Nawet 3500 euro rocznie oszczędności na każdym EV podłączonym do systemu telematycznego – wyniki analizy Webfleet

Wyniki analizy Webfleet Webfleet

Analiza danych z pojazdów podłączonych do systemu Webfleet – rozwiązania Bridgestone do zarządzania flotą – wskazuje, że europejskie floty korzystające z pojazdów elektrycznych zaoszczędziły średnio 3599 euro na pojazd rocznie1. Firmy te zredukowały również zużycie paliwa o 5665 l oraz emisję CO2 o 15 t rocznie na pojazd.

  • Europejskie floty korzystające z pojazdów elektrycznych (EV) zaoszczędziły średnio rocznie 3599 euro w przeliczeniu na pojazd. 
  • Korzystając z modelu elektrycznego zamiast tradycyjnego pojazdu spalinowego, można rocznie zredukować zużycie paliwa o 5665 litrów na pojazd. 
  • Transformacja na pojazdy elektryczne pozwala wygenerować rocznie ponad 3000 euro oszczędności na pojazd w Wielkiej Brytanii i Niderlandach. W Polsce oszczędności te wynoszą do 2000 euro na pojazd. 

Webfleet opublikował powyższe informacje w pierwszej odsłonie serii raportów Elektryzujące dane, które pokazują możliwości optymalizacji flot wykorzystujących pojazdy elektryczne w oparciu o dane telematyczne. Pierwszy raport dostarcza istotnych informacji na temat poziomu redukcji kosztów, paliwa i emisji dwutlenku węgla, które można uzyskać dzięki elektryfikacji floty.

Analiza pokazuje również uśrednione dane i różnice w możliwych do wygenerowania oszczędnościach w poszczególnych krajach. W Wielkiej Brytanii i Niderlandach roczne oszczędności na jednym pojeździe wynikające z przejścia na napęd elektryczny wynoszą ponad 3000 euro, odpowiednio 3800 i 3500 euro. W Danii, Francji i Hiszpanii wartość ta wynosi od 2000 do 3000 euro, natomiast w Niemczech, Włoszech i Polsce do 2000 euro. Komercyjne zastosowanie 147 samochodów elektrycznych branych pod uwagę w Polsce pozwoliło ograniczyć emisję CO2 o 75 t w ciągu 6 miesięcy 2022 r. (styczeń–czerwiec). 

Nawet 3500 euro rocznie oszczędności na każdym EV podłączonym do systemu telematycznego – wyniki analizy Webfleet zdjęcie w treści artykułu

Taco van der Leij, wiceprezes Webfleet Europe, powiedział: – Znaczne oszczędności kosztów zaprezentowane w analizie Elektryzujące dane uzasadniają biznesowy sens elektryfikacji. Klienci Webfleet mają dodatkowo dostęp do Raportu możliwości elektryfikacji floty – funkcji, która jasno pokazuje, które z ich pojazdów już teraz mogłyby zostać zastąpione przez EVs. Szczególnie w sytuacji podwyżek cen paliwa w marcu tego roku, zaobserwowaliśmy 300% wzrost wykorzystania tego narzędzia. Widać więc, że elektryfikacja floty staje się priorytetem dla wielu firm.

– Chcemy pokazać flotom, że przejście na mobilność elektryczną jest nie tylko dobre dla planety – jest również dobre dla kondycji ich biznesu. A im szybciej firmy zdecydują się na tę transformację, tym lepiej dla wszystkich.

Rozwiązanie Webfleet do zarządzania flotą pojazdów elektrycznych zostało zaprojektowane tak, aby pomóc przedsiębiorstwom na każdym etapie procesu elektryfikacji, począwszy od planowania zmiany i wprowadzenia pojazdów elektrycznych, poprzez monitorowanie ich użytkowania, zarządzanie ładowaniem, obniżanie kosztów eksploatacji i wszystkie inne parametry, niezbędne do uzyskania maksymalnych korzyści z przejścia na pojazdy elektryczne.

Źródło: Webfleet

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę