Mintex czyli innowacja i sportowe doświadczenie

Mintex czyli innowacja i sportowe doświadczenie TMD Friction
16.12.2021

Zmieniają się wymagania i możliwości technologiczne, ale dla inżynierów należącej do TMD Friction marki Mintex od ponad 100 lat cel zawsze pozostaje ten sam – projektować innowacyjne i zapewniające bezpieczeństwo elementy układów hamulcowych.

Dla fanów historii motoryzacji i sportów motorowych marka Mintex to synonim najlepszej klasy okładzin hamulcowych. Części tej marki były i są stosowane w najbardziej znanych i popularnych pojazdach świata – od Forda Model T, pierwszego samochodu produkowanego masowo, po współczesne odmiany Mini.

Powiązane firmy

Rozwiązania Mintex doskonale sprawdzają się także w samochodach sportowych. Tutaj również marka może poszczycić się spektakularnymi osiągnięciami i doświadczeniami z różnych dziedzin motosportu. W słynnym wyścigu Le Mans w 1953 roku Jaguar zastosował w swoich modelach C-Type dostarczoną przez Mintex pionierską technologię hamulców tarczowych. Nowy system pozwolił kierowcom tych pojazdów na niespotykane do tej pory zachowania na torze. Dzięki krótszej drodze hamowania jechali wyraźnie szybciej i z łatwością wyprzedzali rywali, którzy korzystali z tradycyjnych, mniej skutecznych hamulców bębnowych. Hamulce tarczowe Mintex okazały się ogromnym sukcesem, pomagając Jaguarowi zająć 1., 2. i 4. pozycję w tej edycji Le Mans. Jaguar stał się również pierwszym samochodem w historii tej imprezy, który osiągnął średnią ponad 160 km/h w całym wyścigu!

Mintex błyszczał w najbardziej prestiżowej serii wyścigowej, Formule 1. Mistrz świata z 1958 roku Mike Hawthorn, walcząc o tytuł, używał okładzin hamulcowych marki Mintex i był nimi zachwycony. W okładziny tego samego dostawcy wyposażony był zwycięski Cooper-Climax Jacka Brabhama z 1959 roku. Auta z hamulcami Mintex święciły triumfy również w rajdach samochodowych. Stosowano je w kultowych Lanciach Fulvia i Delta, a także Mini Cooperze S, którym w 1964 roku Paddy Hopkirk wygrał Rajd Monte Carlo. Mintex szczyci się zresztą bliską, trwającą już ponad 60 lat relacją z brytyjską marką.

Niezależnie od przeznaczenia, każdy produkt opuszczający fabryki Mintex został opracowany w duchu, z którego słynie marka. Łączy on optymalną wydajność, szeroki asortyment produktów i wiedzę gromadzoną od ponad 100 lat. Tak samo jest obecnie, podczas projektowania i wytarzania elementów układów hamulcowych do małych aut miejskich, rodzinnych czy terenówek. Co istotne, Mintex cały czas się rozwija. Jako marka należąca do globalnego producenta materiałów ciernych TMD Friction, korzysta z efektów jego pochłaniających 30 milionów euro rocznie badań i testów, co pozwala na oferowanie skutecznych rozwiązań zaprojektowanych specjalnie na niezależny rynek części zamiennych.

Sprawne poruszanie się po świecie marki zapewnia Mintex Brakebook – system katalogowy online. Wyszukiwarka pozwala łatwo znaleźć potrzebne części nie tylko poprzez podanie marki czy modelu auta, ale także za pomocą różnych kryteriów charakterystycznych dla danej grupy produktów, jak szerokość, wysokość, grubość, liczba wskaźników zużycia.

Źródło: TMD Friction

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę