Najlepszy kwiecień XXI wieku

CC/Wikimedia
8.5.2017

W kwietniu miała miejsce rekordowa liczba rejestracji nowych samochodów osobowych. To jednak nie wszystko. Jak podaje IBRM Samar, to również największy w historii udział firm w zakupach na polskim rynku.

W kwietniu w Polsce zostało zarejestrowanych 39 479 nowych samochodów osobowych. To wynik o 20,16 proc. słabszy niż w marcu tego roku, ale o 14,37 proc. większy niż w kwietniu 2016 roku. Pod względem liczby rejestracji był to najlepszy kwiecień od 2000 r. Tak dobry wynik został osiągnięty, mimo że tegoroczny kwiecień liczył tylko 19 dni roboczych, podczas gdy np. rok temu było ich o dwa więcej. Łącznie w od stycznia do kwietnia br. wydziały komunikacji zapisały w swoich bazach danych 165 460 aut, o 18,85 proc. więcej w porównaniu z takim samym okresem roku 2016. Instytut Samar szacuje wielkość reeksportu w I kwartale tego roku na 16 769 sztuk, co odpowiada 10,1 proc. całego rynku aut osobowych.

Udział firm w zakupach samochodów osobowych wyniósł w kwietniu aż 71,5 proc., co najprawdopodobniej jest najlepszym miesięcznym wynikiem jaki został zanotowany w Polsce.

- Wysoka sprzedaż w kwietniu to zasługa dużej aktywności po stronie klienta instytucjonalnego. Udział firm utrzymuje się na wyjątkowo wysokim poziomie, sięgając w czwartym miesiącu br. rekordowych notowań. Klienci instytucjonalni stanowią siłę napędową rejestracji nowych samochodów. W kwietniu kupili oni o prawie 18,4 proc. więcej samochodów osobowych niż rok wcześniej, a w ciągu czterech miesięcy 2017 roku zakupy firmowe wzrosły rok do roku o prawie 23 proc. Nabywcy indywidualni, którzy od dłuższego czasu stanowią wyraźną mniejszość wśród klientów salonów samochodowych, nadal zaopatrują się w samochody głównie na rynku aut używanych - zauważa Dariusz Balcerzyk, ekspert IBRM Samar.

W kwietniu na pozycji lidera umocniła się Skoda. Czeska marka znalazła chętnych na 4 809 aut. Na drugim miejscu była Toyota (4 423 sztuki), przed Volkswagenem (3 782 auta). Największą niespodziankę sprawił natomiast Mercedes, który jako jedyna spośród marek premium, wszedł do grona TOP10, zajmując dziesiątą pozycję. Producentowi ze Stuttgartu zabrakło tylko około 200 rejestracji by znaleźć się na 10. pozycji także w zestawieniu liczonym narastająco od początku roku.

Źródło: Samar

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę