLUG działa na wszystkich kontynentach, w skład grupy wchodzi 41 spółek, 29 zakładów produkcyjnych i cztery centra techniczne.

Rynek części zamiennych EMEA: od czasu rozszerzenia działalności w latach 70-tych XX wieku poza części motocyklowe i wejścia w sektor motoryzacyjny firma NGK SPARK PLUG odnotowała znaczny wzrost na rynku wtórnym. Dzięki wyjątkowej dbałości o jakość, technologię oraz badania i rozwój firma stała się światowym liderem w dziedzinie świec zapłonowych i sond oraz wiodącym dostawcą świec żarowych, cewek zapłonowych i przewodów, a także czujników. Pod względem organizacyjnym centrala regionalna NGK SPARK PLUG znajdująca się w Ratingen (Niemcy) obsługuje rynek części zamiennych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. W regionie EMEA firma posiada  dziesięć spółek należących do grupy, zatrudnia ponad 1000 pracowników, a także ma dwa zakłady produkcyjne we Francji i RPA oraz centrum techniczne w Niemczech.

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę: www.ngkntk.com

Źródło: NGK SPARK PLUG

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę