Mercedes-Benz testuje ciężarówki na ogniwa paliwowe nowej generacji

Wodorowe ciężarówki Mercedesa pokonują alpejskie szczyty Daimler Truck

Zespół projektowy Daimler Truck zbudował pierwsze prototypy ciężarówek Mercedes-Benz na ogniwa paliwowe nowej generacji i poddał je intensywnym testom terenowym. Dwa pojazdy Mercedes-Benz GenH2 przeszły wymagające testy zimowe na przełęczy Simplon w szwajcarskim kantonie Valais.

Trudne warunki – mróz, śnieg oraz strome nachylenia terenu – zapewniły idealne środowisko do sprawdzenia innowacyjnej technologii napędu na ciekły wodór. Testy w tak ekstremalnych warunkach dostarczyły zespołowi cennych informacji o rzeczywistych możliwościach pojazdów.

W procesie rozwoju Mercedes-Benz GenH2 Truck płynnie wykorzystujemy doświadczenia z pierwszej generacji prototypów, co pozwala nam od początku testować udoskonaloną technologię w najtrudniejszych warunkach – wyjaśnia dr Rainer Müller-Finkeldei, szef inżynierii produktu Mercedes-Benz Trucks. – Przełęcz Simplon, położona ponad 2000 metrów nad poziomem morza, z podjazdem od wysokości 600 metrów, stworzyła doskonałe warunki do przetestowania współdziałania systemu ogniw paliwowych z innymi ulepszonymi komponentami. Pomyślne testy potwierdziły potencjał i niezawodność ciężarówek GenH2 nawet w najbardziej wymagających warunkach.

W trakcie testów dokładnie sprawdzono współdziałanie wszystkich kluczowych elementów: ogniw paliwowych, akumulatora wysokonapięciowego, osi elektrycznej, układu zbiorników oraz systemu zarządzania temperaturą. Szczególną uwagę poświęcono zastosowaniu Predictive Powertrain Controls – inteligentnego tempomatu wykorzystującego dane topograficzne. Celem było osiągnięcie optymalnej efektywności akumulatora współpracującego z ogniwem paliwowym, zarówno podczas jazdy pod górę, jak i rekuperacji energii podczas zjazdów.

Daimler Truck_test cieżarówek Daimler Truck

Bezemisyjne ciężarówki wodorowe przeszły intensywny 14-dniowy program testów z obciążeniem do 40 ton. Łącznie pokonały 6500 kilometrów, w tym górskie trasy o skumulowanym przewyższeniu 83 000 metrów. Szczególnym wyzwaniem były około 20-kilometrowe podjazdy i zjazdy o nachyleniu 10-12%, które stanowiły w sumie 1600 kilometrów trasy. Pojazdy tankowano przy pomocy mobilnej stacji wodorowej firmy Air Products, zainstalowanej w bazie testowej w Valais.

Małe serie jako element kompleksowych testów ciężarówek wodorowych

Jesienią ubiegłego roku niemieckie Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu (BMDV) oraz kraje związkowe Badenia-Wirtembergia i Nadrenia-Palatynat przyznały Daimler Truck dofinansowanie w wysokości 226 mln euro. Środki przeznaczone są na rozwój, produkcję małoseryjną oraz wdrożenie (eksploatację i serwisowanie) 100 ciężarówek z ogniwami paliwowymi.

Projekt, realizowany w ramach unijnego programu IPCEI (Important Project of Common European Interest) Hydrogen, obejmuje zarówno działania związane z pojazdami, jak i ich produkcją. Dofinansowanie zostanie wykorzystane nie tylko na rozwój i budowę pojazdów, ale także na studia wykonalności dotyczące łańcucha wartości wodoru oraz inwestycje w niezbędną infrastrukturę produkcyjną przed planowanym uruchomieniem produkcji seryjnej. Końcowy montaż nowej generacji ciężarówek wodorowych odbędzie się w fabryce Mercedes-Benz w Wörth, a pojazdy trafią do klientów pod koniec 2026 roku.

Źródło: Daimler Truck
 

autoExpert 03 2025

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę