Mercedes-Benz Vision Avtr – samochód przyszłości

Mercedes-Benz Vision Avtr – samochód przyszłości menadzerfloty.pl
9.8.2023

Wizjonerski model ucieleśnia wizję futurystycznego pojazdu w oczach projektantów, inżynierów i badaczy trendów w koncernie Mercedes-Benz. Model zaprezentowany na targach elektroniki użytkowej CES 2020 w Las Vegas, jest inspirowany filmem „Avatar” oraz koncepcją Advanced Vehicle Trnasformation (ang. zaawansowana transformacja pojazdu).

To pokazuje zupełnie nową interakcję człowieka, maszyny i natury. Charakterystyczny otwarty design spaja kabinę pojazdu z tym, co na zewnątrz, w emocjonalną całość, a za jego inspiracje posłużyły stworzenia z filmu „Avatar”.

Ekologiczne materiały

Auto posiada tzw. łączność biometryczną – zamiast konwencjonalnej kierownicy do połączenia człowieka z maszyną służy wielofunkcyjny element sterujący w konsoli środkowej. Po umieszczeniu ręki na jednostce sterującej, wnętrze „ożywa”, a pojazd rozpoznaje kierowcę na podstawie jego tętna i oddechu. Następnie wystarczy unieść rękę, a na dłoni pojawia się menu, dzięki któremu można intuicyjnie wybierać spomiędzy różnych funkcji. Przykład? Trójwymiarowe grafiki generowane w czasie rzeczywistym, pomocne w odkrywaniu fikcyjnego świata Pandory z różnych perspektyw. 

Vision Avtr jako pierwszy wykorzystuje rewolucyjną technologię akumulatorów opartą na ogniwach organicznych na bazie grafenu, całkowicie wolną od metali rzadkich oraz metali szlachetnych. Materiały, z których wykonano akumulator, nadają się do kompostowania, a zatem podlegają całkowitemu recyklingowi.

Co ciekawe, pojazd może poruszać się także w bok (o około 30 stopni). Tak zwany „ruch kraba” nadaje mu zwierzęcy charakter, również pod względem motoryki. Fotele obszyto tapicerką z wegańskiej skóry Dinamica®, natomiast podłogę koncepcyjnego pojazdu zdobi innowacyjne drewno o nazwie Karuun®. Materiał do jego produkcji (rattan) rośnie bardzo szybko jako surowiec naturalny i jest ręcznie zbierany w Indonezji.

Przezroczyste poszycia drzwi zapewniają wrażenie lekkości i podkreślają holistyczne podejście do projektowania – skupione na połączeniu elementów zewnętrznych, wewnętrznych oraz obsługi. Spektakularne otwieranie i zamykanie drzwi jest inspirowane skrzydłami istot banshee lub ikran z filmu.

Interakcja z otoczeniem

Samochód staje się aktywną częścią otoczenia: 33 ruchome w wielu kierunkach elementy z tyłu pojazdu pozwalają na niespotykaną interakcję konceptu z otoczeniem. Te „bioniczne klapy” przypominają kilka zwierząt ze świata Pandory i komunikują się poprzez naturalnie płynne ruchy, subtelnymi gestami.

Zarówno „bioniczne klapy”, jak i linie świetlne reagują na podejście do samochodu, a także – poprzez połączenie z kierowcą – na emocje i zachowania podróżujących. „Bioniczne klapy” zmieniają swoją pozycję podczas manewrów, a ponadto mogą służyć jako panele słoneczne. Słupek A koncepcyjnego pojazdu składa się z kilku różnych, przyciemnionych części, których odcienie idealnie się ze sobą komponują. Ich powierzchnie są przezroczyste w różnym stopniu, tworząc efekt zjawiskowego hologramu.

Listwy świetlne w siedzeniach mają optyczne „rozszerzenie” w postaci projekcji na konsoli środkowej. Najważniejsze są jednak wrażenia użytkownika – gdy tylko pasażerowie usiądą w fotelach, łączą się z pojazdem i dosłownie czują otaczający ich świat, doświadczając go jeszcze bardziej świadomie.

Poszczególne elementy można obsługiwać intuicyjnie. Pojazd nie ma widocznych przycisków ani przełączników – funkcje są wyświetlane na ciele lub dłoni kierowcy lub pasażera. To zupełnie nowy poziom łączności człowieka z maszyną.

Źródło: menadzerfloty.pl

Tagi artykułu

autoEXPERT 12 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę