Małopolskie z pierwszą fabryką Mabuchi Motor w Europie

10.11.2016

Małe silniki sterujące systemami wykorzystywanymi w motoryzacji, np. do sterowania szybami, spryskiwaczami czy pasami bezpieczeństwa będą produkowane na terenie Krakowskiego Parku Technologicznego. Japoński koncern Mabuchi Motor poinformował o realizacji swojej nowej inwestycji. Będzie to pierwsza fabryka spółki w Europie.

Mabuchi zainwestuje około 360 mln zł w budowę zakładu produkcyjnego oraz utworzy do 2023 roku 400 nowych miejsc pracy. Produkcja ma ruszyć wiosną 2019 roku.

Reklama

Firmy z Japonii, dla których najważniejsze jest zachowanie jakości produktów przykładają dużą wagę do kompetencji swoich pracowników. Wybierają Polskę, bo tu mają dostęp do wykwalifikowanej kadry. Jak poinformował prezes PAIiIZ, na początku grudnia planowana jest misja inwestycyjna do Japonii w poszukiwaniu kolejnych projektów, głównie w obszarze motoryzacji.

Mabuchi Motor jest największym na świecie producentem małych silników elektrycznych (produkcja na poziomie 1,4 mld szt. rocznie). Spółka zatrudnia przeszło 24 tysiące pracowników i posiada ponad 70 proc. udziału w światowym rynku silników sterujących lusterkami samochodowymi, zamkami centralnymi i systemami klimatyzacji.

Reklama

Duże inwestycje w Polsce

Zakład Mabuchi to kolejna duża inwestycja po LG Chem, Daimlerze, Toyocie i Volkswagenie, dla których decyzja o realizacji w Polsce została podjęta w ostatnim czasie. Koncern Daimler wybuduje w Jaworze pierwszą w Polsce fabrykę silników Mercedesa. Minimalna wartość inwestycji przekroczy 2 mld zł. Zatrudnienie w nowym zakładzie u inwestora znajdzie kilkaset osób. Z kolei Toyota poinformowała, że w ciągu dwóch lat przeznaczy 650 mln zł na rozbudowę fabryki w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach, gdzie będą produkowane m.in. nowe silniki oraz przekładnie do napędów hybrydowych. Rozmowy o tych inwestycjach w sektorze motoryzacyjnym zostały zapoczątkowane przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę